pečuj doma

Důstojný odchod ze života. Jižní Morava chce lepší péči o umírající

19.2.2022

Trávit úplný závěr života se svými nejbližšími a v dobře známém prostředí, prožívat i s těžkou nemocí své poslední týdny a měsíce co nejkvalitněji a nebýt odkázaný jen na péči zdravotníků v nemocničním pokoji. To chce svým obyvatelům v co nejvyšší míře dopřát vedení Jihomoravského kraje.

V něm každoročně zemře přes 12 tisíc lidí, z nichž zhruba tři čtvrtiny potřebují na sklonku života specializovanou paliativní péči. Hejtmanství ve spolupráci s odborníky tak usiluje o to, aby zdravotníci a pracovníci sociálních služeb mohli pacientům čas před smrtí co nejvíc ulehčit. 

„Náš cíl je podporovat lidi v závěru života. A komplexním přístupem, tedy medicínským i psychologickým, podporou spirituality a sociálního prostředí bojovat s nemocí o nejlepší možnou kvalitu života závažně chronicky nemocných i jejich rodin. A to opravdu napříč všemi věkovými kategoriemi a diagnózami, nejlépe v přirozeném prostředí nemocného,“ oznamuje paliatr Ladislav Kabelka z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (FNUSA).

Krajští zastupitelé schválili dokument, který nastiňuje, jak se minimálně v následujících třech letech bude na rozvoji paliativní péče na jižní Moravě pracovat.

Bez schválené koncepce rozvoje s akčním plánem, jak se dokument nazývá, by ostatně nebylo možné podnikat ani jednotlivé kroky, a posunout tak péči o rychle stárnoucí populaci na lepší úroveň.

V nemocnicích například budou fungovat týmy lékařů-paliatrů, všeobecných sester, zdravotně-sociálních pracovníků, psychoterapeutů a kaplanů. V celém kraji vznikne síť ambulancí a mobilních terénních služeb, vždy po jedné až na 150 tisíc obyvatel. A hejtmanství postupně v jednotlivých regionech vybuduje nebo otevře nové lůžkové stanice nebo hospice.

Problémem při rozvoji paliativní péče může být všeobecný nedostatek, což nezastírá ani krajský radní pro zdravotnictví Jiří Kasala (ODS).

„Proto se zaměříme především na školení a mentorování sester, doktorů a dalších pracovníků, kteří už nyní v nemocnicích nebo zdravotnických zařízeních jsou. Jsme na začátku, ale máme na čem stavět. Kroků bude každý rok přibývat,“ věří Kasala.

Politici už začínají také rozpočítávat peníze, které do jednotlivých zařízení zamíří.

„Zahrnuli jsme paliativní péči jak pobytových zařízení sociálních služeb, tak i podporu pro neformálně pečující. Pro ně aktuálně vypisujeme nové dotační programy. Podařilo se nám získat více peněz do obou oborů,“ pochvaluje si krajská radní pro sociální oblast Jana Leitnerová (Piráti).

Podle ní na školení pracovníků a nové vybavení rozdělí kraj asi tři miliony korun. Dalších 14,5 milionu už dříve krajští zastupitelé „odklepli“ pro domácí hospicovou péči.

Česko jako celek v této oblasti žádný komplexní výhled nemá, bez jasné vize se přitom veškerá péče prodražuje a nefunguje smysluplně. Inspiraci pro rozvoj paliativní péče našlo vedení Jihomoravského kraje na Vysočině, kde už je potřebná síť ambulancí, hospiců a mobilních sociálních služeb nastavená.

Zdroj: idnes

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Zvažujeme zvýšení poplatku za pohotovost, připustil Stanjura

31.5.2023 Vláda zvažuje zvýšení poplatku za pohotovost, připustil ministr financí Zbyněk Stanjura. „Nebavili jsme se o konkrétní částce, ale říkali jsme si, že by bylo dobré, kdyby vláda nebo ministerstvo zdravotnictví zvážily zvýšení této částky,“ potvrdil Stanjura na dotaz, zda vláda zvýší poplatek za pohotovost. Ten v současnosti činí 90 korun. více...

PTÁTE SE: Opatrovník brání kontaktu opatrovaného s matkou

30.5.2023 Jak postupovat v situaci, kdy opatrovník brání kontaktu s jinými osobami (v tomto případě se jedná o matku opatrovance)? Obrátila se na nás matka našeho uživatele (denního stacionáře pro lidi s mentálním postižením). Neví si rady se situací, kdy jí její bývalý manžel a zároveň opatrovník jejího syna brání v kontaktu s ním. více...

INFO: Do sociálních služeb může prakticky kdokoli. Chystá se změna

29.5.2023 Česká republika má jedna z nejnižších kvalifikačních kritérií pro práci v sociálních službách v Evropě. Nastoupit může prakticky kdokoli, stačí když má čistý trestní rejstřík a do roku a půl od nástupu do zaměstnání absolvuje kvalifikační kurs. Z pohledu nedostatku pracovníků v sociálních službách to může být jistá výhoda. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.