pečuj doma

Co jsou proleženiny a jak se správně léčí?

30.10.2023

Proleženiny patří mezi chronické rány, které vznikají uzavřením cév v místech neustálého působení tlaku a následným odumíráním tkání. Proto jimi trpí zejména pacienti dlouhodobě upoutaní na lůžko či osoby s výrazně omezenou pohyblivostí. I přes veškerý pokrok v medicíně zůstávají proleženiny vážným problémem, který může být i život ohrožující.

Jak proleženiny vznikají, jak se dělí dle stupně závažnosti, jaké s sebou nesou komplikace a jaké jsou možnosti prevence i léčby?
Proleženina (dekubitus) je lokalizovaná oblast buněčného poškození způsobená poruchou mikrocirkulace a z ní vyplývající hypoxií, tedy nedostatečnou okysličeností tkání. Proleženiny, prosezeniny, tlakové vředy či tlakové léze jsou tedy rány vzniklé na podkladě lokálního působení tlaku na tkáně – především v místech kostních výčnělků, na nichž spočívá největší váha pacienta na lůžku či se sníženou hybností.
Proleženiny patří do kategorie chronických ran. Jde o sekundárně se hojící ránu, která nemá ani při adekvátní léčbě trvající cca 4 týdny tendenci se hojit. Velikost a hloubka proleženin se odvíjí od intenzity tlaku a doby jeho působení, ale též od celkového stavu pacienta a vnějších podmínek. Proleženiny je však nutné odlišit od poškození kožního krytu vlivem působení vlhka... 

Celý článek: zena-in.cz

 

 

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Dcera omezená ve svéprávnosti si dojednala paušál

29.5.2024 Dceři je 23 let, je nesvéprávná na podepisování smluv, ale nyní si dojednala paušál. Chci se zeptat, jestli je tato smlouva platná nebo ne. 
ODPOVĚĎ
Omezení svéprávnosti není trest a zákaz dělat činnosti (pro dceru). Dcera může dle § 64 občanského zákoníku dělat běžné věci více...

INFO: Výsměch Jurečkovi za výroky, že lidé budou v penzi 21,5 let

29.5.2024 Poslanci opozičního ANO se přou s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou z KDU-ČSL kvůli tomu, že vláda tvrdí, že v penzi lidé stráví v průměru 21,5 roku. Sněmovna pokračuje na mimořádné schůzi v diskusi o návrhu důchodové reformy, která má zvýšit věk odchodu důchodu nad 65 let podle doby dožití. více...

ZPRÁVY: Jednání o důchodech ve sněmovně dnes odpoledne začalo

28.5.2024 Poslanci koalice a opozice se střetnou u dalšího tématu, které je rozděluje – u důchodové reformy. Na rozdíl od předchozích jednání by se mělo uskutečnit důstojně, bez nocování ve Sněmovně. Mimořádná schůze, která odstartovala jednání Poslanecké sněmovny o důchodové reformě, by měla trvat do čtvrtka. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.