pečuj doma

Energetická inflace činí u důchodců 72,8 procent

28.8.2023

Zdražení energií se razantně promítlo do českých rodinných rozpočtů. Podle ministra práce a sociálních věcí ČR Mariana Jurečky za poslední dva roky dosáhla tzv. energetická inflace v průměru 61,5 procenta. U seniorů činil nárůst dokonce 72,8 procenta. Žádná nová opatření se zatím proti tomuto stavu nechystají.

Za poslední rok pak meziroční ztráta kupní síly způsobení zdražením energií dosáhla 7 864 korun na domácnost, dodal Jurečka na tiskové konferenci. Citelněji ji pocítili vlastníci domů, těm kupní síla mezi červnem 2022 a červencem 2023 klesla o 11 820 korun. Data vycházejí z průzkumu Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.

Průměrná domácnost pak za poslední rok přišla kvůli drahým energiím o 1,4 procenta čistého příjmu, hůře na tom byly rodiny penzistů, jež musely odepsat tři procenta čistých příjmů.

„Mezi ty nejpostiženější skupiny patří penzisté, neúplné rodiny, tedy samoživitelé a samoživitelky, nízkopříjmové rodiny, vlastníci domů a rodiny z nejmenších obcí,“ vyjmenoval Jurečka.

To, že jsou obecně nejvíce zasaženou skupinou penzisté, má podle Jurečky několik objektivních příčin. „Jednak je to otázka příjmové situace seniorů, byť ona se za poslední rok nějak vyvíjela z hlediska valorizací důchodů,“ uvedl šéf resortu práce.

„Nemalá část těchto seniorů žije především v bytech, ve kterých žili v době svého produktivního života. Velikost bytu je větší, protože v nich dříve rovněž žily i jejich děti, zkrátka bylo vícero členů domácnosti. Nám se dlouhodobě nedaří smysluplně a efektivně udělat to, že když postupně odcházejí děti, aby domácnosti si byly schopny najít nájemní bydlení, které by bylo prostorově menší a zároveň třeba energeticky méně náročné,“ vysvětlil ministr.

I když ceny energií na trhu klesají, podle Jurečky nelze říct, že by byla energetická krize pryč. Nicméně žádné nové opatření proti ní ministerstvo práce a sociálních věcí zatím nechystá. Podle Jurečky je vyhovujícím nástrojem příspěvek na bydlení, který aktuálně čerpá 250 tisíc domácností. „Pro nás je důležité dělat opatření, která jsou cílená, není možné pokračovat v opatřeních, která jsou plošná,“ uvedl šéf resortu práce.

Dalším důležitým opatřením je podle něj investiční podpora ve formě dotačních titulů. Pro nízkopříjmové domácnosti a důchodce je tu program Nová zelená úsporám Light, v rámci kterého se lidem vyplácí až sto procent nákladů na úsporná opatření. Čím více lidí NZÚ Light využije, tím méně lidí bude v budoucnu nuceno čerpat příspěvek na bydlení.

Zdroj: idnes

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Představuje se Brno, jako partner neziskovek

3.10.2023 Dnes proběhl křest tramvaje a začátek kampaně „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“. Akce se odehrála na Komenského náměstí na odstavné koleji. Tramvaj, která bude informovat Brňany a Brňanky o neziskových organizacích věnujících se sociálním službám, pokřtila primátorka města Brna Markéta Vaňková. více...

PTÁTE SE: Dostal jsem výpověď z bytu pro sociálně slabší

2.10.2023 Bydlím v bytovce a mám dlouhodobé spory se sousedy. Celou situaci již řeší Policie ČR. Problémy narůstají, sousedka je matka starosty a ten se nyní mstí. Cizí odpad před bytovými dveřmi, k čemuž se mi starosta přiznal, přešel jsem to. Za dva dny večer starosta u dveří s okamžitou výpověď z bytu, kdy se mám do pěti dní vystěhovat. více...

INFO: Práce na dálku je dostupnější. Pomůže pečujícím

1.10.2023 Rodiče malých dětí snadněji skloubí pracovní a rodinný život. Úprava zákoníku práce jim ulehčí získání práce na dálku a rovněž podpoří flexibilní úvazky. Z lepších podmínek budou těžit i další znevýhodněné skupiny na trhu práce, jako jsou těhotné ženy či lidé, kteří pečují o blízké. Novelu schválila sněmovna v půli září. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.