pečuj doma

Babiš kritizuje Blatného úřad, blokuje ivermektin a další léky na covid

26.2.2021

Premiér Andrej Babiš (ANO) při páteční návštěvě pražské Thomayerovy nemocnice kritizoval přístup klinické skupiny ministerstva zdravotnictví k lékům proti covidu, a to včetně ivermektinu. Tento týden dorazily první dávky léku bamlanivimab od firmy Eli Lilly. V březnu se počítá is dodáním čtyř tisíc dávek od firmy Regeneron.

Podle premiéra jich mohlo být však mnohem víc, než nakonec resort objednal. „Mě dost mrzí, že klinická skupina ministerstva zdravotnictví se k těmto lékům staví velice rezervovaně. Indikace byly velice zúžené. Je to chyba,“ řekl premiér.

Podle něj jde o přístup absurdní. Chce o něm mluvit s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO). Šéf skupiny a náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý v pátek nechtěl situaci komentovat.

„Pracujeme na dovozu i dalších léků, jako je například ivermektin,“ sdělil Babiš k léku, který je možné objednat pouze ze zahraničí. K jeho schválení se staví Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) odmítavě a chce vyčkat, až budou dokončeny rozsáhlejší studie, což může trvat i několik měsíců. Podle premiéra je nutné jednat hned.

„Klinická skupina ministerstva zdravotnictví by měla slyšet i na odborné znalosti lidí z jednotek intenzivní péče. Pokud jsme vydali 15 miliard na roušky a respirátory, nemáme šetřit na těchto látkách,“ dodal Babiš.

Babišovu kritiku vyvolal především ivermektin. K léčbě pacientů s covidem-19 ho využívají s úspěchem zejména asijské a jihoamerické země, rozhodně ale nejsou jediné. Lék nasadila i některá pracoviště na Slovensku, u nás jen nemocnice u svaté Anny, za což sklidila kritiku.

Ivermektin sice může lékař pacientovi, pokud to uzná za vhodné, předepsat, ale SÚKL stanovil takové administrativní překážky jeho dovozu, že se léku dočká, až už ho pacient nejspíš nebude potřebovat.

Zdroj: Novinky, red

 

Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Až 44 procentům případů demence lze předejít

18.7.2025 Studie publikovaná online v červnu 2025 v časopise JAMA Neurology prokazuje, že udržování optimálního cévního zdraví v pozdním věku může významně snížit riziko vzniku demence před dosažením věku 80 let. Vědci v ní odhadli podíl nových případů demence spojených s modifikovatelnými rizikovými vaskulárními faktory. více...

PTÁTE SE: Jak sepsat závěť, když je jedno z dětí omezeno ve svéprávnosti

17.7.2025 Jsem opatrovník svého mentálně postiženého syna, který je v ústavu sociální péče, je mu 33 let, je zbavený svéprávnosti. A pak mám staršího syna, který bydlí se svojí rodinou. Chtěla bych sepsat závěť a nevím, zda je lepší to vše odkázat staršímu synovi, s podmínkou, že dá mladšímu bratrovi určitou část finančních prostředků na jeho účet více...

INFO: Videa s lékařkou Horkou a se zástupcem ombudsmana Schormem

16.7.2025 Natočili jsme dvě nová videa z cyklu Etika ve zdravotnictví a sociálních službách.
Z rozhovoru s lékařkou, psycholožkou a terapeutkou Horkou se dozvíte, jak liší etika práce profesionálního a rodinného pečujícího a jaké zásady by měl dodržovat rodinný pečující. Doktorka Taťjána Horká vychází z bohaté praxe více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.