pečuj doma

Covid se vrací, nechte se očkovat vyzývá Smejkal

5.9.2023

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve svém přehledu uvedla, že počty případů onemocnění covidem opět stoupají. Největší riziko nyní představuje mutace varianty omikron EG.5, jejíž nebezpečnost se projevuje zejména při oslabené imunitě lidí. Epidemiologové proto vyzvali, aby se veřejnost na podzim nechala naočkovat novou vakcínou.

Za poslední měsíc  WHO zaznamenala 1,4 milionu nových případů onemocnění COVID-19. To představuje 38procentní nárůst oproti předchozímu období. Data však podle odborníků z WHO nemusí odrážet skutečné množství nemocných covidem. Je to podle nich způsobeno poklesem testování a hlášení případů. Celkem se mělo podle oficiálních statistik koronavirem nakazit 770 milionů lidí. Téměř sedm milionů na onemocnění zemřelo.

V České republice se za poslední týden virem nakazilo asi 500 osob.

Největší riziko v současnosti představuje varianta EG.5. WHO ji v srpnu označila za rizikovou, přesto klidnila obavy. „Na základě dostupných důkazů je riziko pro veřejné zdraví, které představuje EG.5, na globální úrovni hodnoceno jako nízké,“ uvedla organizace.

Epidemiologové však upozorňují, že nebezpečí může představovat fakt, že poklesla imunita lidí. „Jejich obranyschopnost už nemusí být tak dobrá, jako byla na sklonku epidemie,“ uvedl podle Novinek epidemiolog Roman Prymula.

„Omikron nezmizel. Druhá věc je, že se lidé neočkují, a delší doba od posledního očkování může být faktorem, proč může být závažnějších případů víc,“ zmínil zase infektolog Petr Smejkal. Pro lidi tedy může být kvůli snížené imunitě a dlouhé době od posledního očkování prodělání covidu náročnější než v předchozích letech. Lékař proto vyzval zejména starší osoby, aby se nechaly přeočkovat nejnovějším typem vakcíny. Ta by měla být dostupná na podzim a cílit na mutace omikronu, mezi které se řadí také EG.5. 

„Nebude už obsahovat původní wuchanský kmen viru, jak tomu bylo u vakcín doposud,“ sdělil epidemiolog Rastislav Maďar.

Zdroj: CNN Prima News

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Představuje se Brno, jako partner neziskovek

3.10.2023 Dnes proběhl křest tramvaje a začátek kampaně „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“. Akce se odehrála na Komenského náměstí na odstavné koleji. Tramvaj, která bude informovat Brňany a Brňanky o neziskových organizacích věnujících se sociálním službám, pokřtila primátorka města Brna Markéta Vaňková. více...

PTÁTE SE: Dostal jsem výpověď z bytu pro sociálně slabší

2.10.2023 Bydlím v bytovce a mám dlouhodobé spory se sousedy. Celou situaci již řeší Policie ČR. Problémy narůstají, sousedka je matka starosty a ten se nyní mstí. Cizí odpad před bytovými dveřmi, k čemuž se mi starosta přiznal, přešel jsem to. Za dva dny večer starosta u dveří s okamžitou výpověď z bytu, kdy se mám do pěti dní vystěhovat. více...

INFO: Práce na dálku je dostupnější. Pomůže pečujícím

1.10.2023 Rodiče malých dětí snadněji skloubí pracovní a rodinný život. Úprava zákoníku práce jim ulehčí získání práce na dálku a rovněž podpoří flexibilní úvazky. Z lepších podmínek budou těžit i další znevýhodněné skupiny na trhu práce, jako jsou těhotné ženy či lidé, kteří pečují o blízké. Novelu schválila sněmovna v půli září. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.