pečuj doma

Covid se vrací, nechte se očkovat vyzývá Smejkal

5.9.2023

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve svém přehledu uvedla, že počty případů onemocnění covidem opět stoupají. Největší riziko nyní představuje mutace varianty omikron EG.5, jejíž nebezpečnost se projevuje zejména při oslabené imunitě lidí. Epidemiologové proto vyzvali, aby se veřejnost na podzim nechala naočkovat novou vakcínou.

Za poslední měsíc  WHO zaznamenala 1,4 milionu nových případů onemocnění COVID-19. To představuje 38procentní nárůst oproti předchozímu období. Data však podle odborníků z WHO nemusí odrážet skutečné množství nemocných covidem. Je to podle nich způsobeno poklesem testování a hlášení případů. Celkem se mělo podle oficiálních statistik koronavirem nakazit 770 milionů lidí. Téměř sedm milionů na onemocnění zemřelo.

V České republice se za poslední týden virem nakazilo asi 500 osob.

Největší riziko v současnosti představuje varianta EG.5. WHO ji v srpnu označila za rizikovou, přesto klidnila obavy. „Na základě dostupných důkazů je riziko pro veřejné zdraví, které představuje EG.5, na globální úrovni hodnoceno jako nízké,“ uvedla organizace.

Epidemiologové však upozorňují, že nebezpečí může představovat fakt, že poklesla imunita lidí. „Jejich obranyschopnost už nemusí být tak dobrá, jako byla na sklonku epidemie,“ uvedl podle Novinek epidemiolog Roman Prymula.

„Omikron nezmizel. Druhá věc je, že se lidé neočkují, a delší doba od posledního očkování může být faktorem, proč může být závažnějších případů víc,“ zmínil zase infektolog Petr Smejkal. Pro lidi tedy může být kvůli snížené imunitě a dlouhé době od posledního očkování prodělání covidu náročnější než v předchozích letech. Lékař proto vyzval zejména starší osoby, aby se nechaly přeočkovat nejnovějším typem vakcíny. Ta by měla být dostupná na podzim a cílit na mutace omikronu, mezi které se řadí také EG.5. 

„Nebude už obsahovat původní wuchanský kmen viru, jak tomu bylo u vakcín doposud,“ sdělil epidemiolog Rastislav Maďar.

Zdroj: CNN Prima News

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Není žádoucí rušit nemocnice, ale transformovat

4.3.2024 Nedostatek personálu, tlak na větší efektivitu, ale i vývoj medicíny a požadavky na kvalitu. To je jen několik důvodů, proč se změnám na mapě nemocnic nevyhneme. Podle expertů by ale neměla být výsledkem koncentrace i základní péče do krajských měst a zhoršení dostupnosti v odlehlých regionech. Píše o tom Medical Tribune. více...

PTÁTE SE: Exekuce ze jmění manželů vůči osobě omezené ve svéprávnosti

3.3.2024 Jsem opatrovníkem dámy, která byla před lety omezena ve svéprávnosti. Už dlouho probíhá rozvodové řízení s jejím manželem. Sňatek byl už dávno znám za neplatný, bohužel soud ani bývalá opatrovnice nezasáhli, aby byl sňatek anulován. Dnes jsem obdržel oznámení o dvou exekucich, které má její manžel, ale exekutor to chce vymáhat po nemocné více...

ZPRÁVY: Hlavním posláním Kociánky je ucelená rehabilitace

2.3.2024 "Narodil jsem se v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze, kousek od Jedličkova ústavu, nejstaršího českého zařízení pro děti a mládež s tělesným postižením. Ten byl založen v roce 1913, pouhých šest let před Kociánkou, sociálně-zdravotnickým zařízením stejného typu. A moje první zaměstnání bylo v Jedličkově ústavu," vypočítává Tomáš Komárek. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.