pečuj doma

Důstojný odchod ze života. Jižní Morava chce lepší péči o umírající

19.2.2022

Trávit úplný závěr života se svými nejbližšími a v dobře známém prostředí, prožívat i s těžkou nemocí své poslední týdny a měsíce co nejkvalitněji a nebýt odkázaný jen na péči zdravotníků v nemocničním pokoji. To chce svým obyvatelům v co nejvyšší míře dopřát vedení Jihomoravského kraje.

V něm každoročně zemře přes 12 tisíc lidí, z nichž zhruba tři čtvrtiny potřebují na sklonku života specializovanou paliativní péči. Hejtmanství ve spolupráci s odborníky tak usiluje o to, aby zdravotníci a pracovníci sociálních služeb mohli pacientům čas před smrtí co nejvíc ulehčit. 

„Náš cíl je podporovat lidi v závěru života. A komplexním přístupem, tedy medicínským i psychologickým, podporou spirituality a sociálního prostředí bojovat s nemocí o nejlepší možnou kvalitu života závažně chronicky nemocných i jejich rodin. A to opravdu napříč všemi věkovými kategoriemi a diagnózami, nejlépe v přirozeném prostředí nemocného,“ oznamuje paliatr Ladislav Kabelka z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (FNUSA).

Krajští zastupitelé schválili dokument, který nastiňuje, jak se minimálně v následujících třech letech bude na rozvoji paliativní péče na jižní Moravě pracovat.

Bez schválené koncepce rozvoje s akčním plánem, jak se dokument nazývá, by ostatně nebylo možné podnikat ani jednotlivé kroky, a posunout tak péči o rychle stárnoucí populaci na lepší úroveň.

V nemocnicích například budou fungovat týmy lékařů-paliatrů, všeobecných sester, zdravotně-sociálních pracovníků, psychoterapeutů a kaplanů. V celém kraji vznikne síť ambulancí a mobilních terénních služeb, vždy po jedné až na 150 tisíc obyvatel. A hejtmanství postupně v jednotlivých regionech vybuduje nebo otevře nové lůžkové stanice nebo hospice.

Problémem při rozvoji paliativní péče může být všeobecný nedostatek, což nezastírá ani krajský radní pro zdravotnictví Jiří Kasala (ODS).

„Proto se zaměříme především na školení a mentorování sester, doktorů a dalších pracovníků, kteří už nyní v nemocnicích nebo zdravotnických zařízeních jsou. Jsme na začátku, ale máme na čem stavět. Kroků bude každý rok přibývat,“ věří Kasala.

Politici už začínají také rozpočítávat peníze, které do jednotlivých zařízení zamíří.

„Zahrnuli jsme paliativní péči jak pobytových zařízení sociálních služeb, tak i podporu pro neformálně pečující. Pro ně aktuálně vypisujeme nové dotační programy. Podařilo se nám získat více peněz do obou oborů,“ pochvaluje si krajská radní pro sociální oblast Jana Leitnerová (Piráti).

Podle ní na školení pracovníků a nové vybavení rozdělí kraj asi tři miliony korun. Dalších 14,5 milionu už dříve krajští zastupitelé „odklepli“ pro domácí hospicovou péči.

Česko jako celek v této oblasti žádný komplexní výhled nemá, bez jasné vize se přitom veškerá péče prodražuje a nefunguje smysluplně. Inspiraci pro rozvoj paliativní péče našlo vedení Jihomoravského kraje na Vysočině, kde už je potřebná síť ambulancí, hospiců a mobilních sociálních služeb nastavená.

Zdroj: idnes

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Nejasnosti kolem návrhu na omezení svéprávnosti

11.6.2025 Chystáme se podávat k okresnímu soudu Žádost o opatrovnictví a omezení svéprávnosti syna s poruchou autistického spektra. Má invalidní důchod 3. stupně, nepracuje. Exmanžel je žadatelem příspěvku na péči, protože s ním přímo bydlí. Jsme domluveni, že on by mohl být následně opatrovníkem syna. více...

ZPRÁVY: Jak je důležité postupovat a bránit se společně

10.6.2025 Zákon o zdravotnických prostředcích byl schválen. Zatím jej schválila Poslanecká sněmovna, Národní radě osob se zdravotním postižením ČR se podařilo prosadit dvě důležité novinky. Přijetí tohoto zákona je velmi důležité, protože nově kodifikuje přístup ke zdravotnickým prostředkům, jejich soupis, nároky pacientů a procento spoluúčasti. více...

PTÁTE SE: Doprovod lékaři ve dvou a nárok na volno z práce

9.6.2025 Chci se zeptat, zda mám nárok na placené nebo neplacené volno v práci, pokud doprovázím vnuka (postiženého ADHD, autismem - přiznán II. stupeň závislosti) k lékaři. Chodíme ve dvou (s jeho maminkou, která je doma jako osoba pečující), protože je vnuk neošetřitelný a velmi hyperaktivní, velmi se vzpouzí každému zákroku více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.