pečuj doma

Hanebníci v poslaneckých a senátních lavicích

4.7.2025

Václav Krása se neúnavně pokouší do úplně poslední chvíle o navýšení příspěvku na péči. Na webu NRZP mj. píše: „Sněmovna schválila v tisku 926 zvýšení příspěvku na péči v 1. stupni na 1300,- korun a ve 2. stupni na 5400,- korun (s platností od roku 2026). Je to návrh KDU-ČSL, který byl předložen do návrhu zákona, jako jasný přílepek.

Tisk 926 nemá žádnou souvislost se sociálními službami. Obracíme se na vás v souvislosti se schváleným zvýšením tohoto příspěvku na péči, které považujeme za zcela nedostatečné, nic neřešící a symbolizující blížící se předvolební kampaň. Je to urážlivé vůči těmto lidem a je vidět, jak někteří politici na tuto skupinu lidí, která se nemůže ozvat, nahlížejí. Senát bude na svém nejbližším zasedání projednávat novelu zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách a novelu zákona č. 329/2011 Sb., o dávkách pro osoby se zdravotním postižením, senátní tisk 148. Pravděpodobně bude podán návrh, aby příspěvek na péči v 1. stupni byl zvýšen na 2000,- korun a ve 2. stupni na 6000,- korun. Prosíme vás, abyste urychleně oslovili senátorky a senátory ve vašich obvodech, a ještě je oslovili emailem s následující informací: Příspěvek na péči v 1. stupni ve výši 880,- korun vůbec neplní svoji základní funkci, to je možnost zajistit si alespoň minimální sociální služby. Při schválení zákona o sociálních službách v roce 2006 (Paroubkovou vládou, pozn. red.) byl stanoven příspěvek na péči v 1. stupni ve výši 2000,- korun. Při tehdejších cenách služeb bylo možné za tyto peníze nakoupit přibližně 22 hodin sociálních služeb měsíčně. Poté, vlivem ekonomické krize a tzv. reforem pana ministra Drábka, došlo k dramatickému snížení příspěvku na péči v 1. stupni na 800,- korun a vzhledem k růstu cen za služby byl snížen počet hodin pro příjemce tohoto příspěvku na 10 hodin měsíčně. Od roku 2016 se postupně zvyšovaly částky příspěvku na péči v jednotlivých stupních, a to v souvislosti se zvyšováním cen sociálních služeb tak, aby byla zachována jejich dostupnost na stejné úrovni. V 1. stupni příspěvku na péči došlo však pouze k jediné valorizaci, a to v roce 2016 o 10 %, tedy z 800,- korun na 880,- korun. To znamená, že při dnešních cenách sociálních služeb si takový příjemce může objednat službu v rozsahu 5,33 hodin za měsíc. Pokud si nechá dovážet obědy, tak vlastní dovoz, nikoliv cena oběda(!), stojí dnes mezi 50–60 korunami, to znamená, že takový člověk si nemůže nechat dovést obědy po všechny pracovní dny. Je zřejmé, že výše příspěvku na péči v 1. stupni neplní svoji funkci, aby zajišťovala alespoň minimální dostupnost sociálních služeb pro jejich příjemce, což jsou nejčastěji osamocení senioři, kteří nejsou schopni se již plně sami o sebe postarat a potřebují návštěvu pečovatelské služby alespoň dvakrát až třikrát týdně. Nemůžeme souhlasit s návrhem KDU-ČSL zvýšit příspěvek na péči v I. stupni na 1300 korun měsíčně, protože to nic neřeší. Při dnešních cenách služeb si budou moci měsíčně koupit osm hodin. Je to almužna, je to ostudné a je to hanebné!“

Tolik Václav Krása a my s ním určitě můžeme souhlasit. Ano, v našich poslaneckých a senátorských lavicích, coby zástupci lidu, sedí hanebníci, kteří se nedokáží chovat ke všem obyvatelům, tedy i nemocným, invalidním a starým v souladu s cíli zakladatelů našeho státu, s úctou a milosrdenstvím (jak si přál první předseda naší vlády Karel Kramář, který vytvořil první státem garantovanou sociální ochranu obyvatel na území Československa).

Jenom nutno upřesnit, že osoby v tzv.  prvním stupni závislosti nejsou lidé štítící se práce, nejsou to žádní darebáci, lenoši, kteří chtějí týt z našeho sociálního systému.  Ne, sám stát je pečlivě šetřil a zkoumal a uznal, že ti lidé nedokáží zvládnout 3-4 základní potřeby a že příspěvek v prvním stupni ve výši 880 korun jim právem náleží.  K tomu, aby jim byl přiznán, musí nezvládat například následující: nenakoupí si sami, neuvaří jednoduchý teplý oběd, potřebují pomoc s oblečením a obouváním, nejsou schopni sami dodržet stanovený léčebný režim. Často přitom žijí sami…

…No, zkuste napsat těm senátorům, jak navrhuje Václav Krása. Ale když jsem četl vyjádření významného muže velkopodnikatele, divadelního ředitele a senátora za Brno 75letého Tomáše Töpfera, který v senátu před pár týdny vášnivě bojoval za zvýšení televizních a rozhlasových poplatků pro všechny (například argumenty,  že zvýšení to jsou tři vajíčka s cholesterolem nebo polovina kávy espresso), tedy i pro starobní a invalidní důchodce, či lidi s průkazem osoby zdravotně postižených  nebo osaměle žijící -  tedy lidi, kteří často obracejí každou korunu v ruce, tak nevím. Ale, samozřejmě, chápu… Je třeba udělat z naší strany opravdu všechno. Další možnost v tomto volebním období už nebude.    

(ah)

Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

GLOSA: Hanebníci v poslaneckých a senátních lavicích

4.7.2025 Václav Krása se neúnavně pokouší do úplně poslední chvíle o navýšení příspěvku na péči. Na webu NRZP mj. píše: „Sněmovna schválila v tisku 926 zvýšení příspěvku na péči v 1. stupni na 1300,- korun a ve 2. stupni na 5400,- korun (s platností od roku 2026). Je to návrh KDU-ČSL, který byl předložen do návrhu zákona, jako jasný přílepek. více...

PTÁTE SE: Sjednání úrazové pojistky před omezením svéprávnosti

3.7.2025 U syna autisty s lehkou mentální retardací máme zažádáno o omezení svéprávnosti, syn je již plnoletý a nyní ukončil i studium. Končí však i doba, kdy může být jako pojištěnec na naší společné rodinné úrazové pojistce. Chtěli bychom synovi sjednat alespoň úrazovou pojistku, nyní ještě není omezen ve svéprávnosti, podepsal by ji tedy zatím sám více...

ZPRÁVY: Češi mají příznaky rakoviny, ale na vyšetření čekají až půl roku

2.7.2025 Onkologové upozorňují na palčivý problém. Na vyšetření, které umí odhalit rakovinu střeva, se v některých regionech čeká až půl roku. Část pacientů přitom potřebuje znát diagnózu hned - včasná léčba je pro jejich přežití rozhodující. Ke 199 současným centrům, v nichž se kolonoskopie dělá, proto přibude do konce roku dalších 12. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.