pečuj doma

Ezoblábol! Ministr Válek srovnal herce Duška s ruskými trolly

19.7.2023

Výrok herce Jaroslava Duška o tom, že rakovina je volba lidí, kteří nenávidí život, pobouřila ministra zdravotnictví Vlastimila Válka z TOP 09. Podle něj si onkologičtí pacienti namísto „necitlivých útoků a obviňování“ zaslouží „maximální míru podpory“. Dušek slova pronesl  v rozhovoru s moderátorem Čestmírem Strakatým z Reflexu.

Přizýnám se, že se ve mně vaří krev, když slyším podobné pavědecké a hlavně vůči onkologicky nemocným i jejich blízkým necitlivé nesmysly!“ napsal na Twitteru ministr zdravotnictví Válek. Své vyjádření uvedl slovy, že jako člověk, jenž zasvětil profesní život výzkumu rakoviny, nemůže Duškovu řeč ponechat bez reakce.

Ministr vyvrací, že by rakovina byla vědomá sebevražda. Za tu naopak označuje odmítání léčby a ignorování prevence, k čemuž podle něj přispívá třeba Duškovo vyjádření.

Válek též v příspěvku dodává, že respektuje svobodu slova, „která zahrnuje i právo plácat absolutní nesmysly“, ale proti podobným výrokům je podle něj nutné se vymezovat. Vyjádření označil za „ezoblábol“ a srovnal ho s „tím, co tady plácají různí proruští trollové a dezinformátoři“.

Dvaašedesátiletý herec v úterý strhl lavinu kritiky, když v nově publikovaném rozhovoru s Čestmírem Strakatým pronesl, že onkologické onemocnění je lidskou volbou.

„Moje maminka zemřela na rakovinu. To byla její volba. Všichni v rodině umřeli na rakovinu. Babička, děda z máminy strany. A co je to rakovina? Tak se ptejme. Umřeli na rakovinu. A vy si myslíte, že ten člověk umře na rakovinu? A já si myslím, že umře na to, že nenávidí život. To vím. Ten člověk nemá rád život, nemá rád sám sebe,“ řekl.

Dušek je proslulý svým netradičním přístupem k životu a kontroverzními názory. Během koronavirové pandemie například prohlašoval, že až mu bude lékař nutit léky, aby přežil, vyhledá jiného. Známý je také svým alternativním způsobem života, má například hliněný ekodům a téměř všude chodí bos.

Po publikování rozhovoru s Čestmírem Strakatým se k jeho osobě vyjádřil také mimo jiné režisér Jan Hřebejk. „Jeho moudra a konspirační teorie kazí společnou komunikaci,“ řekl.

Zdroj: IDNES

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: V soukromých domovech by měli senioři odevzdat celý svůj příjem

23.6.2024 Je zde další novela zákona o sociálních službách. Jedná se o rozsáhlou novelu, jehož smyslem je zákonem upravit sociálně zdravotní pomezí pro lidi, kteří potřebují zdravotní péči současně se sociální péčí. NRZP ČR souhlasí s tezí propojení sociální péče a zdravotní péče u lidí, kteří potřebují poskytovat oba druhy péče společně více...

PTÁTE SE: Započítání doby péče nebo evidence na úřadu práce do důchodu

22.6.2024 Pečuji o matku, do 31.5.2020 jsem byl zaměstnán, od 1.6.2020 jsem byl veden v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, podpora mi byla poskytnuta od 1.6. do 31.10.2020. Z důvodu covidu a odsouvání návštěv úřadu práce jsem byl vyřazen z evidence až 10.5.2021. V květnu 2020 jsme zažádali o příspěvek na péči, tento se vyřídil více...

INFO: Ženský vzdělávací spolek Vesna bude slavit svátek

21.6.2024 Ve středu 26. 6. 2024 budeme už potřetí slavit svátek Vesny! Zveme všechny účastnice a účastníky našich aktivit i ty, kdo zatím jen zvědavě obhlížejí nástěnky Vesny na Údolní či přinášejí věci do Šatníku na Pellicově 2c - ale i ty, které a kteří prošli v minulosti vesními školami, kurzy a kroužky. Program začíná v 15 hodin a končí ve 20 hodin. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.