pečuj doma

Covid znovu nabírá na síle. Obavy z Piroly

12.9.2023

Počet případů nakažených covidem v České republice přibývá. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek vyzval proto občany, aby zvážili naočkování se další dávkou vakcíny, ideálně i s vakcínou proti chřipce. Ta podle ministra rovněž začíná nabírat na síle. Týká se to především rizikových skupin. Přetížení nemocnic zatím podle něj nehrozí.

„Epidemiologická situace je stabilní. Evidujeme jistý nárůst nakažených, ale nikoli nárůst hospitalizovaných. Testování je každopádně nutné. Koronavirus tady stále je a stále umírají pacienti,“ uvedl Válek. Občany vyzval k očkování. „S dodavateli se podařilo vyjednat, že máme vždy poslední typy vakcín. Všem, kteří jsou rizikoví, doporučuji, aby se nechali očkovat, jak proti covidu, tak proti chřipce. Především se jedná o seniory a ty, kteří mají chronické potíže.“ doplnil.

Podle oficiálních údajů v minulém týdnu přibývalo až 200 nových případů denně. Šlo o přibližně dvojnásobná čísla oproti předchozímu týdnu.

Reálná situace však bude zřejmě horší, jak vysvětlil ve vysílání CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula. „Výrazně méně se testuje a nepokračují centrální nahlašování. Tabulky, které jsou k dispozici, nemusí úplně věrohodně vypovídat o situaci, která tu je,“ popsal bývalý ministr zdravotnictví.

Prymula uvedl, že mluvil s několika profesory, kteří v nedávné době covid prodělali. „Říkají, že průběh byl poměrně dramatický, člověk se šest až sedm dnů cítil diskomfortně a nebyl schopen pracovat,“ řekl Prymula.

Před znepokojivými trendy v šíření koronaviru varovala také Světová zdravotnická organizace (WHO). Podle ní v Evropě roste počet nakažených, kteří byli hospitalizováni na jednotkách intenzivní péče. WHO si také postěžovala, že jí o vývoji šíření nákazy podává informace jen málo zemí.

Nová varianta koronaviru BA.2.86, přezdívaná Pirola, se rychle šíří například ve Velké Británii. Mezi vědci vyvolává obavy kvůli velkému počtu mutací. Podle nich by navíc mohla být snadněji přenosná. Také v USA roste počet případů a řada škol po celé Americe obnovila povinnost nosit roušky.

Zdroj: Prima

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: V soukromých domovech by měli senioři odevzdat celý svůj příjem

23.6.2024 Je zde další novela zákona o sociálních službách. Jedná se o rozsáhlou novelu, jehož smyslem je zákonem upravit sociálně zdravotní pomezí pro lidi, kteří potřebují zdravotní péči současně se sociální péčí. NRZP ČR souhlasí s tezí propojení sociální péče a zdravotní péče u lidí, kteří potřebují poskytovat oba druhy péče společně více...

PTÁTE SE: Započítání doby péče nebo evidence na úřadu práce do důchodu

22.6.2024 Pečuji o matku, do 31.5.2020 jsem byl zaměstnán, od 1.6.2020 jsem byl veden v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, podpora mi byla poskytnuta od 1.6. do 31.10.2020. Z důvodu covidu a odsouvání návštěv úřadu práce jsem byl vyřazen z evidence až 10.5.2021. V květnu 2020 jsme zažádali o příspěvek na péči, tento se vyřídil více...

INFO: Ženský vzdělávací spolek Vesna bude slavit svátek

21.6.2024 Ve středu 26. 6. 2024 budeme už potřetí slavit svátek Vesny! Zveme všechny účastnice a účastníky našich aktivit i ty, kdo zatím jen zvědavě obhlížejí nástěnky Vesny na Údolní či přinášejí věci do Šatníku na Pellicově 2c - ale i ty, které a kteří prošli v minulosti vesními školami, kurzy a kroužky. Program začíná v 15 hodin a končí ve 20 hodin. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.