pečuj doma

Ezoblábol! Ministr Válek srovnal herce Duška s ruskými trolly

19.7.2023

Výrok herce Jaroslava Duška o tom, že rakovina je volba lidí, kteří nenávidí život, pobouřila ministra zdravotnictví Vlastimila Válka z TOP 09. Podle něj si onkologičtí pacienti namísto „necitlivých útoků a obviňování“ zaslouží „maximální míru podpory“. Dušek slova pronesl  v rozhovoru s moderátorem Čestmírem Strakatým z Reflexu.

Přizýnám se, že se ve mně vaří krev, když slyším podobné pavědecké a hlavně vůči onkologicky nemocným i jejich blízkým necitlivé nesmysly!“ napsal na Twitteru ministr zdravotnictví Válek. Své vyjádření uvedl slovy, že jako člověk, jenž zasvětil profesní život výzkumu rakoviny, nemůže Duškovu řeč ponechat bez reakce.

Ministr vyvrací, že by rakovina byla vědomá sebevražda. Za tu naopak označuje odmítání léčby a ignorování prevence, k čemuž podle něj přispívá třeba Duškovo vyjádření.

Válek též v příspěvku dodává, že respektuje svobodu slova, „která zahrnuje i právo plácat absolutní nesmysly“, ale proti podobným výrokům je podle něj nutné se vymezovat. Vyjádření označil za „ezoblábol“ a srovnal ho s „tím, co tady plácají různí proruští trollové a dezinformátoři“.

Dvaašedesátiletý herec v úterý strhl lavinu kritiky, když v nově publikovaném rozhovoru s Čestmírem Strakatým pronesl, že onkologické onemocnění je lidskou volbou.

„Moje maminka zemřela na rakovinu. To byla její volba. Všichni v rodině umřeli na rakovinu. Babička, děda z máminy strany. A co je to rakovina? Tak se ptejme. Umřeli na rakovinu. A vy si myslíte, že ten člověk umře na rakovinu? A já si myslím, že umře na to, že nenávidí život. To vím. Ten člověk nemá rád život, nemá rád sám sebe,“ řekl.

Dušek je proslulý svým netradičním přístupem k životu a kontroverzními názory. Během koronavirové pandemie například prohlašoval, že až mu bude lékař nutit léky, aby přežil, vyhledá jiného. Známý je také svým alternativním způsobem života, má například hliněný ekodům a téměř všude chodí bos.

Po publikování rozhovoru s Čestmírem Strakatým se k jeho osobě vyjádřil také mimo jiné režisér Jan Hřebejk. „Jeho moudra a konspirační teorie kazí společnou komunikaci,“ řekl.

Zdroj: IDNES

 

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Představuje se Brno, jako partner neziskovek

3.10.2023 Dnes proběhl křest tramvaje a začátek kampaně „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“. Akce se odehrála na Komenského náměstí na odstavné koleji. Tramvaj, která bude informovat Brňany a Brňanky o neziskových organizacích věnujících se sociálním službám, pokřtila primátorka města Brna Markéta Vaňková. více...

PTÁTE SE: Dostal jsem výpověď z bytu pro sociálně slabší

2.10.2023 Bydlím v bytovce a mám dlouhodobé spory se sousedy. Celou situaci již řeší Policie ČR. Problémy narůstají, sousedka je matka starosty a ten se nyní mstí. Cizí odpad před bytovými dveřmi, k čemuž se mi starosta přiznal, přešel jsem to. Za dva dny večer starosta u dveří s okamžitou výpověď z bytu, kdy se mám do pěti dní vystěhovat. více...

INFO: Práce na dálku je dostupnější. Pomůže pečujícím

1.10.2023 Rodiče malých dětí snadněji skloubí pracovní a rodinný život. Úprava zákoníku práce jim ulehčí získání práce na dálku a rovněž podpoří flexibilní úvazky. Z lepších podmínek budou těžit i další znevýhodněné skupiny na trhu práce, jako jsou těhotné ženy či lidé, kteří pečují o blízké. Novelu schválila sněmovna v půli září. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.