pečuj doma

Sílí černý kašel, je to epidemie? Zřejmě bohužel ano…

20.3.2024

Zatímco ministr zdravotnictví Vlastimil Válek i jeho náměstek svorně ujistili veřejnost, že v České republice není a ani nehrozí epidemie černého kašle, epidemiologové říkají opak. Oponují i tvrzení ministerstva zdravotnictví ČR, že už jsme na vrcholu letošní vlny nákaz. Infekce se totiž šíří stále rychleji. Nakazilo se u nás už téměř 3 500 lidí.

V minulém týdnu onemocnělo černým kašlem 827 lidí, tedy průměrně 118 za den. Ale jen v pondělí přibylo 245 nakažených a za polovinu úterka dalších 150. Celkem tak od ledna onemocnělo již 3 496 lidí, což je nejsilnější epidemie za posledních 62 let.

Ministerstvo zdravotnictví epidemii popírá. „Česko nečelí epidemii černého kašle. V současné době je onemocnění na vrcholu, který ale může trvat i několik týdnů,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).  „Situace je pod kontrolou a Česku nehrozí epidemie,“ ujistil i jeho náměstek Josef Pavlovic (Piráti).

Řada odborníků však tvrdí opak. „Jasně, že tu máme epidemii černého kašle. Kdo tvrdí, že ne, není epidemiolog,“ říká jedna z odbornic, která si ale vzhledem ke svému zaměstnání nepřeje zveřejnit jméno. Souhlasí s ní i řada kolegů, kteří se nebojí říci svůj názor veřejně. Podle nich se ministerstvo snaží uklidnit veřejnost, ale ne příliš šťastným způsobem. „Stačí se podívat do učebnic a máme jasno. Letošní výskyt černého kašle je jednoznačně epidemií,“ říká epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Podle něj nelze černý kašel srovnávat s epidemií akutních respiračních infekcí, pro kterou je stanovená minimální hranice výskytu na 1 600 - 1 700 nemocných v přepočtu na sto tisíc obyvatel.

„U každé nakažlivé nemoci platí pro epidemii jiná pravidla a ne vždy jsou stanovená přesná čísla. Obecně platí, že o epidemii se jedná, když výskyt onemocnění významně převyšuje obvyklé počty,“ vysvětluje Prymula.

Potvrzuje to i epidemioložka Státního zdravotního ústavu Kateřina Fabiánová. „Definice epidemie je platná bez ohledu na to, co kdo říká. Výkladový slovník pojmů v epidemiologii uvádí, že o epidemii se jedná, když počty nemocných výrazně převyšují obvykle očekávané hodnoty tohoto onemocnění v daném místě a čase,“ říká Fabiánová s tím, že to rozhodně platí i pro letošní situaci s černým kašlem.

Stejný názor má profesor Petr Šebo, vedoucí Laboratoře molekulární biologie bakteriálních patogenů, kde zkoumají bakterii Bordetella pertussis, která způsobuje onemocnění černým neboli dávivým kašlem. „Ministerstvo chce uklidnit veřejnost.  A opravdu není důvod k panice, nejdůležitější je nyní ochránit hlavně neočkované kojence a přeočkovat těhotné ženy. Ale to, jak se u nás nemoc šíří, nelze nazvat jinak než epidemií,“ míní Šebo.

Podle něj se infekce šíří Českem jako požár a lidé s potvrzenou diagnózou mohou být jen špičkou ledovce skutečně nakažených. „Těch může být mnohonásobně víc. Naše společnost je vysoce proočkovaná, proto se u řady lidí nemusí nemoc projevit. Většinou se dozvíme o těch, které trápí dávivý kašel a lékaři je vyšetří. Od jejich nákazy ale mohlo uplynout pět až šest týdnů, za tu dobu mohli infikovat další lidi,“ vysvětluje Šebo.

Zdroj: Lidovky

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Významná konference "Stáří spojuje" bude začátkem června

23.4.2024 Již tradiční mezinárodní konference Stáří spojuje 2024 se koná od 3. do 4. června 2024 v Praze. Hlavními tématy konference letos budou: mezigenerační vztahy, umění stárnout, ageismus, postavení seniorů ve společnosti, týrání a zanedbávání seniorů a další. Pozvání přijala řada významných českých i zahraničních expertů. více...

INFO: Zdravotně postižení budou od dubna 2025 patřit pod ČSSZ

22.4.2024 MPSV připravilo návrh zákona, jehož cílem je systémové sjednocení všech sociálních dávek podmíněných dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem pod hlavičku České správy sociálního zabezpečení. Namísto Úřadu práce ČR by tak nově o příspěvku na péči a dávkách pro osoby se zdravotním postižením rozhodovaly územní správy sociálního zabezpečení. více...

PTÁTE SE: Znovuposouzení příspěvku na péči v 18 letech u celiaka

21.4.2024 Dceři v listopadu 2023 skončil posudek (3. v pořadí) na příspěvek na péči v 1. stupni, dg. celiakie, skolióza (celotrupový korzet). Uznáno pokaždé d) stravování, e) oblékání, h) péče o zdraví. (Rozporovali jsme osobní aktivity, ale nedosáhli). Před dvě dny jsem byla na základě Vyrozumění z úřadu práce nahlédnout do spisu. Posudkový lékař popsal více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.