pečuj doma

Chlebíčky jsou top. Nejen nadávky, do nemocnic míří i vděk

2.12.2021

Za přetíženými zdravotníky nemíří do nemocnic jen agresivní pacienti a nadávky. Tisíce lidí jim pomáhají, do nemocnic posílají různé dárky. Dárci poslali například ve čtvrtek na infekční oddělení do FN v Brně Bohunicích stovku chlebíčků a 440 litrů nápojů. Jako dík zdravotníkům.

„Nesnídejte, budou chlebíčky,“ hlásí se smíchem na ranní poradě vrchní sestra Drahoslava Švábenská. Je to příjemná změna. Poslední pracovní týdny splývají ve změti smutku, přepisování služeb i umírání.

Na Klinice infekčních chorob ve Fakultní nemocnici Brno vzdorují covidu s pauzami už téměř dva roky. Služby provází neustálé oblékání do celotělových obleků, péče o pacienty v těžkých stavech a někdy i smutné hovory s rodinnými příslušníky.

Epidemie se nekonečně vleče. Nemocní na lůžku bývají netrpěliví, personálu při dodržování hygienických opatření vše trvá déle. „Na oddělení občas logicky zavládne ponorka. Když člověk přijde s dobrou náladou, hned to přenese i na ostatní. Hlavně hudbou z osmdesátek nebo devadesátek. To si s děvčaty békáme,“ přitakává zdravotní sestra Vendula Pánková.

Ve čtvrtek mají o důvod navíc. Krátce po osmé ráno míří na oddělení krabice se stovkou chlebíčků. Hnědé boxy s pochoutkami rozveselí celé oddělení. „Každému říkám: Ne čokoládu, ale chlebíčky. Jsou prostě top. Moc děkujeme,“ culí se i přes roušku Pánková. Později dopoledne míří na oddělení další velká zásilka. Desítky minerálních vod, Kofoly či káva. Asi 440 litrů nápojů.

Za nápadem stojí Brňanka Kateřina Rozsnyó. „Už jsem se nemohla dívat na to, že zdravotníci nasazují své zdraví, dva roky obětují čas s rodinou a ještě jim někdo nadává. Drásá mi to srdce,“ popisuje.

Přiznává, že splnění plánu nebylo nijak složité. Poslala přátelům výzvu na facebooku a překvapil ji okamžitý ohlas. Téměř tři desítky lidí daly za pár dní dohromady necelých sedmnáct tisíc korun.

Dárkyně nejdřív u vrchní sestry poptala, co by její kolegové uvítali. Potraviny objednala a ve čtvrtek je nechala poslat na místo určení. „Všichni máme skvělý pocit, že na nás někdo myslí. Do mailu chodí poděkování. Ale co se týče dárků, tohle je nyní poprvé v poslední vlně. A ještě s tak krásným vzkazem,“ ukazuje Švábenská na dopis.

„DĚKUJEME za to, co pro nás jako společnost teď děláte. Myslíme na Vás, držte se!“

Podobná iniciativa přitom není ojedinělá.

V ten samý den míří na jiné oddělení v brněnské nemocnici velký balík. Obsahuje směs tyčinek, kaší, sušeného ovoce. „Zkrátka potraviny, které jsou zdravotníci schopní rychle sníst a načerpat energii. Často kvůli hygienickým podmínkám ani nemohou zajít do kantýny na jídlo,“ vypráví Jan Lukačevič.

Zakladatel iniciativy Energie lékařům pracuje pro Akademii věd a dělá doktorát v oboru kosmické fyziky. S partou dobrovolníků už od loňského března zpříjemňují práci zdravotníkům i pečovatelům v domovech pro seniory.

Od začátku epidemie rozeslali 350 tisíc balíčků. Spolupracují se skauty, menšími i většími firmami. Postupně se zapojilo přes 20 tisíc dárců, nově asi tisícovka. „Postupně jsme si nastavili proces, který je pro všechny transparentní a užitečný pro zdravotníky. Sdělí nám požadavky na objem věcí, které by na oddělení uvítali. Jsme v kontaktu s 87 nemocnicemi,“ upřesňuje Lukačevič.

Dárky do nemocnic obměňují. Třeba před loňskými Vánocemi posílali figurky od lega. „Uvědomili jsme si, že zdravotníci mají děti a kvůli pracovnímu vypětí na ně nemají tolik času. Chtěli jsme ukázat, že myslíme i na jejich rodiny,“ vypráví Lukačevič.

V nejnovější snaze vyhledávají odborníky a chtějí zdravotníkům, kteří mají zájem, zprostředkovat psychoterapeutickou péči.

Šéf iniciativy je s lékaři či sestrami v dennodenním kontaktu. Občas od nich vyslechne těžko uvěřitelné zážitky. „Třeba o tom, jak si někteří pacienti vytrhávají hadičky s infuzí a rodinní příslušníci obstruují péči. Jeden pán chodí pravidelně do nemocnice i mimo návštěvní hodiny. Snaží se kontrolovat svou manželku na umělé plicní ventilaci. Snaží se tak prý zabránit zdravotníkům, aby jí natajno nepíchli vakcínu,“ popisuje Lukačevič. Očkování přitom může zabrat jen s několikatýdenním předstihem. Pro pacienty v těžkých stavech už nemá žádný význam. To si však někteří nenechají vymluvit.

Dobrovolníci z iniciativy pomáhají bez nároku na honorář. Vše ve svém volnu, mimo práci. Zdůvodňují to překvapivou motivací. „Je to pro nás důležitý aspekt, jak se s pandemií popasovat. Pro hromadu lidí je nejvíc frustrující, že s vývojem nemohou nic dělat. Tímto způsobem se alespoň mohou přidat,“ vysvětluje Lukačevič.

Na infekčním oddělení ve FN Brno nyní pečují o 24 pacientů. Několik lůžek zůstává volných, ale může se to změnit v několika hodinách. Obrovský nápor se v posledních dnech trochu rozmělnil do několika dalších nově otevřených covidárií. V největší moravské nemocnici leží téměř dvě stovky covidových pacientů.

Personál je vyčerpaný. Na infekčním oddělení v plánu pracovníků chybí 12 lidí. Jsou v karanténě nebo se starají o nemocné děti. Někteří zdravotníci tak za měsíc odslouží i dvě stě hodin. „Na chlebíčky si ale určitě čas uděláme. Střídáme se, takže to zvládneme. Musíme si dát pozor, koho na ně pustíme jako prvního,“ směje se vrchní sestra.

Návštěvy jsou kvůli epidemické situaci zakázané. „Když nám rodina ve dveřích řekne: Pozdravujte tatínka a moc děkujeme za péči. Už jen tohle zahřeje,“ říká dojatě zdravotní sestra Pánková.

Při další těžké šichtě se teď může alespoň zakousnout do dobrého jídla. S pocitem, že tam venku na zdravotníky někdo myslí. „Je to spíš gesto, kterým vyjadřujeme velký dík. A také že se svět ještě úplně nezbláznil,“ odvětí dárkyně.

Příští týden nechá poslat další várku.

Zdroj: Seznam Zprávy

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Invalidní důchod při roční docházce na střední školu

26.7.2024 Syn mi dal plnou moc k vyřízení žádosti o invalidní důchod, podávala jsem žádost v dubnu 2024. Syn se narodil v listopadu 2003, nyní je mu 20. Do jeho 12 let jsem na něj pobírala příspěvek na péči v druhém stupni. Byla jsem se ptát na posudkovou sociální zabezpečení, zda už má důchod vyřízený. Tam mi řekli, že mu posudkový lékař uznal invaliditu více...

INFO: Sbírky budou jednodušší a všichni pacienti naleznou zastání

25.7.2024 Prezident republiky podepsal dvě novelizace zákonů, které výrazně zjednoduší činnost veřejně prospěšných organizací. Jedná se o změnu zákona o veřejných sbírkách a zákona o zdravotních službách, která mimo jiné upravila definici pacientské organizace. Obě novely omezí zbytečnou byrokracii a přispějí k transparentnímu prostředí v tomto sektoru. více...

PTÁTE SE: Může opatrovník zakázat nahlížet do lékařské dokumentace?

24.7.2024 Jsem opatrovnicí mé matky. Můj bratr po mě žádá povolení k nahlížení do lékařské dokumentace matky. Vzhledem k tomu, že má velmi nepříjemné chování k ošetřujícím lékařům i personálu, nedala jsem souhlas k jeho nahlížení do zdravotní dokumentace. Mám právo mu neumožnit toto nahlížení? Jsem povinna ho informovat o zdravotním stavu matky více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.