pečuj doma

Energetická inflace činí u důchodců 72,8 procent

28.8.2023

Zdražení energií se razantně promítlo do českých rodinných rozpočtů. Podle ministra práce a sociálních věcí ČR Mariana Jurečky za poslední dva roky dosáhla tzv. energetická inflace v průměru 61,5 procenta. U seniorů činil nárůst dokonce 72,8 procenta. Žádná nová opatření se zatím proti tomuto stavu nechystají.

Za poslední rok pak meziroční ztráta kupní síly způsobení zdražením energií dosáhla 7 864 korun na domácnost, dodal Jurečka na tiskové konferenci. Citelněji ji pocítili vlastníci domů, těm kupní síla mezi červnem 2022 a červencem 2023 klesla o 11 820 korun. Data vycházejí z průzkumu Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.

Průměrná domácnost pak za poslední rok přišla kvůli drahým energiím o 1,4 procenta čistého příjmu, hůře na tom byly rodiny penzistů, jež musely odepsat tři procenta čistých příjmů.

„Mezi ty nejpostiženější skupiny patří penzisté, neúplné rodiny, tedy samoživitelé a samoživitelky, nízkopříjmové rodiny, vlastníci domů a rodiny z nejmenších obcí,“ vyjmenoval Jurečka.

To, že jsou obecně nejvíce zasaženou skupinou penzisté, má podle Jurečky několik objektivních příčin. „Jednak je to otázka příjmové situace seniorů, byť ona se za poslední rok nějak vyvíjela z hlediska valorizací důchodů,“ uvedl šéf resortu práce.

„Nemalá část těchto seniorů žije především v bytech, ve kterých žili v době svého produktivního života. Velikost bytu je větší, protože v nich dříve rovněž žily i jejich děti, zkrátka bylo vícero členů domácnosti. Nám se dlouhodobě nedaří smysluplně a efektivně udělat to, že když postupně odcházejí děti, aby domácnosti si byly schopny najít nájemní bydlení, které by bylo prostorově menší a zároveň třeba energeticky méně náročné,“ vysvětlil ministr.

I když ceny energií na trhu klesají, podle Jurečky nelze říct, že by byla energetická krize pryč. Nicméně žádné nové opatření proti ní ministerstvo práce a sociálních věcí zatím nechystá. Podle Jurečky je vyhovujícím nástrojem příspěvek na bydlení, který aktuálně čerpá 250 tisíc domácností. „Pro nás je důležité dělat opatření, která jsou cílená, není možné pokračovat v opatřeních, která jsou plošná,“ uvedl šéf resortu práce.

Dalším důležitým opatřením je podle něj investiční podpora ve formě dotačních titulů. Pro nízkopříjmové domácnosti a důchodce je tu program Nová zelená úsporám Light, v rámci kterého se lidem vyplácí až sto procent nákladů na úsporná opatření. Čím více lidí NZÚ Light využije, tím méně lidí bude v budoucnu nuceno čerpat příspěvek na bydlení.

Zdroj: idnes

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Letošní týden pro rodinu začíná 13. května

15.4.2024 Rodinný svaz ČR vyhlašuje pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje 16. ročník týdne rodiny s mottem: „ŠTĚSTÍ RODINY NEJSOU OSAMOCENÉ ŠEDINY“. Proběhne od 13. do 19. května a chce poukázat na důležitost blízkosti a bolestný nárůst osamělosti, především seniorů, vedoucí často k vyloučení, pádu do izolace až ubližování si. více...

ZPRÁVY: Pečující roku 2024. Nominace do 30. dubna

14.4.2024 Ministerstvo práce a sociálních věcí znovu otevírá nominace na ocenění Pečující roku, které si klade za cíl ocenit a veřejně uznat náročnou práci neformálních pečujících po celé České republice. Slavnostní předávání cen se uskuteční 6. června 2024 v rámci 7. ročníku konference Fórum rodinné politiky, která tento rok zamíří do Jihlavy. více...

PTÁTE SE: Lze dokládat nové lékařské zprávy k námitce u příspěvku na péči?

13.4.2024 Dceři snížili příspěvek na péči ze 4. na 3. stupeň, podali jsme námitku. V ní jsme podle rady rané péče a v podstatě logiky nedodali žádné další/nové lékařské zprávy, jenom zdůvodnili, proč nesouhlasíme. Z úřadu práce nám došlo rozhodnutí, že vzhledem k tomu, že jsme k námitce nepřiložili žádné lékařské zprávy či jiné důkazové prostředky, více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.