pečuj doma

Covid mělo až třikrát víc Čechů, než víme. Jsme promořeni?

19.8.2021

Podle studie z centra Recetox Masarykovy univerzity se do března setkala s covidem polovina české populace a vytvořila si protilátky. Studie z brněnské Masarykovy univerzity přináší nový náhled na epidemii covidu-19 v Česku. Už na jaře si podle vědců vytvořilo protilátky přes polovinu lidí. Do výzkumu se zapojilo 30 tisíc dobrovolníků.

Podle oficiálních čísel prodělalo onemocnění covid-19 v Česku 1,7 milionu lidí. Reálně se jich ale mohlo nakazit až třikrát více. Nemoc prodělali bezpříznakově nebo nešli na testy, ale mají vytvořené protilátky. Vyplývá to z unikátní studie vědců z centra Recetox brněnské Masarykovy univerzity. Podle nich je to pozitivní zpráva vzhledem k dalšímu vývoji epidemie v Česku.

Do výzkumu zapojili 30 tisíc klientů Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra, spolupracovali s epidemiology University College London i kanceláří Světové zdravotnické organizace v ČR. Třífázová studie od října sleduje dynamiku tvorby protilátek v české populaci. V prvotní fázi se zaměřila na neočkované zájemce starší osmnácti let.

Sledovala u nich mimo jiné tvorbu takzvaných IgG protilátek, které si organismus vytvoří s odstupem několika týdnů po nákaze. Výsledky zřetelně korespondují s masivní jarní vlnou epidemie.

„Zatímco v říjnu a listopadu 2020 mělo sledované protilátky pouze 28 procent dobrovolníků, v prosinci 2020 a lednu 2021 to bylo 43 procent a v únoru a březnu 2021 už 51 procent.

Nejméně třetina účastníků studie, u nichž byly nalezeny protilátky, předtím nezaznamenala žádné příznaky nemoci. A 28 procent lidí se zjištěnými protilátkami nikdy nebylo na PCR testu. „Naměřená data nicméně indikují, že procento populace, které bylo do března 2021 exponováno viru SARS-CoV-2, bylo významně větší, než by vyplývalo z přímých odhadů založených pouze na datech z PCR testování,“ uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

V Česku má dokončené očkování 5,6 milionu lidí. V mixu s miliony těch, co už si nemocí prošli, Česko podle expertů nakročilo k dostatečné ochraně proti covidu. „Máme v populaci kombinaci očkovaných a těch, kteří prodělali infekci, aniž by o tom třeba věděli. Dostáváme se fakticky na úroveň Spojeného království. To, že je náš imunitní systém nacvičen na správnou imunitní odpověď, je významné. Velmi dobře se blížíme ke kolektivní imunitě,“ doplnil Thon.

Zdůraznil, že to nelze zaměňovat s takzvanou sterilizační imunitou. Nemoc se tedy může nadále šířit, ale jedincům s protilátkami jen výjimečně způsobí závažné potíže. „Byť epidemie znamenala velké, nesmírné oběti, které už nevrátíme, mohou se zúročit tak, že je populace z velké části chráněná. V kombinaci s vakcínami to může dávat velkou ochranu,“ doplnil.

Studie má další dvě fáze. Výzkumný tým do konce září účastníkům opakovaně bude měřit protilátky a sleduje přitom, jak se projeví nástup vakcinace. Ve třetí fázi od října do března příštího roku vědci budou sledovat, jak IgG protilátky přetrvávají u očkovaných a těch, co infekci prodělali.

Zdroj: Seznam zprávy

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Co když okolí opatrovaného nespolupracuje s opatrovníkem

1.7.2025 Už půl roku jsem ustanoven opatrovníkem mé sestry. Sestra má schizofrenii, po mozkové mrtvici ochrnula na pravou stranu těla, což částečně rozhýbala, je mentálně retardovaná. Je umístěna v domovu s pečovatelskou službou, kde se o ni starají, jezdí za ní i ze sociální služby a domácí péče. Bohužel jedna paní, sestra z psychiatrie více...

ZPRÁVY: Jaký je stav financování veřejného opatrovnictví

30.6.2025 Ministerstvo vnitra o tom informovalo na zasedání Výboru RVOZP pro podporu osob s omezenou schopností právně jednat. Hlavními tématy zasedání byly návrhy nového národního plánu podpory rovných příležitostí pro osoby se zdravotním postižením na období 2026–2030, v rámci kterého byly projednány zejména tři témata: více...

INFO: Pozor, změna od 1. července. ČSSZ upozorňuje na podvodné zprávy

29.6.2025 Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) informuje, že od 1. července 2025 dochází ke změně zobrazení odesílatele SMS notifikací týkajících se eDávek a eNeschopenky. Namísto dosavadního telefonního čísla 778 467 406 budou všechny oficiální notifikační zprávy přicházet s jednotným názvem odesílatele „ePortalCSSZ“. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.