pečuj doma

21 úmrtí podezřelých ve spojení s podáním vakcíny. Které?

18.3.2021

Celkový počet úmrtí, která byla nahlášena jako důsledek podezření na nežádoucí účinek vakcín proti covidu-19, dosáhl 21. Oznámil to ve čtvrtek ve svém týdenním přehledu o nežádoucích účincích Státní ústav pro kontrolu léčiv. Konkrétní vakcínu, se kterou jsou úmrtí spojena, neoznámil.

Oproti předchozímu údaji před týdnem, kdy bylo celkově evidováno 11 podezřelých úmrtí, tak jde prakticky o nárůst o sto procent.

K 16. březnu přijal ústav celkově 1 923 hlášení o nežádoucích účincích. Více než polovinu, tedy 1068, tvoří ty „nejbanálnější“, tedy například horečka, třesavka, zimnice, únava, slabost nebo malátnost. Zde jsou zahrnuty i reakce v místě vpichu, tedy bolest, zarudnutí, otok, teplo, svědění nebo zduření. 

Lidé hlásili také příznaky podobné chřipce, otoky obličeje, pocity horka, nebo chladu. Mnozí měli nepříjemný pocit na hrudníku, bolest na hrudi, nebo v podpaží, a také pocítili sníženou pohyblivost končetiny po injekci.

SÚKL upozorňuje, že všechna hlášení jsou pouhými podezřeními, nikoliv prokázanými nežádoucími účinky vakcín. „Mezi vakcínami a reakcemi může existovat jen časová souvislost bez jakékoliv příčinné souvislosti. Mohou být také nahlášeny nežádoucí účinky, které nejsou správně pojmenovány,“ uvádí ústav.

„Výpis tedy slouží pouze pro přehled toho, jaké reakce byly nahlášeny, nejde o statistiku skutečně prokázaných nežádoucích účinků vakcín,“ doplňuje.

Od začátku očkování proti onemocnění covidu-19 loni v prosinci bylo v Česku podáno přes 1,2 milionu dávek vakcín, přičemž obě potřebné dávky má zatím téměř 329 tisíc lidí. Z  toho 395 tisíc dávek dostali lidé starší 80 let, z nich téměř 139 tisíc má očkování ukončení i druhou dávkou. Na věkovou skupinu sedmdesátiletých připadá 272 tisíc podaných dávek a na šedesátníky 109 tisíc dávek.

Data nemusí být konečná

Celkový počet hlášených podezření se liší od součtu jednotlivých reakcí. Jedno hlášení může obsahovat i více reakcí, mohou se duplikovat a nějaký čas si vyžádá také zpracovávání došlých hlášení. Ve výpisu reakcí jsou zahrnuta všechna hlášení, která byla zhodnocena a zadána do Centrální databáze nežádoucích účinků SÚKL vždy k úterní půlnoci. Vzhledem k tomu, že mohou být zjištěny duplicity, se může navíc počet později měnit.

Druhou nejčastější kategorií 435 hlášení nežádoucích účinků po očkování proti covidu-19 byly neurologické příznaky, jako jsou např. bolest hlavy, mravenčení, závrať, třes, pocit na omdlení, mdloba, ospalost, snížená citlivost, obrna lícního nervu, migréna, narušení chuti, narušení paměti, narušení čichu, cévní mozková příhoda, narušení pozornosti.

Třetí největší skupina hlášení se týkala příznaků svědčící pro ovlivnění svalů, kloubů nebo kostí, tedy např. bolest svalů, bolest kloubů, bolest v končetině, bolest zad, svalová slabost, ztuhlost, bolest krku, bolest páteře, otok kloubu, ztuhnutí šíje.

Zdroj: idnes, red

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Zrušení penzijního spoření osoby omezené ve svéprávnosti

8.11.2024 Existuje nějaký "manuál", jak postupovat v situacích týkajících se finančních záležitostí opatrovaného - co se musí hlásit, nebo co musí schvalovat soud? Konkrétně se mi jedná o toto - jak zrušit opatrovanému nevýhodné spoření, které si udělal ještě před omezením svéprávnosti. Důchodové připojištění pro důchodce není vůbec výhodné, navíc více...

ZPRÁVY: Nový web konference INSPO přináší kompletní program

7.11.2024 Pořadatelé konference INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami spustili nový web i s kompletním programem. Z něj vyplývá, že v sobotu 23. listopadu v Kongresovém centru Praha nabídne užitečné aktuální informace lidem s tělesným, zrakovým či sluchovým postižením, stejně jako s duševním onemocněním. více...

PTÁTE SE: Je možné přepočítat předčasný důchod po ukončení péče?

6.11.2024 Jsem již 2 roky ve starobním důchodě. Odcházela jsem o 9 měsíců dříve, kvůli nemohoucnosti maminky, nezvládala jsem péči o ni v pracovním procesu. Maminka žije u mne, má 3. stupeň závislosti. Chci se zeptat, zda po její smrti si mohu nechat přepočítat důchod jako pečující. Nebo se mne to už netýká, protože jsem v důchodě. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.