pečuj doma

Cestování MHD pro brněnské vozíčkáře není jednoduché

23.5.2023

Vozíčkářům a jejich potřebám se snaží v Brně vyjít vstříc mnoho organizací, včetně Dopravního podniku města Brna. Cestování místní hromadnou dopravou je pro mnohé z nich samozřejmě nenahraditelnou možností přepravy po městě. O tématu pojednává následující reportáž, kterou připravilo Televizní vysílání Brno 1. Zde je její přepsaný záznam:

Filip HLADÍK, vozíčkář

Musím říct, že na jednu stranu udělala Městská doprava v Brně velký krok kupředu. Pamatuju si, když jsem tady byl ještě na kolejích, tak jsem nechodil do města někdy po deváté hodině, protože jsem se nedokázal dostat zpátky. Nebyl ani jeden bezbariérový jako rozvoz noční.

Jana HOLUBOVÁ, redaktorka

Podle pana Hladíka se za poslední roky situace zlepšila, přibylo bezbariérových trolejbusů a postupně i autobusů. Stejně tak přibývá zastávek, které vozíčkářům nabízejí různé možnosti nástupu dovozu.

Hana TOMAŠTÍKOVÁ, tisková mluvčí, DPMB

Jednak jsou to zastávky, ze kterých je možné nastoupit na invalidním vozíku bez nutnosti použít plošinu. Pak to jsou zastávky, ze kterých je možné nastoupit s plošinou. A poslední možností jsou zastávky, ze kterých je možné nastoupit s plošinou, ale je zde nutný doprovod.

Jana HOLUBOVÁ, redaktorka

Není ovšem plošina jako plošina. Podle jednoho z vozíčkářů jsou plošiny v trolejbusech a autobusech v pořádku. Ovšem s těmi v tramvajích bývá problém.

Filip HLADÍK, vozíčkář

Ty bohužel jsou udělaný tak nešťastně, že mají, na konci té plošiny mají asi 7 až 10centimetrový schod. A ta plošina je velice příkrá a krátká, protože ostrůvky na šaliny jsou krátký.

Jana HOLUBOVÁ, redaktorka

Pokud tedy nemá konkrétní zastávka schůdek k tramvaji, plošina zůstane částečně ve vzduchu, proto je často složité pro vozíčkáře bez asistenta do vozu vjet. Pokud se vozíčkář obává komplikací, může se orientovat podle mapy bezbariérových zastávek a případně může požádat o asistenta.

Hana TOMAŠTÍKOVÁ, tisková mluvčí, DPMB

Je možné si objednat službu DP asistenta, a to u nás přímo v dopravním podniku, kontakt je na webových stránkách, tato služba je zdarma a je určená pro seniory starší 75 let, pro držitele průkazu ZTP nebo pro rodiče, kteří cestují se třemi a více dětmi.

Jana HOLUBOVÁ, redaktorka

Je třeba pamatovat na to, že ne všichni vozíčkáři jsou stejní, potřebují různou míru pomoci, proto je při snaze o bezbariérovost vždy těžké vyhovět všem a označení bezbariérové vždy nemusí odpovídat představě handicapovaného. Co by podle pana Hladíka pomohlo dalšímu zlepšení cestování MHD, je tedy úprava a konkretizace mapy bezbariérových zastávek, aby každý vozíčkář věděl, co ho na dané zastávce čeká.

Zdroj: Helpnet

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Do sociálních služeb může prakticky kdokoli. Chystá se změna

29.5.2023 Česká republika má jedna z nejnižších kvalifikačních kritérií pro práci v sociálních službách v Evropě. Nastoupit může prakticky kdokoli, stačí když má čistý trestní rejstřík a do roku a půl od nástupu do zaměstnání absolvuje kvalifikační kurs. Z pohledu nedostatku pracovníků v sociálních službách to může být jistá výhoda. více...

INFO: Zrušení odpočtu daně na partnera poškodí pečující a postižené

28.5.2023 Zásadní připomínky vyslovila Národní rada zdravotně postižených České republiky k tzv. Konsolidačnímu nebo též ozdravnému balíčku vlády. Týkají se především praktického zrušení odpočtu daně na partnera. Návrh na jeho ponechání pouze do tří let věku dítěte považuje za další opatření proti soudržnosti českých rodin. více...

PTÁTE SE: Podpora v nezaměstnanosti po skončení péče o osobu blízkou

28.5.2023 Pečuji o maminku s Alzheimerovou chorobou ve 3. stupni postižení. Nemůžu chodit do zaměstnání. Maminka bere příspěvek na péči ve 3. stupni už 22 měsíců. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, kdyby skončila péče o maminku už nyní? Ať už v případě jejího úmrtí, nebo umístění maminky v nějakém sociálním zařízení. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.