pečuj doma

Budeme zjištovat koronavirus v městské hromadné dopravě

31.3.2021

Za pomoci biosenzorů a systémů na odběr vzduchu bude pražský dopravní podnik v dubnu zjišťovat přítomnost koronaviru v autobusech, tramvajích i soupravách a stanicích metra. Odebrat hodlá zhruba pět stovek vzorků. Do projektu, jehož výsledky by měly být na přelomu května a června, je zapojen i Fyzikální ústav Akademie věd.

Generální ředitel DPP Petr Witowski uvedl, že zahraniční studie potvrzují, že MHD není zdrojem šíření covidu-19 a pravděpodobnost nákazy je malá. V České republice podle něj neexistuje studie o šíření covidu v MHD.

„Proto jsme se rozhodli takovou studii ve spolupráci s fyzikálním ústavem realizovat. Inspirovali jsme se v Londýně,” uvedl. Tam se koronavirus v MHD nepotvrdil.

Přítomnost viru bude podnik zjišťovat stěry z tyčí, madel, sedadel, ovládacích tlačítek či terminálů na jízdenky. Ve stanicích metra pak z ovládacích tlačítek, výtahů, madel eskalátorů a ze schodů nebo laviček a infopanelů na nástupištích. Pro detekci viru ze vzduchu použijí zařízení vyvinuté fyzikálním ústavem spolu s Národním centrem kompetence MATCA.

„Jejich (biosenzorů) základem je speciálně navržený polymerní nanokartáč, který cíleně zachycuje částice koronaviru obsažené ve zkapalněném vzorku, vše ostatní ignoruje,” uvedl vedoucí výzkumu z fyzikálního ústavu Alexandr Dejneka.

Vědci v dubnu odeberou stěry 150 vzorků v autobusech, stejný počet v tramvajích a stovku ve vlacích, nejméně padesátku pak v metru. Kromě toho provedou také 50 odběrů ze vzduchu jak v dopravních prostředcích, tak v prostoru metra. Odběry vzduchu budou provedeny za plného provozu s cestujícími, stěry ihned po odstavení vozidla.

DPP pro odběry vybral linky a stanice metra poblíž velkých pražských nemocnic. Jedním z nich bude například obratiště Březiněveská. Tam končí tramvaje číslo 3 a 24, které jezdí okolo Fakultní nemocnice Na Bulovce a Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí. Pro autobusy bude jedním z odběrových míst terminál Želivského. Vlakové soupravy se budou testovat v depech Kačerov a Hostivař a odběry ve vestibulech a nástupištích jsou naplánovány například na Karlově náměstí, na Budějovické nebo Kačerově.

Vzorky budou zkoumat vědci z fyzikálního ústavu v laboratořích Biologického centra AV ČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. „Ve spolupráci s těmito pracovišti provedou testy pomocí biočipů a současně kontrolní analýzu metodou PCR a kultivaci pro stanovení infekčnosti podezřelých vzorků,” uvedl mluvčí DPP Šabík.

DPP v uplynulém roce, po který pandemie trvá, přijal řadu opatření. Do vestibulů stanic metra instaloval 120 dávkovačů s dezinfekcí. Denně čistí a dezinfikuje vozy včetně madel, tlačítek a tyčí. Cestujícím také prodává respirátory.

V únoru vědci zkoumali přítomnost koronaviru také v nákupním centru. Odebrali několik desítek vzorků ze vzduchu a nejvíce frekventovaných míst v Galerii Šantovka v Olomouci. Žádný nebyl pozitivní. Obchodní centrum v den výzkumu navštívilo téměř 10 tisíc osob, experti prověřili přítomnost viru na desítkách vytipovaných frekventovaných míst – na madlech eskalátorů, ovládacích tlačítkách výtahů, klikách od kabin WC či ovládacích prvcích výdejových automatů parkovacích lístků.

Zdroj: čtk

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Duben je v Brně Měsícem bláznovství

28.3.2023 Již 21. ročník destigmatizační akce Měsíc bláznovství v Brně bude probíhat od 3. 4. do 26. 4. 2023. Návštěvníci se opět mohou těšit na bohatý vzdělávací a kulturní program, který se letos bude odehrávat nejen v kavárně Café Práh, ale například také v Kině Art, na Pedagogické fakultě a Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity nebo v Science centru VIDA. více...

PTÁTE SE: Nestihlo se rozhodnout o změně stupně závislosti

27.3.2023 Osm let jsem pečovala o svého tatínka ve věku 84 let, který byl po amputaci nohy. Pobíral příspěvek na péči 2. stupně. Vzhledem k zhoršujícímu se zdravotnímu stavu jsme v říjnu 2022 podali žádost o změnu stupně závislosti. Proběhlo šetření v domácnosti tatínka, lékař úřadu doložil zdravotní dokumentaci a čekali jsme na vyjádření. více...

ZPRÁVY: Vyjádření Fóra mobilních hospiců: Nikoho nezabíjíme

26.3.2023 Fórum mobilních hospiců reagovalo na článek iDNES Umři do měsíce, jinak nezaplatíme… „Smyslem paliativní a hospicové péče je důraz na kvalitu života pacienta. Opiáty jsou tedy aplikovány za účelem zmírnění bolestí a jiných nepříznivých projevů nemoci, které pacienta tíží, právě aby zlepšily celkové pohodlí a kvalitu pacientova života v závěru.“ více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.