pečuj doma

Dárce by neměl posílat peníze naslepo

22.7.2023

Podvodným sbírkám na dobročinnost se lze vyhnout, stačí dodržovat při darování základní pravidla. Tak reagují zástupci Asociace veřejně prospěšných organizací ČR, která dlouhodobě podporuje transparentní dárcovství, na medializovanou kauzu, v níž měli podvodníci prostřednictvím fiktivní nadace vylákat od dárců téměř 40 milionu korun.

A přidávají doporučení.

Každý dárce by měl mít o organizaci, které chce přispět, alespoň základní informace, ověřit si její webové stránky, historii, případně získat reference. Pokud si dárce není jistý, může peněžní částku darovat prostřednictvím ověřených dárcovských portálů. Užitečným vodítkem pak může být i tzv. značka spolehlivosti, protože jejími držiteli jsou výhradně prověřené organizace.

„Lidem, kteří se nechtějí při darování spálit, doporučuju vybrat si konkrétní organizaci, prověřit si její práci a darovat třeba i menší částku pravidelně. Základem je dostatek informací. Ať už je dárce čerpá zprostředkovaně, anebo se do organizace osobně dojde podívat. Příběhů kolem nás je mnoho, ne všechny jsou ale pravdivé. Určitě mohu doporučit osvědčené darovací portály, jako je například znesnaze21 nebo darujme.cz, které si své klienty prověřují a garantují, že se finanční prostředky sbírají na uváděný účel,“ uvádí příklad ředitelka AVPO ČR Monika Jindrová.

Její kolega Aleš Mrázek ji doplňuje: „Zvlášť u nových organizací může být poměrně složité jejich poctivost, natož efektivitu, posoudit. Konkrétně nadační fondy nemají ani povinnost vydávat výroční zprávy. Do veřejného rejstříku by sice měly vkládat alespoň účetní závěrky, ty první se tam však mohou objevit až po téměř dvou letech činnosti. Navíc ne každý umí v závěrkách číst.“

Podle něj může být vybírání peněz problematické i v případech, kdy iniciátoři sbírky jsou vedení dobrým úmyslem. „Nestačí mít jen transparentní účet, ale naplnit zákon o veřejných sbírkách, který stanovuje konkrétní pravidla a náležitosti, které sbírka musí splňovat.“ 

Úplnou jistotu může mít dárce u tzv. prověřených neziskovek, které procházejí pravidelnými audity. V současnosti se značkou spolehlivosti může v Česku prokázat celkem 32 organizací, jejich počet ale neustále roste. Více na www.znackaspolehlivosti.cz/#proverene. 

O AVPO ČR

Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR) sdružuje a vede organizace k profesionalitě. Pro soukromé dárce vytváří podmínky pro darování bez obav. Prověřeným veřejně prospěšným organizacím uděluje značku spolehlivosti, která prokazuje, že organizace funguje v souladu se svým posláním a dobře hospodaří se svěřenými prostředky. Organizace, které mají zájem o členství v asociaci, o sobě musí poskytnout údaje přesahující rámec současných zákonných povinností. Účelem tohoto opatření je jasně deklarovat svoji transparentnost.

AVPO ČR dlouhodobě usiluje o trvalé prosazení motivačních podmínek pro soukromé dárcovství. Asociace má více než 110 členů, více informací na www.avpo.cz a www.znackaspolehlivosti.cz.

Monika Jindrová

Zdroj: HELPNET

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Nejasnosti kolem listiny o jmenování opatrovníka

5.5.2025 Byl jsem jmenován opatrovníkem, rozsudek nabyl právní moci asi před měsícem. Předpokládám, že pro vyřizování záležitostí opatrovance vůči institucím bude vhodnější prokazovat se listinou o jmenování opatrovníka nežli doložkou právní moci, a prozatím jsem opatrovnickou listinu neobdržel. Jaké jsou obvyklé lhůty vydávání? více...

ZPRÁVY: Německý sociální ráj již není nadále udržitelný…

4.5.2025 Systémy sociálního zabezpečení v Německu již nejsou udržitelné. Reformy jsou naléhavě nutné. Předseda CDU a budoucí německý spolkový kancléř Friedrich Merz na to upozornil na stranické konferenci v Berlíně, během níž Křesťansko-demokratická unie schválila koaliční smlouvu se sociálně-demokratickou stranou SPD. více...

PTÁTE SE: Chci brát strýce na vycházky mimo nemocnici, kdo to povoluje?

3.5.2025 Po delší době se opět ozývám s prosbou o radu. Opatrovnice strýce mi bránila, abych ho navštěvovala v psychiatrické nemocnici a telefonovala mu. To mi nakonec na psychiatrii umožnili. Strýc je však stále hospitalizovaný a nejspíš si ho opatrovnice domů už nevezme. Jak postupovat v případě, že bych si strýce chtěla vzít na procházku mimo areál nemocnice, více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.