pečuj doma

Havířovská nemocnice otevřela centrum telemedicíny

8.4.2024

Krajská nemocnice v Havířově na Karvinsku otevřela Centrum telemedicínských služeb.  Toto nové pracoviště umožňuje na dálku sledovat zdravotní stav nemocných. Sloužit má hlavně pacientům z ambulancí havířovské nemocnice, kterým bude poskytovat potřebné zázemí. Nemocnice má aktuálně k dispozici 80 telemedicínských sad.

A ročně je tak schopna monitorovat zhruba 200 pacientů. V budoucnu by jejich počet chtěla zvýšit, řekl ČTK ředitel nemocnice Norbert Schellong.

Havířovské centrum je detašovaným pracovištěm Centra telemedicínských služeb, které se v roce 2020 otevřelo ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). „Naše nemocnice je zejména v posledních třech letech velmi aktivní v zavádění vzdáleného monitoringu fyziologických funkcí, tedy takzvané telemedicíny. Ve většině případů se opíráme o spolupráci s Centrem telemedicínských služeb FNO, s nímž velice úzce spolupracujeme. Počet pacientů vycházejících zejména z ambulantních pracovišť naší nemocnice již dosáhl takové výše, že bylo nutné zřídit kontaktní pracoviště pro telemedicínu přímo v Havířově,“ uvedl Schellong.

Podle něj telemedicínské centrum pomáhá především pacientům s chronickým onemocněním. „V současné době, protože máme omezený počet technických prostředků, dokážeme monitorovat zhruba 200 pacientů ročně. Příští rok ale chystáme rozšíření a chtěli bychom mít až 300 telemedicínských sad, takže budeme ročně stíhat monitorovat okolo 500 pacientů,“ řekl Schellong.

Klienty centra například pacienti s onemocněním srdce, oběhové soustavy nebo třeba cukrovkou. Díky pravidelnému monitorování fyziologických funkcí může být podle Schelonga rychleji odhaleno zhoršování zdravotního stavu. Při včasném zahájení léčby je tak možné předejít například další hospitalizaci.

Pacienti si pomocí přístrojů mohou měřit například ozvy srdce, hodnoty cukru, ale i tlak nebo třeba váhu. „Pacient zůstává v pohodlí domova, dostává od nás sadu přístrojů, kterou se doma monitoruje. Je to velmi intuitivní a jednoduché. Data jsou pak odeslána do mobilního telefonu a z něj na server, kde probíhá vyhodnocení, zda data odpovídají parametrům, které lékař vymezil jako hraniční. Když pacient překročí parametry, vyvolá se nám varovný nebo kritický alarm, lékař dostává SMS nebo e-mail a upozorní pacienta, jak by měl dál postupovat,“ popsal fungování systému specialista telemedicíny Pavel Valeček.

Nemocnice si od vzniku centra slibuje i efektivnější nemocniční provoz. Věří, že pravidelné informace o vývoji zdravotního stavu pacienta i případná možnost video konzultací mohou pomoci snížit tlak na přeplněné ambulance.

Zdroj: Zdravotnický deník, čtk

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Problémy s duševním zdravím můžete řešit z domova

22.5.2024 Pokud potřebujete pomoc specialisty na duševní zdraví, nemusíte se spoléhat pouze na klasické ambulance psychiatrů a psychologů, které jsou v dnešních dnech přeplněné a je těžké zde dostat termín. Zkuste využít digitální terapie, které nabízí péči online, tedy doslova odkudkoli, kde máte připojení k internetu. Jednou z možností je digitální platforma Mindwell. více...

PTÁTE SE: Musí banka kontrolovat kroky opatrovníka, když to dělá soud?

21.5.2024 Pro sestru chceme zřídit spořicí účet, ať její peníze nejsou ničeny inflací. Banka podmiňuje zřízení spořicího účtu tím, že omezí výběr peněz na 15 000 Kč měsíčně a my pak musíme bance vysvětlovat, nač chceme realizovat, přestože mají listiny opatrovníka i o zbavení svéprávnosti (tělesné i mentální postižení od narození). Má banka právo to dělat více...

PTÁTE SE: Jak napsat vyjádření do řízení o příspěvku na péči

20.5.2024 Chci podat odvolání ohledně přiznání výše příspěvku na péči pro syna s poruchou autistického spektra. Připravuji podklady pro vyjádření k rozhodnutí. Díky článku od p. Pešlové na vašich stránkách jsem podala žádost o prodloužení vyjádření. Budu upozorňovat na procesní nesrovnalosti v řízení. Zjišťuji, že při posuzování situace syna nebyly více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.