pečuj doma

Pokud vznikne paralelní ministerstvo, Blatný rezignuje

7.3.2021

Pokud by se plánovaná paralelní skupina s epidemiologem Petrem Smejkalem měla stát paralelním ministerstvem zdravotnictví při Úřadu vlády, nynější ministr Jan Blatný by rezignoval. „Kdyby ministr neměl vliv na to, jak se bude vyvíjet zdravotní politika v této zemi, rezignoval bych,“ uvedl České televizi.

„Paralelní struktura není způsob, který jsem schopný akceptovat,“ řekl s tím, že je ochoten udělat všechno, co je v jeho silách, ale místa ministra zdravotnictví by se nedržel za každou cenu. „Ve chvíli, kdyby tady vznikal druhý ministr zdravotnictví, tak beze mě,“ dodal.

Vyjádřil se tímto k návrhu hlavního epidemiologa Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a člena Rady vlády pro zdravotní rizika Petra Smejkala, který mu nabídl tým odborníků. Ten by měl po vzoru německého Institutu Roberta Kocha pomáhat vládě v boji proti epidemii.

Sám Smejkal zatím ještě nechtěl tým, jeho složení ani jeho případné pravomoci představovat. „Všechno bude známo do půlky příštího týdne,“ uvedl jen. Podle informací MF DNES v tuto chvíli se řeší, zda nový tým bude spadat pod ministerstvo zdravotnictví, nebo zůstane při Radě vlády pro zdravotní rizika, jejíž se Smejkal stal v únoru členem.

Blatný uvedl, že věří, že paralelní ministerstvo zdravotnictví nevznikne a skupina bude spíše poskytovat nezávislá odborná stanoviska. Ministr si myslí, že má smysl, aby byl někdo, kdo dá dohromady i ryze akademické informace. Bude však muset akceptovat, že tento názor může být přijat jen částečně. 

„Když jsem se stal ministrem, přestal jsem být jen akademik. Kdybych byl ve své ordinaci nebo přednášel na své fakultě, mohl bych mít jiné postoje a názory, než mám jako ministr zdravotnictví. Ne v principu, ale v konkrétních věcech. Takto musím zohledňovat mnohem víc věcí,“ vysvětlil.

Do Smejkalova poradního týmu by podle informací MF DNES měl patřit například imunolog Zdeněk Hel, expert na modelování globálních rizik Jan Kulveit, sociolog Daniel Prokop či odbornice na demografii Dagmar Dzúrová nebo matematik René Levínský.

Zdroj: idnes

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Stále mládneme a mládneme. Mládí je nyní do pětačtyřiceti let!

25.3.2025 Lidé do 45 let jsou nyní považováni za mladé lidi. Teprve pak začíná mladší střední věk. Světová zdravotnická organizace (WHO) zásadně změnila věkovou klasifikaci. Informovala o tom ředitelka Ústavu demografie Ella Libanová. Demografické stárnutí lidstva podle ní samozřejmě povede k revizi věků. A jak je to u dalších kategorií? více...

PTÁTE SE: Vdovský důchod pro pečující a zpětný nárok po delší době

24.3.2025 Moje maminka ovdověla ve svých 44 letech (v roce 1999), otci bylo taktéž 44 let, když zemřel. Současně v té době maminka pečovala o zdravotně postiženou dceru (mou sestru). Po smrti otce byl mamince přiznán vdovský důchod pouze na 1 rok, poté byl odebrán. O postiženou sestru maminka pečovala od roku 1990 do 2004. Při péči o ni nemohla jít do práce více...

INFO: Ministerstvo představilo novinky a plány v elektronizaci

23.3.2025 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, ředitel Národního centra elektronizace zdravotnictví Petr Foltýn a ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek představili aktuální stav a klíčové novinky v elektronizaci českého zdravotnictví, včetně projednávané novely Zákona o elektronizaci zdravotnictví. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.