pečuj doma

Popírá snad sám sebe? K rozhodnutí Ústavního soudu

4.12.2020

Předseda Ústavního soudu P. Rychetský v rozhovoru pro ČT prohlásil, že dočasné uzavření hranic pro vycestování kvůli epidemii koronaviru bylo absolutně protiústavní. Vláda může omezit pohyb osob, ale jen pro návrat nebo příjezd. My máme v ústavě výslovně uvedeno, že nikomu nelze bránit v tom, aby tuto zemi opustil, řekl.

Pavel Rychetský má tedy za to, že vláda porušila jedno ze základních práv daných ústavou i Listinou základních práv a svobod, že její rozhodnutí je útokem na naši svobodu. Názor Pavla Rychetského mne překvapil. A to proto, že Ústavní soud v řadě případu zrušil rozhodnutí nižších soudů s odůvodněním, že se soud striktně držel litery zákona, jeho formálního znění, ale pominul jeho obsah, jeho lidskou dimenzi. Sám Pavel Rychetský o tom často hovořil. Porušením ústavy by bylo, podle mého názoru, kdyby ono rozhodnutí o omezení pohybu bylo primárně určeno k likvidaci našich svobod – ale to není. Je určeno k likvidaci koronavirové nákazy. Bylo vydáno proto, aby neumírali lidé. Vláda toto nařízení nevydala s úmyslem omezit naše svobody, ani z rozmaru, nebo s úmyslem zavést tu nějaký totalitní režim. To si snad, snad jen kromě Milionu chvilek, nikdo nemyslí. Či snad ano? Vláda je vydala proto, aby ochránila hodnoty nejvyšší, naše životy.

Mám za to, že Pavel Rychetský tentokrát pominul onen humánní přístup k zákonům a dal přednost suché liteře ústavy před její lidskou náplní.

Ladislav Vencálek

Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte si návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Publikaci Opatrovník v praxi II jsme připravili s právničkou Radkou Pešlovou.

Články

PTÁTE SE: Invalidní důchod po krátké docházce na střední školu

1.8.2026 Syn má má těžkou mentální retardaci, 3. srpna mu bude 18 let. Pobírá příspěvek na péči 4. stupně. Chodil 10 let do praktické školy. Následně, ve svých 17 letech, byl veden v září v praktické střední škole, ale bylo to pro něj moc náročné, tak jsme to ukončili. Nebyl veden v evidenci úřadu práce. Před dovršením 18 let jsme žádost o invalidní důchod nepožádali. více...

KOMENTÁŘ: Stanou se z Čechů domácí Mongolové?

31.7.2026 Vláda premiéra Andreje Babiše se zaměří na dávky v nezaměstnanosti. Přesněji řečeno, premiér Babiš by je rád snížil. Prohlásil totiž, že se mu zvýšení dávek v nezaměstnanosti minulou vládou zdá nelogické a nespravedlivé, protože kdo chce, práci si najde, a že se jeho vláda na výši dávek zaměří.
Jenže nezaměstnaní si u nás opravdu nežijí více...

Krátce

Důležitý lék bude mít mimořádný výpadek. Nedostupný bude nejméně půl roku, oznamuje SÚKL. Jde o léky, které obsahují léčivou látku kvetiapin. Ty pomáhají mimo jiné při léčbě negativních příznaků u deprese… V některých lékárnách ho ještě mají naskladněn.

Západonilská horečka, způsobující vážné horečnaté onemocnění, může být podle Romana Prymuly brzy strašákem pro ČR. Přispívá k ní šíření nakažených komárů a vlhko a teplo.

Podporují nás

Ministerstvo zdravotnictví
Statutární město Brno
Jihomoravský kraj
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.