pečuj doma

Historky z Nového zemského domu od Jiřího Klementa

25.5.2023

Starší novináři ho znali, setkávali se s ním… přepisovali jeho zprávy dle intencí majitelů listů. Nic ve zlém, zkrátka využívali jeho zprávy z dění na Krajském úřadě a v JMK: Jiří Klement. Odešel předčasně. V závěrečných dnech svého života požádal kolegu Hošťálka, aby se ujal jeho vzpomínek na léta strávená v úřadě, kde byl tiskovým mluvčím.

Nejsou to záznamy z jednání, ani historické dokumenty. Jsou to historky a vzpomínky. Jsou psány s nadhledem, někdy jsou úsměvné, jindy docela přesně popisují kotrmelce, jež úřad postihly… Dozvíte se o počátcích úřadu, o zvyklostech radních, o setkáních hejtmanů, o návštěvách významných činitelů a politiků, i o epizodě s podivnou tiskovou mluvčí jednoho z hejtmanů… Ale hlavně, ty historky jsou, jako byl on. Milé, vlídné, přesné v pojmech i slohu. To se ostatně musel Jiří naučit brzy. Citovaní pracovníci úřadu bývají velmi citliví…

Ostatně, říká to i úvodní text v pořadí prvního hejtmana Jihomoravského kraje a nejdéle sloužícího zastupitele, Stanislava Juránka:

„Příběh Jihomoravského kraje začal z úplné chudoby a rostl z nadšení prvních zastupitelů i prvních úředníků, a stále roste. Teď už s mnohamiliardovým rozpočtem, s mnoha úředníky i mnoha uvolněnými a neuvolněnými zastupiteli. Od úplného začátku o všem věděl a psal Jiří Klement na tiskovém oddělení. Sloužil celkem za čtyř hejtmanů, měl nad sebou tři ředitele úřadu, řadu náměstků hejtmana spolu s radními a zastupiteli. Tlaků bezpočet. Zůstal věrný a oddaný jihomoravskému kraji a jeho obyvatelům… Měl své názory na politiku a politiky, ale ven předával jenom objektivní informace, na základě nichž psali své články jiní… Máme před sebou svědectví člověka, který prožil s krajským úřadem a krajskými zastupiteli 22 let… Věřím, že se potkáme, až i my odejdeme. Když budeme potřebovat před Hospodinem (tiskového) mluvčího, jistě nám pomůže. Já ho o to určitě poprosím...“  

Na přípravě knížky se podílel Odbor tiskových věcí a marketingu Krajského úřadu JMK, který knihu i vydal. Grafika: Oldřich Horák. Tisk: Střední škola grafická Brno. Náklad 350 kusů, výtisk neprodejný a bohužel v knižní podobě už skoro nesehnatelný, zájem byl nečekaný…

LADISLAV VENCÁLEK

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Do sociálních služeb může prakticky kdokoli. Chystá se změna

29.5.2023 Česká republika má jedna z nejnižších kvalifikačních kritérií pro práci v sociálních službách v Evropě. Nastoupit může prakticky kdokoli, stačí když má čistý trestní rejstřík a do roku a půl od nástupu do zaměstnání absolvuje kvalifikační kurs. Z pohledu nedostatku pracovníků v sociálních službách to může být jistá výhoda. více...

INFO: Zrušení odpočtu daně na partnera poškodí pečující a postižené

28.5.2023 Zásadní připomínky vyslovila Národní rada zdravotně postižených České republiky k tzv. Konsolidačnímu nebo též ozdravnému balíčku vlády. Týkají se především praktického zrušení odpočtu daně na partnera. Návrh na jeho ponechání pouze do tří let věku dítěte považuje za další opatření proti soudržnosti českých rodin. více...

PTÁTE SE: Podpora v nezaměstnanosti po skončení péče o osobu blízkou

28.5.2023 Pečuji o maminku s Alzheimerovou chorobou ve 3. stupni postižení. Nemůžu chodit do zaměstnání. Maminka bere příspěvek na péči ve 3. stupni už 22 měsíců. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, kdyby skončila péče o maminku už nyní? Ať už v případě jejího úmrtí, nebo umístění maminky v nějakém sociálním zařízení. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.