pečuj doma

Covid se znovu hlásí. V nebezpečí smrti lidé 75 plus

3.3.2023

Zatímco epidemie chřipky a respiračních onemocnění ustoupila, dává o sobě opět nyní vědět covid-19. Roste počet hospitalizovaných seniorů s tímto onemocněním. Ti navíc mají atypické příznaky nemoci. Ale průběh nemoci je naštěstí ve většině případů zvládnutelný v domácím prostředí. V nebezpečí smrti však jsou lidé 75 plus.  

„Teď na oddělení máme jen dva pacienty s chřipkou, v době epidemie (na počátku ledna, pozn. red.) to bylo kolem deseti. Nyní se situace obrátila a dominantně nás zaměstnávají opět pacienti s covidem. Včera jich u nás bylo hospitalizováno dvacet, dnes devatenáct. V době chřipkové epidemie to bylo kolem deseti,“ přiblížil primář infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý.

Jedním z důvodů je zřejmě skutečnost, že se v populaci začínají šířit „jedničkové“’ mutace omikronu. Tedy kromě typu XBB.1.5 označovaného jako kraken, který stál v posledním čtvrtletí za velkým nárůstem případů a zatížení akutních příjmů nemocnic ve Spojených státech, je to i varianta XBF nazývaná bythos a také CH.1.1 neboli orthrus.

„U nás nové varianty minulý týden tvořily už třetinu kmenů. Jsou to varianty omikronu, které unikají přirozené ochraně po prodělaném onemocnění i po očkování. Znamená to vyšší nakažlivost, ale naštěstí ne závažný průběh nemoci, který by vyžadoval intenzivní péči a zatížení nemocnic. Tyto varianty takové nejsou,“ uklidnil Dlouhý.

Vyšší  počet těchto případů v populaci je už podle Dlouhého poznat i z testů odpadních vod, kam se viry dostávají močí.

„Je evidentní, že počet nákaz v populaci je vysoký, ale u většiny lidí probíhá tak, že infekci zvládnou doma. Dokonce to zvládají bez testování, což je v pořádku a tím pádem se to nepropisuje do našich statistik. Čísla říkají, že máme zhruba 300 až 500 nakažených v zemi, ale tak to zcela jistě není,“ říká primář, podle kterého jsou aktuálně evidovány právě opakované infekce. „Už se u pacientů objevují druhé a dokonce i třetí opakované nákazy,“ přiblížil.

Stále platí, že hospitalizace kvůli těžkému průběhu covidu je nutná v drtivé většině u pacientů kolem 75 let a výš. „A průběh je u těchto pacientů atypický. Jde o celkové zhoršení stavu. Nečekaně zkolabují, jsou dehydrovaní. Až po převozu na emergency se teprve zjistí, že jde o covid. Čili nejsou nyní typické příznaky, jako je postižení dýchacích cest. Nutná je celková péče o seniory,“ řekl Dlouhý.

Ve vysokém věku jsou lidé velmi křehcí a aktuální varianty covidu pro ně mohou být závažné.

„I na standardních lůžkách pacienti umírají na kombinaci stáří a covidu. Když se nám podaří seniory zachránit, návrat zpět do původního života je pro ně už obtížný. Onemocnění je takový poslední impulz, který je zbaví schopnosti být doma sami, postarat se o sebe a žít bez pomoci. A je někdy potom třeba hledat náhradní řešení a umístění v domově pro seniory nebo v jiné následné péči,“ dodal Dlouhý.

Zdroj: iDNES

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Milí senioři, máte svátek, přijďte ho oslavit

25.9.2023 Vážení a milí přátelé a příznivci mezigenerační politiky Jihomoravského kraje, a samozřejmě taktéž čtenáři našeho webu, dovolujeme si vás pozvat na Svátek seniorů se Senior Pasy. Uskuteční se čtyři akce, a to 26. 9. ve Znojmě, 27. 9. v Hodoníně, 1. 10. v Brně na Zelném trhu a 3. 10. ve Slavkově. Více informací najdete na plakátcích k akcím. více...

PTÁTE SE: Pronájem výminku matce opatrovaného

24.9.2023 Jsem necelých pět let opatrovníkem mého nevlastního bratra. Bratr je částečně nesvéprávný (nesmí nijak nakládat s majetkem přesahující 5 000 Kč). Bydlí ve svém domě, který užívá k bydlení. Na pozemku je ještě výminek, který do letošního roku pronajímal, nájemník je po mozkové mrtvici, už se nevrátí. Mohu jako opatrovník výminek pronajmout více...

INFO: Petice za zvýšení příspěvku na péči ve všech stupních

23.9.2023 Poslední valorizace příspěvku na péči se uskutečnila v roce 2018, kdy byly zvýšeny příspěvky na péči ve III. a IV. stupni. Poslední valorizace všech stupňů příspěvku na péči o 10 % byla realizována v roce 2016. Od roku 2018 došlo k obrovskému a dokonce několikerému nárůstu cen ve všech oblastech života, tedy i v sociálních službách. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.