pečuj doma

Covid se vrací, nechte se očkovat vyzývá Smejkal

5.9.2023

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve svém přehledu uvedla, že počty případů onemocnění covidem opět stoupají. Největší riziko nyní představuje mutace varianty omikron EG.5, jejíž nebezpečnost se projevuje zejména při oslabené imunitě lidí. Epidemiologové proto vyzvali, aby se veřejnost na podzim nechala naočkovat novou vakcínou.

Za poslední měsíc  WHO zaznamenala 1,4 milionu nových případů onemocnění COVID-19. To představuje 38procentní nárůst oproti předchozímu období. Data však podle odborníků z WHO nemusí odrážet skutečné množství nemocných covidem. Je to podle nich způsobeno poklesem testování a hlášení případů. Celkem se mělo podle oficiálních statistik koronavirem nakazit 770 milionů lidí. Téměř sedm milionů na onemocnění zemřelo.

V České republice se za poslední týden virem nakazilo asi 500 osob.

Největší riziko v současnosti představuje varianta EG.5. WHO ji v srpnu označila za rizikovou, přesto klidnila obavy. „Na základě dostupných důkazů je riziko pro veřejné zdraví, které představuje EG.5, na globální úrovni hodnoceno jako nízké,“ uvedla organizace.

Epidemiologové však upozorňují, že nebezpečí může představovat fakt, že poklesla imunita lidí. „Jejich obranyschopnost už nemusí být tak dobrá, jako byla na sklonku epidemie,“ uvedl podle Novinek epidemiolog Roman Prymula.

„Omikron nezmizel. Druhá věc je, že se lidé neočkují, a delší doba od posledního očkování může být faktorem, proč může být závažnějších případů víc,“ zmínil zase infektolog Petr Smejkal. Pro lidi tedy může být kvůli snížené imunitě a dlouhé době od posledního očkování prodělání covidu náročnější než v předchozích letech. Lékař proto vyzval zejména starší osoby, aby se nechaly přeočkovat nejnovějším typem vakcíny. Ta by měla být dostupná na podzim a cílit na mutace omikronu, mezi které se řadí také EG.5. 

„Nebude už obsahovat původní wuchanský kmen viru, jak tomu bylo u vakcín doposud,“ sdělil epidemiolog Rastislav Maďar.

Zdroj: CNN Prima News

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Nový guru libertiánství a jeho metoda motorové pily

25.6.2024 Liberálové po celém světě jsou nadšeni „svobodným, ekonomickým a sociálně-politickým programem“ nového argentinského prezidenta Javiera Mileie. Tento guru libertiánství chce udělat svou zemi „fit“ tím, že potlačí sociální standardy pro většinu lidí. Milei své konání cynicky nazývá metodou motorové pily. Stále víc stoupenců získává i v Evropě. více...

PTÁTE SE: Vrácení listiny opatrovníka po úmrtí opatrované

24.6.2024 Byl jsem jako vnuk určen soudem opatrovníkem své babičky, u které se začala v rámci dlouhodobé těžké cukrovky začala rozvíjet stařecká demence a kvadruparéza. Obdržel jsem listinu opatrovníka. Babička zemřela v listopadu 2023, čímž mé opatrovnictví automaticky zaniklo. Teď v červnu mně do mé osobní datové schránky přišla žádost od soudu, více...

INFO: V soukromých domovech by měli senioři odevzdat celý svůj příjem

23.6.2024 Je zde další novela zákona o sociálních službách. Jedná se o rozsáhlou novelu, jehož smyslem je zákonem upravit sociálně zdravotní pomezí pro lidi, kteří potřebují zdravotní péči současně se sociální péčí. NRZP ČR souhlasí s tezí propojení sociální péče a zdravotní péče u lidí, kteří potřebují poskytovat oba druhy péče společně více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.