pečuj doma

Budoucnost Milosrdných vyřeší až nové vedení Brna

31.8.2022

S koncem srpna mělo vypršet další prodloužení nájemní smlouvy na provoz Nemocnice Milosrdných bratří v Brně mezi konventem a městem. V tomto týdnu se však církevní řád, který je majitelem velké části budov nemocnice, dohodl na dalším prodloužení nájemního vztahu.

Konvent přitom dlouhodobě usiluje o to, aby mohl městský špitál sám provozovat. Původně tak chtěl Brnu dát opět jen krátký termín, nakonec ovšem podle převora Martina Richarda Macka souhlasil s návrhem primátorky Markéty Vaňkové (ODS), aby se smlouva prodloužila do konce letošního roku.

Důvod byl jednoduchý – nájem by v případě měsíčního prodloužení vypršel těsně po komunálních volbách, které se konají na konci září, tedy v době, kdy se bude skládat nová brněnská koalice.

„Ale jasně jsme si na schůzce řekli, že na dalších krocích se musí pracovat už teď a nebude se čekat až na nové vedení města,“ podotýká převor s tím, že poslední schůzku vnímá jako tu, kde se věci skutečně pohnuly dopředu.

„Do poloviny července nám mělo město předložit nacenění majetku, což se stalo. Teď jsme se domluvili, že dají dohromady cenu, za kterou by nám tento drobný majetek Brno pronajalo,“ přibližuje Macek.

Podle něj by to nemusel být až tak náročný úkol, i když zároveň připomíná, že stále není vyřešené to hlavní, tedy právní model a postup, jak by mohlo k převzetí provozu nemocnice řádem dojít.

To bude úkol až pro nové vedení Brna. Další schůzka se totiž uskuteční až po volbách. Její termín zatím není pevně stanovený – i kvůli tomu, že povolební vyjednávání se mohou natahovat.

Zdroj: idnes

 

Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte si návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Publikaci Opatrovník v praxi II jsme připravili s právničkou Radkou Pešlovou.

Články

PTÁTE SE: Invalidní důchod po krátké docházce na střední školu

1.8.2026 Syn má má těžkou mentální retardaci, 3. srpna mu bude 18 let. Pobírá příspěvek na péči 4. stupně. Chodil 10 let do praktické školy. Následně, ve svých 17 letech, byl veden v září v praktické střední škole, ale bylo to pro něj moc náročné, tak jsme to ukončili. Nebyl veden v evidenci úřadu práce. Před dovršením 18 let jsme žádost o invalidní důchod nepožádali. více...

KOMENTÁŘ: Stanou se z Čechů domácí Mongolové?

31.7.2026 Vláda premiéra Andreje Babiše se zaměří na dávky v nezaměstnanosti. Přesněji řečeno, premiér Babiš by je rád snížil. Prohlásil totiž, že se mu zvýšení dávek v nezaměstnanosti minulou vládou zdá nelogické a nespravedlivé, protože kdo chce, práci si najde, a že se jeho vláda na výši dávek zaměří.
Jenže nezaměstnaní si u nás opravdu nežijí více...

Krátce

Důležitý lék bude mít mimořádný výpadek. Nedostupný bude nejméně půl roku, oznamuje SÚKL. Jde o léky, které obsahují léčivou látku kvetiapin. Ty pomáhají mimo jiné při léčbě negativních příznaků u deprese… V některých lékárnách ho ještě mají naskladněn.

Západonilská horečka, způsobující vážné horečnaté onemocnění, může být podle Romana Prymuly brzy strašákem pro ČR. Přispívá k ní šíření nakažených komárů a vlhko a teplo.

Podporují nás

Ministerstvo zdravotnictví
Statutární město Brno
Jihomoravský kraj
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.