pečuj doma

Cestování MHD pro brněnské vozíčkáře není jednoduché

23.5.2023

Vozíčkářům a jejich potřebám se snaží v Brně vyjít vstříc mnoho organizací, včetně Dopravního podniku města Brna. Cestování místní hromadnou dopravou je pro mnohé z nich samozřejmě nenahraditelnou možností přepravy po městě. O tématu pojednává následující reportáž, kterou připravilo Televizní vysílání Brno 1. Zde je její přepsaný záznam:

Filip HLADÍK, vozíčkář

Musím říct, že na jednu stranu udělala Městská doprava v Brně velký krok kupředu. Pamatuju si, když jsem tady byl ještě na kolejích, tak jsem nechodil do města někdy po deváté hodině, protože jsem se nedokázal dostat zpátky. Nebyl ani jeden bezbariérový jako rozvoz noční.

Jana HOLUBOVÁ, redaktorka

Podle pana Hladíka se za poslední roky situace zlepšila, přibylo bezbariérových trolejbusů a postupně i autobusů. Stejně tak přibývá zastávek, které vozíčkářům nabízejí různé možnosti nástupu dovozu.

Hana TOMAŠTÍKOVÁ, tisková mluvčí, DPMB

Jednak jsou to zastávky, ze kterých je možné nastoupit na invalidním vozíku bez nutnosti použít plošinu. Pak to jsou zastávky, ze kterých je možné nastoupit s plošinou. A poslední možností jsou zastávky, ze kterých je možné nastoupit s plošinou, ale je zde nutný doprovod.

Jana HOLUBOVÁ, redaktorka

Není ovšem plošina jako plošina. Podle jednoho z vozíčkářů jsou plošiny v trolejbusech a autobusech v pořádku. Ovšem s těmi v tramvajích bývá problém.

Filip HLADÍK, vozíčkář

Ty bohužel jsou udělaný tak nešťastně, že mají, na konci té plošiny mají asi 7 až 10centimetrový schod. A ta plošina je velice příkrá a krátká, protože ostrůvky na šaliny jsou krátký.

Jana HOLUBOVÁ, redaktorka

Pokud tedy nemá konkrétní zastávka schůdek k tramvaji, plošina zůstane částečně ve vzduchu, proto je často složité pro vozíčkáře bez asistenta do vozu vjet. Pokud se vozíčkář obává komplikací, může se orientovat podle mapy bezbariérových zastávek a případně může požádat o asistenta.

Hana TOMAŠTÍKOVÁ, tisková mluvčí, DPMB

Je možné si objednat službu DP asistenta, a to u nás přímo v dopravním podniku, kontakt je na webových stránkách, tato služba je zdarma a je určená pro seniory starší 75 let, pro držitele průkazu ZTP nebo pro rodiče, kteří cestují se třemi a více dětmi.

Jana HOLUBOVÁ, redaktorka

Je třeba pamatovat na to, že ne všichni vozíčkáři jsou stejní, potřebují různou míru pomoci, proto je při snaze o bezbariérovost vždy těžké vyhovět všem a označení bezbariérové vždy nemusí odpovídat představě handicapovaného. Co by podle pana Hladíka pomohlo dalšímu zlepšení cestování MHD, je tedy úprava a konkretizace mapy bezbariérových zastávek, aby každý vozíčkář věděl, co ho na dané zastávce čeká.

Zdroj: Helpnet

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Letošní týden pro rodinu začíná 13. května

15.4.2024 Rodinný svaz ČR vyhlašuje pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje 16. ročník týdne rodiny s mottem: „ŠTĚSTÍ RODINY NEJSOU OSAMOCENÉ ŠEDINY“. Proběhne od 13. do 19. května a chce poukázat na důležitost blízkosti a bolestný nárůst osamělosti, především seniorů, vedoucí často k vyloučení, pádu do izolace až ubližování si. více...

ZPRÁVY: Pečující roku 2024. Nominace do 30. dubna

14.4.2024 Ministerstvo práce a sociálních věcí znovu otevírá nominace na ocenění Pečující roku, které si klade za cíl ocenit a veřejně uznat náročnou práci neformálních pečujících po celé České republice. Slavnostní předávání cen se uskuteční 6. června 2024 v rámci 7. ročníku konference Fórum rodinné politiky, která tento rok zamíří do Jihlavy. více...

PTÁTE SE: Lze dokládat nové lékařské zprávy k námitce u příspěvku na péči?

13.4.2024 Dceři snížili příspěvek na péči ze 4. na 3. stupeň, podali jsme námitku. V ní jsme podle rady rané péče a v podstatě logiky nedodali žádné další/nové lékařské zprávy, jenom zdůvodnili, proč nesouhlasíme. Z úřadu práce nám došlo rozhodnutí, že vzhledem k tomu, že jsme k námitce nepřiložili žádné lékařské zprávy či jiné důkazové prostředky, více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.