pečuj doma

Analýza: Bez očkování by nás na podzim umřelo o 15 tisíc víc

29.3.2022

Informace o ochraně očkováním před nemocí covid-19 hodnotí demografická analýza statistik MZČR. Studie kromě jiného ukázala, proč byl začátek pandemie koronaviru nejtragičtější v Itálii a ve Španělsku, ale i to, jakou roli hrálo omezení kontaktů, lockdowny a následné uvolňování.

„V těchto státech byla skoro polovina nakažených ve věku nad 65 let,“ vysvětluje tragická čísla v Itálii a Španělsku Klára Hulíková Tesárková z Centra pro demografickou analýzu. „Tady byla naše silná stránka, protože jsme na konci žebříčku zemí, kde se podíl nakažených seniorů v první vlně udržel na velmi nízké úrovni.“ 

Důležitou roli sehrála naše prvotní ohleduplnost při zavedení rychlých protiepidemických opatření, což potvrzují i matematické modely vývoje pandemie během tehdejšího zhruba tříměsíčního lockdownu.

„Byla tady idea: Chraňme ohrožené, tedy důchodce, a ostatní nechme žit. Tak jsme si řekli, že to zkusíme namodelovat a zredukovali jsme kontakty lidi nad 65 let o 90 procent – proti normálnímu stavu a u ostatních jenom o 10 procent, ” přibližuje Luděk Berec z Ústavu matematiky a biomatematiky Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

„Místo toho, aby se stabilizoval počet nemocných, byl by nárůst naopak stále exponenciální,” dodává. Při tak rychlém přenosu koronaviru, který má už od počátku i bezpříznakovou formu, je to ale logický vývoj. „Když zcela neizolujeme rizikovou skupinu a necháme epidemii sílit ve skupině mladších, tak přestože nebudou mít žádné problémy, je prevalence obrovská. Jen těch pouhých 10 procent kontaktů stačí k tomu, aby epidemie prosákla i do starší části populace. A pak způsobila ty špatné důsledky,“ tvrdí vědec. 

Zásadní roli v následcích pandemie sehrálo očkování, což podle Dagmar Dzúrové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy potvrzuje i demografická analýza covidových dat například z loňské zimy. 

„Před Vánocemi se velmi rychle rozvolnilo, a to i když byla v populaci ještě velká virová nálož, takže rychle vyběhla další vlna pandemie. Pak se začalo očkovat a v březnové vlně se začal snižovat věk zemřelých. Protože očkování začalo od nejvyšších věkových kategorií,“ popisuje.

Se zvyšující se proočkovaností obyvatelstva – aktuálně jde o téměř 70 procent –, se ukazuje velký význam vakcín pro bezproblémový průběh covidu-19. 

Kláa Hulíková Tesárková nabízí jeden příklad za všechny: „Ve skupině 60 až 69 let snižuje dokončené očkování riziko úmrtí proti neočkovaným zhruba 2,6krát – ať jde o deltu nebo omikron. Booster vede ke snížení zhruba 7,5krát.“ 

Demografové zároveň spočítali, jak by se situace vyvíjela bez očkovacích dávek. Srovnávali data za poslední tři měsíce loňského roku, kdy na covid-19 zemřelo zhruba 2400 lidí. Bez vakcín bych jich ale zřejmě bylo šestkrát víc. „Dá se říct, že během zkoumaného období očkování velmi pravděpodobně pomohlo snížit počet zemřelých. Možná až o 15 tisíc.”

Za celé dva roky covidové pandemie zemřelo o 44 tisíc lidí víc než v běžných předchozích letech. Podle Dzúrové za to může i náš zdravotní stav, ve kterém jsme do pandemie vstupovali. „Nebyl příliš příznivý – z hlediska množství lidí s vysokým krevním tlakem, s obezitou a dalšími nemocemi.“

Covid-19 s námi bude dál – čas na změnu životního stylu podle vědců stále máme.

Zdroj: irozhlas

 

Moravskoslezský kruh 31.5.2026 ukončil projekt Odpověď pro zodpovědné pečující.
Publikaci Opatrovník v praxi II jsme připravili s právničkou Radkou Pešlovou.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Zájem o posilující dávky vakcín mezi Čechy klesá

21.6.2026 Ministerstvo zdravotnictví České republiky v posledních letech pozoruje klesající zájem lidí o posilující dávky očkování. Pomoct s osvětou má očkovací strategie, kterou schválila už minulá vláda a jíž se drží i nynější ministr Adam Vojtěch (za ANO). Ze zákona je u nás povinné očkování dvěma vakcínami proti devíti nemocem. více...

INFO: Plánuje se útvar proti zneužívání dávek. Kontrol jsou přitom desetitisíce

21.6.2026 Důsledný dohled nad dodržováním pravidel čerpání sociálních dávek slibuje ministr práce Aleš Juchelka (ANO). Zvažuje, že kvůli tomu zřídí speciální tým, který by se na kontroly zaměřil. Pracovně se nazývá sociální kobra. Přitom kontroly léta standardně běží. Loni Úřad práce zkontroloval téměř 170 tisíc žadatelů a příjemců sociálních dávek. více...

Krátce

Juchelka (ANO) chce vrátit štědřejší valorizační vzorec pro důchody. Místo třetiny růstu reálných mezd by se znovu započítávala polovina růstu reálných mezd. Problém ovšem je, že reálné mzdy jsou pořád na úrovni roku 2021 a do řádné valorizace se promítnou nejspíš za několik let.

Růst platů zdravotníků v příštím roce je odsouhlasen. Ale měl by se držet v rozmezí úhradové vyhlášky. Konkrétní čísla před jednáním s odbory nechtěl ministr Vojtěch uvádět.

Podporují nás

Ministerstvo zdravotnictví
Statutární město Brno
Jihomoravský kraj
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.