pečuj doma

Cukrovka pojede také na dovolenou

21.5.2023

Cestování s diabetem je trochu výzva, ale díky pečlivé přípravě může být pohodlné a bezproblémové. Ať už letos vyrážíte k moři nebo na hory, mějte na paměti, že jste-li diabetik, cukrovka bohužel pojede všude s vámi. Proto je potřeba si v předstihu zabalit, abyste si doma nezapomněli důležité léky a pomůcky. 

I diabetici si mohou užít klidnou dovolenou. Před cestou by si však měli pečlivě připravit veškeré léky a další pomůcky pro kompenzaci diabetu. Dovolenou pomůže bezpečně zvládnout také pravidelná kontrola hladiny cukru v krvi. A to díky senzoru, který vás na cestách nijak neomezuje, ale naopak je užitečnými pomocníkem. 

Plánování nepodceňte

Většina z nás si před cestou připravuje seznam potřebných věcí – oblečení, léků a jiných nezbytností. Zvláště diabetikům se doporučuje, aby si vše důležité rozdělili pro jistotu do dvou zavazadel. Pokud tedy poletíte letadlem, nezapomeňte si vzít na palubu příruční zavazadlo s pomůckami, léky a jídlem. V případě, že by došlo k nečekané ztrátě vaší bagáže, se tak pojistíte, že máte k dispozici vše, bez čeho se neobejdete.

Svačiny a rychlý zdroj cukru jsou také základem diabetické tašky. Dobře vyvážená svačina pomáhá zabránit nebezpečnému kolísání cukru v krvi. Jídlo a pití byste proto měli naplánovat dopředu a jeho množství přizpůsobit délce cesty. Je vhodné si zavčas udělat seznam restaurací v místě pobytu, které nabízejí jídla vhodná pro diabetiky. Samozřejmostí by měl být i pravidelný pitný režim.

Inzulin může do letadla

Samostatnou kapitolou je příprava inzulinu. Množství zásob inzulinu by se mělo odvíjet od toho, zda máte v plánu aktivní dovolenou na horách nebo odpočinek na pláži. Vyplatí se mít inzulinu nadbytek, a to klidně až dvojnásobek. Pokud vám ale během cesty dojde nebo se nějakým způsobem znehodnotí, je třeba mít na paměti, že se koncentrace inzulinu v lahvičkách může v jednotlivých zemích lišit. Je tedy nutné znát koncentraci i typ látky, kterou používáte.

Během cesty myslete i na správné uchování léků. Proto je vhodné předem zjistit, zda je v hotelu nebo ubytovacím zařízení k dispozici lednička či minibar. Inzulin je totiž nesmírně citlivý na výkyvy teplot. Z těchto důvodů se doporučuje jej přibalit do příručního zavazadla a vzít s sebou na palubu letadla. V případě cesty autem je nezbytné pořídit přenosnou chladničku. 

Cestování se senzorem

Pokud cestujete letadlem, je nutné si pořídit dokument, který informuje o diabetickém příslušenství. I se senzorem tedy můžete na palubu letadla. Každá letecká společnost však může mít jiná pravidla, proto byste si měli dopředu zjistit veškeré podrobnosti.

Během letu se nedoporučuje skenovat senzor ani zapínat čtečku! Bezdrátový přenos by se mohl vzájemně rušit s palubními systémy letadla. Čtečku je však možné během letu použít jako klasický glukometr.

Identifikační šperky

Je lepší cestovat s někým, kdo je obeznámen s vaším zdravotním stavem a ideálně ovládá i první pomoc. Pokud ale preferujete sólo cestování, je dobré si například do peněženky vložit informace o vašem zdravotním stavu a užívaných léčivech. Nebo si můžete pořídit náramek či náhrdelník, které slouží jako „informátor“ zdravotního stavu. V batůžku je určitě dobré mít i další dokumenty.

Opatřit si lze také tzv. diabetický pas. Ten je vedený ošetřujícím lékařem, zpravidla přeložen do několika jazyků a obsahuje informace o tom, jaké předepsané léky užíváte. 

S jakými dokumenty cestovat?

Určitě potřebujete lékařskou zprávu o svém zdravotním stavu a léčbě, ideálně v angličtině. Případně můžete dokument přeložit i do dalších světových jazyků.
Hodit se bude i podrobný léčebný plán.
Dále přibalte doklad o tom, že jste diabetik, případně průkaz diabetika. Zapotřebí je i potvrzení o tom, že inzulin a další pomůcky slouží jako zdravotnický materiál.
Samozřejmostí je kartička pojištění, doporučuje se pořídit i cestovní pojištění.
Po ruce byste měli mít kontakty na ošetřujícího lékaře, ale i kontakty na lékaře v místě vašeho pobytu.
Na co dát ještě pozor, poradí doc. MUDr Denisa Janíčková Žďárská, PhD. z Ústřední Vojenské nemocnice v Praze:

Moderní léčba diabetu pacientům značně usnadňuje cestování. Diabetici by se měli předem zajímat o počasí v dané destinaci, časový posun, zjistit by si měli i dostupnost lékařské péče v okolí. Důležité je i cestovní pojištění, sestavené na míru diabetickým pacientům.

Před cestou by se pacienti měli poradit s ošetřujícím lékařem ohledně dávkování léků. Kromě toho je třeba se předem obeznámit s tím, jak v dané zemi funguje nákup léků a zdali je možné je pořídit s českým receptem.

Pokud nejsou potřebná léčiva k dostání, je nutné zajistit si náhradu. Proto je vhodné znát účinnou látku, kterou obsahuje potřebný lék. Kromě nezbytných dokumentů a léků by si diabetici měli přibalit i pohodlné boty a lékárničku první pomoci. 

Zdroj: www.freestylelibre.cz

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Nový seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Co bude s opatrovanými, kdyby opatrovník náhle zemřel

7.12.2023 Mám v opatrovnické péči dva syny. Kam se sousedi mají obrátit o pomoc, v případě mojí náhlé smrti?
ODPOVĚĎ
Opatrovnictví vlastních dospělých dětí má nejspíše dvě roviny:
právní – jste opatrovníkem, tj. hájíte práva synů v jejich dospělosti, více...

Zprávy: Pečujeme doma o hrdinství všedního dne i valorizaci příspěvku

6.12.2023 Včera, 5. prosince vyšlo další číslo novin Pečujeme doma. Nabízí mj. rozhovor s Jolanou Voldánovou, novou ředitelkou Konta Bariéry, všímáme si seriálů, které se zabývají pečováním, a nemůžeme samozřejmě vynechat ústřední problém pečujících: odsouvání valorizace příspěvku na péči, k němuž nedošlo u některých stupňů od roku 2016. více...

Blog R. Honzáka: Starý doktor píše mladým stávkujícím kolegům

5.12.2023 Kolegyně a kolegové! Pokud vám bylo dopřáno vystudovat na Universitě Karlově, tak pomnětě, že ještě před pár roky patřila mezi 400 nejkvalitnějších fakult světa. Že se propadla níže, není už zásluha mojí generace. Bylo vám tedy dopřáno vzdělání, jako málokomu na světě. Aniž se na vás požadovaly jiné než elementární poplatky ve formě kolkovného. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.