pečuj doma

Blatný reaguje odmítavě na kritiku. Léky nejsou politické téma

3.4.2021

Používání léků na nemoc covid je podle ministerstva zdravotnictví lékařské téma, nikoli politické. Úřad to sdělil na twitteru v reakci na vytýkací dopisy od premiéra Andreje Babiše (ANO) adresované ministrovi zdravotnictví Blatnému. Babiš v dopisech kritizoval mimo jiné příliš přísné podmínky pro podávání experimentálníchléků na covid.

Blatný v sobotu sdělil, že podmínky podávání léků už bez ohledu na dopisy projednali odborníci, a ministerstvo následně podmínky upravilo.

Babiš poslal Blatnému koncem března již nejméně čtvrtý vytýkací dopis za zhruba dva týdny. Ministrovi v něm, stejně jako v jednom z předchozích dopisů, vytkl přístup k podmínkám podávání léku bamlanivimab, uvedl v pátek server Deník N.

„Pan premiér dobře ví, že minulý týden proběhla, bez ohledu na dopisy, odborná diskuze o indikaci protilátkových léků. Na základě zkušeností lékařů a podle výsledků diskuze jsme upravili kritéria k jejich podání,“ sdělil na twitteru Blatný.

Ministerstvo zveřejnilo doporučení skupiny odborníků k používání léků na covid-19 s tzv. monoklálními protilátkami, jako je právě bamlanivimab od společnosti Eli Lilly nebo casirivimab-imedivimab, známý také jako REGN-CoV2, od firmy Regeneron.

Experti v doporučení uvádějí formulaci „charakteristika pacienta zahrnuje zejména některé z uvedených kritérií/stavů“, za níž následuje výčet podmínek pro podání léků. „To slovo ‚zejména‘ je tam proto, aby se ten, kdo bude léčbu indikovat, tím nemusel cítit úplně stoprocentně svázán,“ řekl serveru Novinky.cz předseda praktických lékařů a člen zmíněné odborné skupiny Petr Šonka.

Odborníci přímo v dokumentu píšou, že toto doporučení je jen rámcové a zmíněné podmínky pro podávání léků nejsou nepřekročitelné. Konečné rozhodnutí o tom, komu může být lék podán je na praktickém lékaři. 

Zdroj: lidovky

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Češi mají příznaky rakoviny, ale na vyšetření čekají až půl roku

2.7.2025 Onkologové upozorňují na palčivý problém. Na vyšetření, které umí odhalit rakovinu střeva, se v některých regionech čeká až půl roku. Část pacientů přitom potřebuje znát diagnózu hned - včasná léčba je pro jejich přežití rozhodující. Ke 199 současným centrům, v nichž se kolonoskopie dělá, proto přibude do konce roku dalších 12. více...

PTÁTE SE: Co když okolí opatrovaného nespolupracuje s opatrovníkem

1.7.2025 Už půl roku jsem ustanoven opatrovníkem mé sestry. Sestra má schizofrenii, po mozkové mrtvici ochrnula na pravou stranu těla, což částečně rozhýbala, je mentálně retardovaná. Je umístěna v domovu s pečovatelskou službou, kde se o ni starají, jezdí za ní i ze sociální služby a domácí péče. Bohužel jedna paní, sestra z psychiatrie více...

ZPRÁVY: Jaký je stav financování veřejného opatrovnictví

30.6.2025 Ministerstvo vnitra o tom informovalo na zasedání Výboru RVOZP pro podporu osob s omezenou schopností právně jednat. Hlavními tématy zasedání byly návrhy nového národního plánu podpory rovných příležitostí pro osoby se zdravotním postižením na období 2026–2030, v rámci kterého byly projednány zejména tři témata: více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.