pečuj doma

Co jsou proleženiny a jak se správně léčí?

30.10.2023

Proleženiny patří mezi chronické rány, které vznikají uzavřením cév v místech neustálého působení tlaku a následným odumíráním tkání. Proto jimi trpí zejména pacienti dlouhodobě upoutaní na lůžko či osoby s výrazně omezenou pohyblivostí. I přes veškerý pokrok v medicíně zůstávají proleženiny vážným problémem, který může být i život ohrožující.

Jak proleženiny vznikají, jak se dělí dle stupně závažnosti, jaké s sebou nesou komplikace a jaké jsou možnosti prevence i léčby?
Proleženina (dekubitus) je lokalizovaná oblast buněčného poškození způsobená poruchou mikrocirkulace a z ní vyplývající hypoxií, tedy nedostatečnou okysličeností tkání. Proleženiny, prosezeniny, tlakové vředy či tlakové léze jsou tedy rány vzniklé na podkladě lokálního působení tlaku na tkáně – především v místech kostních výčnělků, na nichž spočívá největší váha pacienta na lůžku či se sníženou hybností.
Proleženiny patří do kategorie chronických ran. Jde o sekundárně se hojící ránu, která nemá ani při adekvátní léčbě trvající cca 4 týdny tendenci se hojit. Velikost a hloubka proleženin se odvíjí od intenzity tlaku a doby jeho působení, ale též od celkového stavu pacienta a vnějších podmínek. Proleženiny je však nutné odlišit od poškození kožního krytu vlivem působení vlhka... 

Celý článek: zena-in.cz

 

 

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Nový seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Co bude s opatrovanými, kdyby opatrovník náhle zemřel

7.12.2023 Mám v opatrovnické péči dva syny. Kam se sousedi mají obrátit o pomoc, v případě mojí náhlé smrti?
ODPOVĚĎ
Opatrovnictví vlastních dospělých dětí má nejspíše dvě roviny:
právní – jste opatrovníkem, tj. hájíte práva synů v jejich dospělosti, více...

Zprávy: Pečujeme doma o hrdinství všedního dne i valorizaci příspěvku

6.12.2023 Včera, 5. prosince vyšlo další číslo novin Pečujeme doma. Nabízí mj. rozhovor s Jolandou Voldánovou, novou ředitelkou Konta Bariéry, všímáme si seriálů, které se zabývají pečováním, a nemůžeme samozřejmě vynechat ústřední problém pečujících: odsouvání valorizace příspěvku na péči, k němuž nedošlo u některých stupňů od roku 2016. více...

Blog R. Honzáka: Starý doktor píše mladým stávkujícím kolegům

5.12.2023 Kolegyně a kolegové! Pokud vám bylo dopřáno vystudovat na Universitě Karlově, tak pomnětě, že ještě před pár roky patřila mezi 400 nejkvalitnějších fakult světa. Že se propadla níže, není už zásluha mojí generace. Bylo vám tedy dopřáno vzdělání, jako málokomu na světě. Aniž se na vás požadovaly jiné než elementární poplatky ve formě kolkovného. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.