pečuj doma

Babiš kritizuje Blatného úřad, blokuje ivermektin a další léky na covid

26.2.2021

Premiér Andrej Babiš (ANO) při páteční návštěvě pražské Thomayerovy nemocnice kritizoval přístup klinické skupiny ministerstva zdravotnictví k lékům proti covidu, a to včetně ivermektinu. Tento týden dorazily první dávky léku bamlanivimab od firmy Eli Lilly. V březnu se počítá is dodáním čtyř tisíc dávek od firmy Regeneron.

Podle premiéra jich mohlo být však mnohem víc, než nakonec resort objednal. „Mě dost mrzí, že klinická skupina ministerstva zdravotnictví se k těmto lékům staví velice rezervovaně. Indikace byly velice zúžené. Je to chyba,“ řekl premiér.

Podle něj jde o přístup absurdní. Chce o něm mluvit s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO). Šéf skupiny a náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý v pátek nechtěl situaci komentovat.

„Pracujeme na dovozu i dalších léků, jako je například ivermektin,“ sdělil Babiš k léku, který je možné objednat pouze ze zahraničí. K jeho schválení se staví Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) odmítavě a chce vyčkat, až budou dokončeny rozsáhlejší studie, což může trvat i několik měsíců. Podle premiéra je nutné jednat hned.

„Klinická skupina ministerstva zdravotnictví by měla slyšet i na odborné znalosti lidí z jednotek intenzivní péče. Pokud jsme vydali 15 miliard na roušky a respirátory, nemáme šetřit na těchto látkách,“ dodal Babiš.

Babišovu kritiku vyvolal především ivermektin. K léčbě pacientů s covidem-19 ho využívají s úspěchem zejména asijské a jihoamerické země, rozhodně ale nejsou jediné. Lék nasadila i některá pracoviště na Slovensku, u nás jen nemocnice u svaté Anny, za což sklidila kritiku.

Ivermektin sice může lékař pacientovi, pokud to uzná za vhodné, předepsat, ale SÚKL stanovil takové administrativní překážky jeho dovozu, že se léku dočká, až už ho pacient nejspíš nebude potřebovat.

Zdroj: Novinky, red

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Duben je v Brně Měsícem bláznovství

28.3.2023 Již 21. ročník destigmatizační akce Měsíc bláznovství v Brně bude probíhat od 3. 4. do 26. 4. 2023. Návštěvníci se opět mohou těšit na bohatý vzdělávací a kulturní program, který se letos bude odehrávat nejen v kavárně Café Práh, ale například také v Kině Art, na Pedagogické fakultě a Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity nebo v Science centru VIDA. více...

PTÁTE SE: Nestihlo se rozhodnout o změně stupně závislosti

27.3.2023 Osm let jsem pečovala o svého tatínka ve věku 84 let, který byl po amputaci nohy. Pobíral příspěvek na péči 2. stupně. Vzhledem k zhoršujícímu se zdravotnímu stavu jsme v říjnu 2022 podali žádost o změnu stupně závislosti. Proběhlo šetření v domácnosti tatínka, lékař úřadu doložil zdravotní dokumentaci a čekali jsme na vyjádření. více...

ZPRÁVY: Vyjádření Fóra mobilních hospiců: Nikoho nezabíjíme

26.3.2023 Fórum mobilních hospiců reagovalo na článek iDNES Umři do měsíce, jinak nezaplatíme… „Smyslem paliativní a hospicové péče je důraz na kvalitu života pacienta. Opiáty jsou tedy aplikovány za účelem zmírnění bolestí a jiných nepříznivých projevů nemoci, které pacienta tíží, právě aby zlepšily celkové pohodlí a kvalitu pacientova života v závěru.“ více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.