pečuj doma

Covid znovu nabírá na síle. Obavy z Piroly

12.9.2023

Počet případů nakažených covidem v České republice přibývá. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek vyzval proto občany, aby zvážili naočkování se další dávkou vakcíny, ideálně i s vakcínou proti chřipce. Ta podle ministra rovněž začíná nabírat na síle. Týká se to především rizikových skupin. Přetížení nemocnic zatím podle něj nehrozí.

„Epidemiologická situace je stabilní. Evidujeme jistý nárůst nakažených, ale nikoli nárůst hospitalizovaných. Testování je každopádně nutné. Koronavirus tady stále je a stále umírají pacienti,“ uvedl Válek. Občany vyzval k očkování. „S dodavateli se podařilo vyjednat, že máme vždy poslední typy vakcín. Všem, kteří jsou rizikoví, doporučuji, aby se nechali očkovat, jak proti covidu, tak proti chřipce. Především se jedná o seniory a ty, kteří mají chronické potíže.“ doplnil.

Podle oficiálních údajů v minulém týdnu přibývalo až 200 nových případů denně. Šlo o přibližně dvojnásobná čísla oproti předchozímu týdnu.

Reálná situace však bude zřejmě horší, jak vysvětlil ve vysílání CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula. „Výrazně méně se testuje a nepokračují centrální nahlašování. Tabulky, které jsou k dispozici, nemusí úplně věrohodně vypovídat o situaci, která tu je,“ popsal bývalý ministr zdravotnictví.

Prymula uvedl, že mluvil s několika profesory, kteří v nedávné době covid prodělali. „Říkají, že průběh byl poměrně dramatický, člověk se šest až sedm dnů cítil diskomfortně a nebyl schopen pracovat,“ řekl Prymula.

Před znepokojivými trendy v šíření koronaviru varovala také Světová zdravotnická organizace (WHO). Podle ní v Evropě roste počet nakažených, kteří byli hospitalizováni na jednotkách intenzivní péče. WHO si také postěžovala, že jí o vývoji šíření nákazy podává informace jen málo zemí.

Nová varianta koronaviru BA.2.86, přezdívaná Pirola, se rychle šíří například ve Velké Británii. Mezi vědci vyvolává obavy kvůli velkému počtu mutací. Podle nich by navíc mohla být snadněji přenosná. Také v USA roste počet případů a řada škol po celé Americe obnovila povinnost nosit roušky.

Zdroj: Prima

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Dálniční známku má držitel ZTP/P nadále zdarma

24.2.2024 Už příští týden v pátek 1. března zdraží dálniční známka. Cena za celoroční užívání zpoplatněných úseků stoupne o 800 Kč na 2300 Kč. Nově bude také možné zakoupit elektronický kupon i na jediný den, ten vyjde na dvě stovky. Elektromobily a vozidla na vodíkový pohon jsou i nadále od dálničního poplatku osvobozená. Výjimku mají i držitelé průkazu ZTP/P. více...

PTÁTE SE: Po odpracování 36 let bych potřebovala zůstat doma a pečovat

23.2.2024 Snažila jsem se vždy spoléhat sama na sebe. Je mi 54 let, mám čtyři děti, odpracováno 36 let převážně ve směnném provozu. Minimálně na pracovní neschopnosti, z mateřské dovolené jsem předčasně odcházela zpět do zaměstnání. Nyní byla u dcery zjištěna závažná psychiatrická diagnóza, má invalidní důchod II. stupně ve věku 19 let, ve společné domácnosti je ještě více...

INFO: Oceněné neziskovky. Je mezi nimi Domácí hospic Vysočina

22.2.2024 V Kině Přítomnost v Praze se konalo vyhlášení Neziskovky roku. Letošní ročník se nesl v duchu změny – cílem bylo ohlédnout se za 10 existencí ocenění a zhodnotit rozvoj neziskovek v době po získání ceny. Oceněny byly Diakonie ČCE – středisko Vsetín, spolek Kamarádi, IQ Roma servis, I MY, MENS SANA, Domácí hospic Vysočina a ACORUS. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.