pečuj doma

Historky z Nového zemského domu od Jiřího Klementa

25.5.2023

Starší novináři ho znali, setkávali se s ním… přepisovali jeho zprávy dle intencí majitelů listů. Nic ve zlém, zkrátka využívali jeho zprávy z dění na Krajském úřadě a v JMK: Jiří Klement. Odešel předčasně. V závěrečných dnech svého života požádal kolegu Hošťálka, aby se ujal jeho vzpomínek na léta strávená v úřadě, kde byl tiskovým mluvčím.

Nejsou to záznamy z jednání, ani historické dokumenty. Jsou to historky a vzpomínky. Jsou psány s nadhledem, někdy jsou úsměvné, jindy docela přesně popisují kotrmelce, jež úřad postihly… Dozvíte se o počátcích úřadu, o zvyklostech radních, o setkáních hejtmanů, o návštěvách významných činitelů a politiků, i o epizodě s podivnou tiskovou mluvčí jednoho z hejtmanů… Ale hlavně, ty historky jsou, jako byl on. Milé, vlídné, přesné v pojmech i slohu. To se ostatně musel Jiří naučit brzy. Citovaní pracovníci úřadu bývají velmi citliví…

Ostatně, říká to i úvodní text v pořadí prvního hejtmana Jihomoravského kraje a nejdéle sloužícího zastupitele, Stanislava Juránka:

„Příběh Jihomoravského kraje začal z úplné chudoby a rostl z nadšení prvních zastupitelů i prvních úředníků, a stále roste. Teď už s mnohamiliardovým rozpočtem, s mnoha úředníky i mnoha uvolněnými a neuvolněnými zastupiteli. Od úplného začátku o všem věděl a psal Jiří Klement na tiskovém oddělení. Sloužil celkem za čtyř hejtmanů, měl nad sebou tři ředitele úřadu, řadu náměstků hejtmana spolu s radními a zastupiteli. Tlaků bezpočet. Zůstal věrný a oddaný jihomoravskému kraji a jeho obyvatelům… Měl své názory na politiku a politiky, ale ven předával jenom objektivní informace, na základě nichž psali své články jiní… Máme před sebou svědectví člověka, který prožil s krajským úřadem a krajskými zastupiteli 22 let… Věřím, že se potkáme, až i my odejdeme. Když budeme potřebovat před Hospodinem (tiskového) mluvčího, jistě nám pomůže. Já ho o to určitě poprosím...“  

Na přípravě knížky se podílel Odbor tiskových věcí a marketingu Krajského úřadu JMK, který knihu i vydal. Grafika: Oldřich Horák. Tisk: Střední škola grafická Brno. Náklad 350 kusů, výtisk neprodejný a bohužel v knižní podobě už skoro nesehnatelný, zájem byl nečekaný…

LADISLAV VENCÁLEK

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Petice za zvýšení příspěvku na péči ve všech stupních

23.9.2023 Poslední valorizace příspěvku na péči se uskutečnila v roce 2018, kdy byly zvýšeny příspěvky na péči ve III. a IV. stupni. Poslední valorizace všech stupňů příspěvku na péči o 10 % byla realizována v roce 2016. Od roku 2018 došlo k obrovskému a dokonce několikerému nárůstu cen ve všech oblastech života, tedy i v sociálních službách. více...

PTÁTE SE: Jak zabránit dehydrataci a jaké nápoje podávat

22.9.2023 Chtěl bych se zeptat, kolik toho má naše 95letá babička vypít. Má potíže úměrné věku, je trošku zmatená, většinu času leží na lůžku, nebo je v polosedě, když napolohujeme matraci. Jak poznat, že není dehydratovaná? Jaké nápoje by pro ni byly vhodné? Nejraději má slabou kávu s mlékem, to asi nepomůže, jiné pití ale spíš odmítá, někdy se zakuckává. více...

INFO: Nominace na Ceny ministra zdravotnictví pro rok 2023

21.9.2023 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek udělí 3. prosince 2023, u příležitosti Mezinárodního dne osob se zdravotním postižením, dvě ocenění. Jedná se o Cenu ministra zdravotnictví ve prospěch osob se zdravotním postižením a o Cenu ministra zdravotnictví za rozvoj zdravotně sociální péče. Ceny budou předány ve Španělském sále. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.