pečuj doma

Co jíst, aby se covid na nás, pokud možno, nedostal

22.10.2020

 

Stravovací návyky jsou jak železná košile. Dědí se z generace na generaci, a zatímco ženy přijímají změny jídelníčku dosti rády, u mužů je změna stravování velmi těžká. V dnešní složité době je potřeba si především zvýšit svoji vlastní imunitu Přinášíme článek MUDr. Danuše Spohrové, který je psaný pro nové číslo novin Pečujeme doma:

Imunita souvisí se zdravým žaludkem a zdravým střevem. Ty zajišťují, aby se živiny dostaly do celého těla. A k tomu jsou potřeba zdravé cévy, které ty živiny transportují. vysoký cholesterol, ateroskleróza a obezita tomuto procesu nesvědčí.

Takže přináším pár osvědčených a taky nastudovaných postupů, jak si imunitu udržet a zvýšit. A abych nezapomněla, kromě stravy je potřeba pohyb. Denně ráno rozcvičit krční páteř, vyklepat nohy, rozproudit krev v celém těle, nezabere víc než 15 minut a není to NIČÍM – tedy žádným lékem nahraditelné.

Chceme-li mít čisté cévy, hned po ránu si dáme 3 lžíce panenského olivového oleje. Obsahuje množství nenasycených mastných kyselin, dokáže změnit v organizmu LDL a HDL a tím snížit riziko kardiovaskulárních chorob, a to velmi razantně. Kromě toho taky chrání před rakovinou tlustého střeva.  Recept je z amerických výzkumných laboratoří, vyzkoušený mými známými. Jeden pomocí tohoto receptu byl ušetřen operace cév na srdci. Pozor, tuto metodu ale nemohou dělat pacienti s onemocněním žlučníku a jater. Možná taky začněte pozvolna, od 1 kávové lžíce, bude jistota, že předejdete žlučníkovému záchvatu.

Ananas dovezl do Evropy už Kolumbus. Obsahuje enzym bromelin, který štěpí proteiny, ale hlavně má protizánětlivé účinky. Pomáhá například při chronickém zánětu dutin. Zabraňuje také shlukování krevních destiček a tím působí proti infarktům a cévním mozkovým příhodám. Dále dle výzkumů brání nádorovým buňkám v růstu, zmírňuje pooperační otoky. Má hojivé účinky u revmatoidní artritidy. Podotýkám, čerstvý ananas. Ne plechovka plná cukru. Praktická rada na porcování: podélně rozřízněte na čtvrtky, pak vyřízněte dužinu těsně pod slupkou.

Papája, která se hojně pěstuje v Jihovýchodní Asii je místními považována za vůbec nejlepší poživatinu, co tam roste. A že toho tam roste. Obsahuje enzym papain, který štěpí proteiny. Používá se proto ke změkčení masa. Obsahuje obrovské množství vitaminu C, vitamínu A, draslík, kyselinu listovou a vlákninu. Karotenoidy v ní obsažené snižují výskyt rakoviny plic, tlustého střeva, tlumí záněty v celém těle i ty revmatické. Působí velmi úspěšně proti lidskému papilomaviru, který u žen může způsobit rakovinu děložního čípku. Já osobně z papáji dělám ovocný salát spolu s pomeranči, mandarinkou, jablkem, mangem. Zaliju šťávou z grapu. Vydrží v lednici 3-4 dny. Chutná báječně.

Batáty-chudáčci batáty se často povalují v regálu až do úplného ztvrdnutí. A přitom jsou tak hodnotné. Jsou obrovským zdrojem vitamínu A, beta karotenu, vitamínů C, B, draslíku, manganu a vlákniny. Červená odrůda je zdrojem fotochemikálií, které úspěšně bojují s kardiovaskulárními chorobami, rakovinou prsu, prostaty. Antioxydanty v batátech chrání tělo před řadou degenerativních onemocnění. Jako jedny z mála zlepšují činnost Langeransových buněk pankreatu, čímž umí snížit rezistenci organizmu na vlastní inzulin, což je příčina některých druhů cukrovky. Batáty taky zlepšují paměť prostřednictvím antokyanů. Mají jedinečné protirakovinné účinky u rakoviny prsu a kolorektálního karcinomu, rakoviny žlučníku a ledvin.  Můžou se uvařit ve vodě oloupané, nebo nakrájet na plátky a upéct na pomaštěném plechu jako příkrm. Používají se taky do pudinků, koláčů, nebo pomazánek.

Brokolice se v Malé Asii pěstuje již 2 000 let, u nás se objevila teprve koncem devadesátých let 20 století. Je vynikajícím zdrojem betakarotenu, vitamínů C a A, vápníku, chromu a kyseliny listové. Šťáva z brokolice působí hojivě u nemocných s opary. A víte, že „zima“ se často vrací při sebemenším nachlazení. Je totiž způsobena virem, který z organizmu stěží odstraňujeme. Brokolice pomáhá proti rozmnožování herpesvirů přímo v lidských buňkách. Zkrátka, umí to proti virům. Stejné látky se vyskytují také v růžičkové kapustě. A budu se opakovat, ale snižuje hladinu LDL „zlého“ cholesterolu, a tak pomáhá zachovat zdravé srdce. Na pokusech u zvířat zastavuje růst rakovinných buněk prsu a prostaty. U lidí s chronickým žaludečním vředem pomáhá proti recidivám.

A nakonec něco z domoviny. Drobné lesní plody: maliny, jahody, ostružiny, borůvky mají asi desetinásobné množství vitamínu C i železa, ale také přírodních flavonoidů než ty obrovské, prodávané v obchodech. Škoda, že je obcházíme na svých toulkám přírodou, protože se k nim musíme sehnout.

Takže není to přímo rada, co jíst proti coronaviru, ale jsou to rady, co jíst, aby se pokud možno na nás coronavirus nedostal. Stálé zdraví přeje                                                                                                                                                                                                                          MUDr. Danuše Spohrová, CSc.

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Nestihlo se rozhodnout o změně stupně závislosti

27.3.2023 Osm let jsem pečovala o svého tatínka ve věku 84 let, který byl po amputaci nohy. Pobíral příspěvek na péči 2. stupně. Vzhledem k zhoršujícímu se zdravotnímu stavu jsme v říjnu 2022 podali žádost o změnu stupně závislosti. Proběhlo šetření v domácnosti tatínka, lékař úřadu doložil zdravotní dokumentaci a čekali jsme na vyjádření. více...

ZPRÁVY: Vyjádření Fóra mobilních hospiců: Nikoho nezabíjíme

26.3.2023 Fórum mobilních hospiců reagovalo na článek iDNES Umři do měsíce, jinak nezaplatíme… „Smyslem paliativní a hospicové péče je důraz na kvalitu života pacienta. Opiáty jsou tedy aplikovány za účelem zmírnění bolestí a jiných nepříznivých projevů nemoci, které pacienta tíží, právě aby zlepšily celkové pohodlí a kvalitu pacientova života v závěru.“ více...

ZPRÁVY: Umři do měsíce, jinak nezaplatíme...

25.3.2023 Ví, že už brzy zemře. Osmašedesátiletá paní Jiřina ze Starého Města na Uherskohradišťsku trpí rakovinou slinivky v terminálním stadiu. Stará se o ni od loňského listopadu terénní hospic PAHOP. Nemoc z ní vysála zbytek sil a změnila ji v uzlíček kostí a kůže. Oxygenerátor v rohu místnosti na podporu dechu tiše hučí… více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.