pečuj doma

Ezoblábol! Ministr Válek srovnal herce Duška s ruskými trolly

19.7.2023

Výrok herce Jaroslava Duška o tom, že rakovina je volba lidí, kteří nenávidí život, pobouřila ministra zdravotnictví Vlastimila Válka z TOP 09. Podle něj si onkologičtí pacienti namísto „necitlivých útoků a obviňování“ zaslouží „maximální míru podpory“. Dušek slova pronesl  v rozhovoru s moderátorem Čestmírem Strakatým z Reflexu.

Přizýnám se, že se ve mně vaří krev, když slyším podobné pavědecké a hlavně vůči onkologicky nemocným i jejich blízkým necitlivé nesmysly!“ napsal na Twitteru ministr zdravotnictví Válek. Své vyjádření uvedl slovy, že jako člověk, jenž zasvětil profesní život výzkumu rakoviny, nemůže Duškovu řeč ponechat bez reakce.

Ministr vyvrací, že by rakovina byla vědomá sebevražda. Za tu naopak označuje odmítání léčby a ignorování prevence, k čemuž podle něj přispívá třeba Duškovo vyjádření.

Válek též v příspěvku dodává, že respektuje svobodu slova, „která zahrnuje i právo plácat absolutní nesmysly“, ale proti podobným výrokům je podle něj nutné se vymezovat. Vyjádření označil za „ezoblábol“ a srovnal ho s „tím, co tady plácají různí proruští trollové a dezinformátoři“.

Dvaašedesátiletý herec v úterý strhl lavinu kritiky, když v nově publikovaném rozhovoru s Čestmírem Strakatým pronesl, že onkologické onemocnění je lidskou volbou.

„Moje maminka zemřela na rakovinu. To byla její volba. Všichni v rodině umřeli na rakovinu. Babička, děda z máminy strany. A co je to rakovina? Tak se ptejme. Umřeli na rakovinu. A vy si myslíte, že ten člověk umře na rakovinu? A já si myslím, že umře na to, že nenávidí život. To vím. Ten člověk nemá rád život, nemá rád sám sebe,“ řekl.

Dušek je proslulý svým netradičním přístupem k životu a kontroverzními názory. Během koronavirové pandemie například prohlašoval, že až mu bude lékař nutit léky, aby přežil, vyhledá jiného. Známý je také svým alternativním způsobem života, má například hliněný ekodům a téměř všude chodí bos.

Po publikování rozhovoru s Čestmírem Strakatým se k jeho osobě vyjádřil také mimo jiné režisér Jan Hřebejk. „Jeho moudra a konspirační teorie kazí společnou komunikaci,“ řekl.

Zdroj: IDNES

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Dálniční známku má držitel ZTP/P nadále zdarma

24.2.2024 Už příští týden v pátek 1. března zdraží dálniční známka. Cena za celoroční užívání zpoplatněných úseků stoupne o 800 Kč na 2300 Kč. Nově bude také možné zakoupit elektronický kupon i na jediný den, ten vyjde na dvě stovky. Elektromobily a vozidla na vodíkový pohon jsou i nadále od dálničního poplatku osvobozená. Výjimku mají i držitelé průkazu ZTP/P. více...

PTÁTE SE: Po odpracování 36 let bych potřebovala zůstat doma a pečovat

23.2.2024 Snažila jsem se vždy spoléhat sama na sebe. Je mi 54 let, mám čtyři děti, odpracováno 36 let převážně ve směnném provozu. Minimálně na pracovní neschopnosti, z mateřské dovolené jsem předčasně odcházela zpět do zaměstnání. Nyní byla u dcery zjištěna závažná psychiatrická diagnóza, má invalidní důchod II. stupně ve věku 19 let, ve společné domácnosti je ještě více...

INFO: Oceněné neziskovky. Je mezi nimi Domácí hospic Vysočina

22.2.2024 V Kině Přítomnost v Praze se konalo vyhlášení Neziskovky roku. Letošní ročník se nesl v duchu změny – cílem bylo ohlédnout se za 10 existencí ocenění a zhodnotit rozvoj neziskovek v době po získání ceny. Oceněny byly Diakonie ČCE – středisko Vsetín, spolek Kamarádi, IQ Roma servis, I MY, MENS SANA, Domácí hospic Vysočina a ACORUS. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.