pečuj doma

Česká republika zná nejlepší pečovatele roku 2022

1.2.2023

Slavnostní předání ocenění 10. ročníku Národní ceny sociálních služeb PEČOVATEL/KA ROKU proběhlo po roční přestávce v sále Novoměstské radnice v Praze. V České republice pracuje v odvětví sociálních služeb zhruba 100 000 lidí, z toho 65 000 v tzv. přímé péči. Anketu každoročně pořádá Diakonie ČCEve spolupráci s Asociací poskytovatelů sociálních služeb.

Cílem Národní ceny je podpořit ty, jejichž významným každodenním úkolem je pečovat a pomáhat potřebným.

Na jednotlivá ocenění jsou každoročně navrhováni mimořádní, obětaví a zodpovědní pracovníci a pracovnice sociálních služeb. Nominace do Národní ceny mohli zasílat za svoji favoritku či favorita samotní uživatelé služeb, rodiny a přátelé klientů nebo také spolupracovníci nominovaných.

"Pečovatelky a pečovatelé jsou naši nenápadní hrdinové. Žijí mezi námi, aniž bychom většinou o jejich každodenním nasazení věděli a znali blíže jejich osudy. A právě to se snaží změnit anketa Pečovatel/ka roku, která nelehkou a současně tak potřebnou práci profesionálů v sociálních službách i jejich životní příběhy již deset let vyzdvihuje, oceňuje a všem tím dává najevo náš vděk za jejich obětavou práci," uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. 

Finalisty a vítěze každé z pěti kategorií vybírá každoročně komise složená z odborníků ze sociální oblasti.
„Práce v sociálních službách, zejména v pomáhajících profesích, patří k nejnáročnějším a nejpotřebnějším zároveň. Ocenění těch nejobětavějších pečovatelek, pečovatelů, pracovníků v sociálních službách či sociálních pracovníků je to nejmenší, co pro ně můžeme nebo spíše musíme udělat. Je to každoroční vzdání pocty těm, na které společnost občas zapomíná a neuvědomuje si náročnost, nezbytnost a potřebnost jejich práce,“ uvedl Jiří Horecký, prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb. 

Ocenění se uděluje ve 4 kategoriích: ambulantní služby, terénní služby, pobytové služby a manažer roku. Veřejnost pak může v online hlasování udělit Cenu veřejnosti. 

„Říká se, že úroveň každé společnosti či přímo civilizace se pozná podle toho, jak dovedou její členové pečovat o slabé a nemocné. Ne vždy si to ovšem uvědomujeme. A většinou až tehdy, když pocítíme vlastní slabost. V minulých letech nám to myslím bylo dáno pocítit v míře vrchovaté. Pocítili jsme, že je to právě každodenní práce lidí v pečujících profesích, o kterou se naše společnost opírá. I z toho důvodu vám Diakonie Českobratrské církve evangelické spolu s Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR už více jak deset let přináší ocenění Pečovatelka roku,“ dodává Jan Soběslavský, ředitel Diakonie ČCE. 

Vítězka kategorie ambulantních služeb
Lenka Musilová, Centrum sociálních služeb pro seniory Pohoda Bruntál
Medailonek oceněné: https://bit.ly/3R44KDL

Vítězka kategorie terénních služeb
Milena Červinková, Pečovatelská služba města Brandýs nad Labem
Medailonek oceněné: https://bit.ly/3WEbBF7

Vítězka kategorie pobytových služeb 
Dana Kondrová, Diakonie ČCE – Středisko sociální pomoci v Mostě
Medailonek oceněné: https://bit.ly/3iTKRTC

Vítězka kategorie Sociální pracovník
Kateřina Přibylová, Centrum sociálních služeb Praha 2
Medailonek oceněné: https://bit.ly/3DaERN0

Vítězka kategorie Cena veřejnosti
Hana Hrušková Táborská, Oblastní charita Červený Kostelec 
Medailonek oceněné: https://bit.ly/3WBn2xv

„Udělování cen nejlepším pečovatelkám roku je zároveň milou příležitostí k ocenění jejich každodenní nelehké práce. Práce, která je posláním. Pečovatelky a pečovatelé jsou lidé, kteří si zaslouží naši úctu a obdiv. Jsou to velcí srdcaři, kteří nepečují pouze o fyzický stav člověka, ale i o jejich duši. O to víc jsem hrdá, že se pečovatelkou roku v kategorii Sociální pracovník stala dlouholetá pracovnice našeho Centra sociálních služeb v Máchově ulici. Zdejší domov pro seniory ostatně v minulých letech opakovaně získal titul Značka kvality a je tak důkazem dlouhodobě vysoké úrovně poskytovaných služeb. A je to především zásluha vedení Centra sociálních služeb Praha 2 a jeho pracovníků. Jim všem patří velké poděkování za práci, kterou odvádějí,“ řekla Alexandra Udženija, starostka Prahy 2, která má sociální oblast a zdravotnictví ve své gesci.

Speciální kategorií je pak Manažer roku sociálních služeb. Toto ocenění za uplynulý rok získala paní Květoslava Othová, ředitelka střediska Diakonie ČCE ve Valašském Meziříčí, uceleného komplexu 2 zdravotních a 10 sociálních služeb v terénní, ambulantní i pobytové formě, pomáhající seniorům, lidem se zdravotním znevýhodněním, nemocným, umírajícím a také jejich pečujícím.

V domově se zvláštním režimem ve Valašském Meziříčí jako jedni z prvních v regionu zavedli v loňském roce paliativní péči a umožnili tak klientům odcházet v jim známém prostředí bez nutnosti přesunu do jiného zařízení. Tato služba je v rámci České republiky zatím poměrně ojedinělá. Květoslava Othová významným způsobem ovlivnila sociální oblasti v regionu Valašska, kde s citem pro práci s lidmi obhajuje práva a potřeby znevýhodněných osob.

Profily všech oceněných spolu s dalšími informacemi najdete na webu www.pecovatelkaroku.cz

Zdroj: Helpnet

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Milí senioři, máte svátek, přijďte ho oslavit

25.9.2023 Vážení a milí přátelé a příznivci mezigenerační politiky Jihomoravského kraje, a samozřejmě taktéž čtenáři našeho webu, dovolujeme si vás pozvat na Svátek seniorů se Senior Pasy. Uskuteční se čtyři akce, a to 26. 9. ve Znojmě, 27. 9. v Hodoníně, 1. 10. v Brně na Zelném trhu a 3. 10. ve Slavkově. Více informací najdete na plakátcích k akcím. více...

PTÁTE SE: Pronájem výminku matce opatrovaného

24.9.2023 Jsem necelých pět let opatrovníkem mého nevlastního bratra. Bratr je částečně nesvéprávný (nesmí nijak nakládat s majetkem přesahující 5 000 Kč). Bydlí ve svém domě, který užívá k bydlení. Na pozemku je ještě výminek, který do letošního roku pronajímal, nájemník je po mozkové mrtvici, už se nevrátí. Mohu jako opatrovník výminek pronajmout více...

INFO: Petice za zvýšení příspěvku na péči ve všech stupních

23.9.2023 Poslední valorizace příspěvku na péči se uskutečnila v roce 2018, kdy byly zvýšeny příspěvky na péči ve III. a IV. stupni. Poslední valorizace všech stupňů příspěvku na péči o 10 % byla realizována v roce 2016. Od roku 2018 došlo k obrovskému a dokonce několikerému nárůstu cen ve všech oblastech života, tedy i v sociálních službách. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.