pečuj doma

Čelíme druhé vlně pandemie a v zádech máme antirouškaře

13.9.2020

V ČR je druhá vlna koronavirové epidemie. Za 14 dnů až tři týdny může být stejně vysoký počet hospitalizovaných jako na jaře,“ řekl v Otázkách Václava Moravce epidemiolog Roman Prymula. „V posledních dnech máme nárůst těžkých případů denně. Tento trend logicky přinese počty těžkých průběhů nemoci, které jsme tady měli na jaře,“ řekl.

“Pokud by u nás epidemie pokračovala takto explozivně, můžeme dojít i na hranici kapacity lůžkového systému,“ dodal. Upozornil na to, že lůžka nejsou po republice rozprostřena rovnoměrně, problém tak může přijít už dřív.

Klíčová je podle něho osobní zodpovědnost lidí a nošení roušek! Lidé by se minimálně měsíc měli vyhnout oslavám, aby se rostoucí křivku nakažených podařilo snížit. K poklesu ale podle něj navzdory současným opatřením nedojde. 

Druhá vlna již podle Prymuly nepochybně začala, považuje to však spíše za formalitu.

Zajímavé je, že R. Prymula náhle změnil svůj pohled na ruskou vakcínu. „Mohla by podle posledních poznatků být dobrá,“ usoudil, když se s ní blíže seznámil.

U vakcín na covid se všeobecně vyjevuje jistý problém. Totiž, že jsou bezpečné pro zdravé lidi, ale testy ukazují, že pro lidi s některými onemocněními, to již stoprocentně neplatí. Pro vybraná onemocnění je očkování i nevhodné.

Jinak současně s přibývajícími počty nakažených sílí hnutí anitirouškařů, jejichž ikonou se stal v minulých týdnech  senátor profesor Jan Žaloudík. Antirouškaře v zádech společnosti nepříjemně pociťuje i Německo a některé další země. Na sociálních sítích probíhá nyní například rozsáhlá akce českých antirouškařů: upravování, vlastně vykuchávání roušek, aby byly jen naoko funkční a jejich nositel nemusel platit pokutu. Upravené roušky ale nejsou jediným problémem. Stálicí ve skupinách odpůrců roušek jsou od 1. září fotky z hromadných dopravních prostředků. Mladí lidé na nich ukazují, že ani přes nařízení roušku v autobuse, ve vlaku či v tramvaji nasazenou nemají.

„Ovce s rouškami na mě házely vražedný pohled. Já se sluchátky a hledím si svého,“ popisuje třeba jedna dívka své zkušenosti. Ostatní ji podporují. Lidé s rouškami by se podle nich měli vzpamatovat a nenechat se obrat o to nejcennější, co máme – o svobodu.

Zdroj: ovm, idnes, red

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Předchozí opatrovník se obohatil na úkor opatrovaného

14.5.2025 Jaké jsou možnosti jednání v případě, že předchozí opatrovník zadržel opatrovanci jeho důchod?
ODPOĚĎ
Nový opatrovník je povinen vymáhat opatrovancovy nároky. Současně i předchozí opatrovník musel jednat ve prospěch opatrovaného, hospodárně spravovat více...

INFO: Brněnské Centrum paliativní péče si nadělilo k výročí výstavu

13.5.2025 První a dosud jediný městský domácí hospic v České republice slaví. Brněnské Centrum paliativní péče funguje již pět let a k tomuto výročí si nadělilo výstavu, která se tématem odchodu ze života zabývá. Jedná se fotografie Jindřicha Štreita …s láskou, které budou ke zhlédnutí v Bílém domě a poté na poliklinice Zahradníkova.  více...

INFO: Desetitisíce úmrtí v německých nemocnicích. Z podvýživy!

12.5.2025 Že kvalitní strava je jednou z podmínek úspěšné léčby, není žádné překvapení. O to více na výživě záleží, když se pacienti zotavují v nemocnicích. O problémech s nedostatečnou nebo nekvalitní výživou občas slyšíme i v souvislosti s českými zdravotnickými zařízeními. Se stejným problémem se ale potýkají také nemocnice u našich západních více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.