pečuj doma

Flegr: Situace je horší, než uvádějí naši odborníci

16.10.2020

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr zveřejnil novou předpověď, která počítá za týden s 6 tisíci hospitalizovanými a na konci října až s 10 tisíci. Flegr vidí naši situaci ještě o dost horší, než ji vidí ministr Prymula a statistik Dušek. Jejich optimismus nesdílí a navrhuje zaškolit v péči o pacienty i veterináře.

„Z grafů vyplývá, že když dnes máme asi tři tisíce hospitalizovaných, tak už 24. 10. jich budeme mít šest tisíc - s tím už teď nic neuděláme, ti lidé jsou již dnes nakažení. A jestli se opatření nezačnou skutečně vymáhat nebo nezaberou, tak 31. 10. oslavíme deset tisíc pacientů v nemocnicích,“ předpovídá evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky L. Dušek na dopolední tiskové konferenci řekl, že ministerstvo doufá, že zaberou koronavirová opatření a nedojde k nejhorším scénářům.

„I při relativně optimistickém scénáři můžeme na konci října očekávat, že na lůžku bude v daném dni ležet až pět tisíc pacientů, možná i více,“ uvedl Dušek. Intenzivní péči pak bude podle jeho odhadu potřebovat až tisíc pacientů.

„To není reálný odhad,“ reagoval pro iDNES.cz Flegr. „Těch šest tisíc hospitalizovaných 24. října bude stoprocentně, ti lidé jsou nakažení už teď. Deset tisíc je odhad, pokud by se nevynucovala opatření. Já doufám, že se to trochu zalomí, ale méně než osm tisíc hospitalizovaných, přesněji řečeno osm tisíc, kteří by měli být hospitalizovaní, to 31. října nebude,“ předpokládá Flegr.

Podle něj není realistický ani Duškův odhad pacientů s těžkým průběhem, kteří budou potřebovat intenzivní péči. „Na jednotku intenzivní péče se ti pacienti nedostanou okamžitě, tam je zpoždění 15 až 20 dnů. Ti, co budou ležet 24. října na JIPkách, už teď leží v nemocnici,“ varoval.

Povolat veterináře a lékaře z Vietnamu

Podíl nakažených zdravotníků navrhuje Flegr řešit lékaři z asijských zemí: Tchaj-wanu, Jižní Koreje nebo Vietnamu. Požádat je o pomoc. Němečtí lékaři podle něj mají svých starostí dost. A navrhuje zaškolit v péči o lidské pacienty veterináře. Na obsluhu nemocničních přístrojů pak povolat studenty z ČVUT.

„Jakmile začnou umírat desítky, v maximech možná i stovky lidí denně, tak se na mnohé předpisy tolik koukat nebude a každá ruka bude dobrá,“ řekl Flegr.

Skutečný počet denně nakažených je podle Flegra minimálně dvojnásobný oproti tomu, kolik se prokáže testy. Poslední dva dny bylo pozitivně testováno přes devět tisíc lidí. „Minimálně to je dvacet tisíc lidí, to se dá snadno spočítat z počtu hospitalizovaných. Původně to bylo 7 procent z počtu pozitivně testovaných, dnes je to asi 13 procent,“ vysvětlil Flegr.

Asi jim někdo svázal ruce

Ministr kultury Lubomír Zaorálek ve čtvrtek v Rozstřelu zalitoval, že pozice do Ústředního krizového štábu doporučila stomatologa Romana Šmuclera a ne třeba právě Flegra. 

„Sledoval jsem velmi poctivě vystoupení pana Flegra a velmi mě znepokojovala. Ale pan Flegr nebyl součástí epidemiologického týmu,“ řekl Zaorálek. „Nevím, proč doporučovali zrovna Šmuclera a někdo nedoporučil Flegra.“

Flegr ale na dotaz iDNES.cz řekl, že by nabídku na účast v epidemiologickém týmu krizového štábu pravděpodobně odmítl. „Tehdy jsem věřil, že jsou mnohem povolanější odborníci a instituce, já jsem evoluční biolog. Pro mě byl velký šok, že ti, co měli konat, nekonali,“ odpověděl.

„Ten graf, co jsem dnes zveřejnil, si může spočítat každý. Ti odborníci musí vědět, že to tak dopadne. Situace je mnohem horší, než na co se připravují. Pokud odborníci nekonají, tak jim asi někdo svázal ruce. Pakliže já bych byl v tom krizovém štábu, tak bych se asi taky nesměl chovat jinak,“ domnívá se Flegr.

Ti naši zlatí hodní policisté!

Jen tak mimochodem – čtvrtina pacientů skončí na jednotce intenzivní péče a více než polovina z nich na ní do pár dnů zemře. V televizi se včera policisté chlubili, že porušování opatření zatím řeší domluvou. Ti jsou ale moudří a hodní, co? končí svůj příspěvek Flegr.

Zdroj: idnes, facebook, red

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: S naším zdravotnictvím je spokojeno 62 procent Čechů

23.1.2025 Se zdravotním systémem v Česku jsou spokojeny více než tři pětiny obyvatel. Společně s výsledkem z roku 2021 to představuje dosud nejvyšší podíl spokojených od roku 2002, kdy Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) začalo názor na tuto otázku zjišťovat. Z problémů ve zdravotnictví hodnotí lidé jako nejzávažnější personální nedostatek. více...

PTÁTE SE: Kdy žádat o invalidní důchod z mládí

22.1.2025 Ráda bych se zeptala na to, kdy mám žádat pro dceru o invalidní důchod, tzv. invalidní důchod z mládí. Našla jsem si nějaké informace, v podstatě jde o dva názory, ale nevím co a jak. Dcera je narozena v červnu 2008. Má diagnózu lehké mentální postižení, byl jí přiznám příspěvek na péči 1. stupně, průkaz ZTP přiznán nebyl. V současné době navštěvuje více...

ZPRÁVY: V superdávce shodu nenajdou ani vládní poslanci

21.1.2025 Vláda plánuje, že už od července změní pravidla pro pobírání sociálních dávek. Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě by se nově měly sloučit do jedné žádosti tak, aby „papírování“ bylo jednodušší. Zároveň MPSV nastavuje tvrdší pravidla a detailnější kontrolu žadatelů kvůli údajnému zneužívání dávek. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.