pečuj doma

Historky z Nového zemského domu od Jiřího Klementa

25.5.2023

Starší novináři ho znali, setkávali se s ním… přepisovali jeho zprávy dle intencí majitelů listů. Nic ve zlém, zkrátka využívali jeho zprávy z dění na Krajském úřadě a v JMK: Jiří Klement. Odešel předčasně. V závěrečných dnech svého života požádal kolegu Hošťálka, aby se ujal jeho vzpomínek na léta strávená v úřadě, kde byl tiskovým mluvčím.

Nejsou to záznamy z jednání, ani historické dokumenty. Jsou to historky a vzpomínky. Jsou psány s nadhledem, někdy jsou úsměvné, jindy docela přesně popisují kotrmelce, jež úřad postihly… Dozvíte se o počátcích úřadu, o zvyklostech radních, o setkáních hejtmanů, o návštěvách významných činitelů a politiků, i o epizodě s podivnou tiskovou mluvčí jednoho z hejtmanů… Ale hlavně, ty historky jsou, jako byl on. Milé, vlídné, přesné v pojmech i slohu. To se ostatně musel Jiří naučit brzy. Citovaní pracovníci úřadu bývají velmi citliví…

Ostatně, říká to i úvodní text v pořadí prvního hejtmana Jihomoravského kraje a nejdéle sloužícího zastupitele, Stanislava Juránka:

„Příběh Jihomoravského kraje začal z úplné chudoby a rostl z nadšení prvních zastupitelů i prvních úředníků, a stále roste. Teď už s mnohamiliardovým rozpočtem, s mnoha úředníky i mnoha uvolněnými a neuvolněnými zastupiteli. Od úplného začátku o všem věděl a psal Jiří Klement na tiskovém oddělení. Sloužil celkem za čtyř hejtmanů, měl nad sebou tři ředitele úřadu, řadu náměstků hejtmana spolu s radními a zastupiteli. Tlaků bezpočet. Zůstal věrný a oddaný jihomoravskému kraji a jeho obyvatelům… Měl své názory na politiku a politiky, ale ven předával jenom objektivní informace, na základě nichž psali své články jiní… Máme před sebou svědectví člověka, který prožil s krajským úřadem a krajskými zastupiteli 22 let… Věřím, že se potkáme, až i my odejdeme. Když budeme potřebovat před Hospodinem (tiskového) mluvčího, jistě nám pomůže. Já ho o to určitě poprosím...“  

Na přípravě knížky se podílel Odbor tiskových věcí a marketingu Krajského úřadu JMK, který knihu i vydal. Grafika: Oldřich Horák. Tisk: Střední škola grafická Brno. Náklad 350 kusů, výtisk neprodejný a bohužel v knižní podobě už skoro nesehnatelný, zájem byl nečekaný…

LADISLAV VENCÁLEK

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Významná konference "Stáří spojuje" bude začátkem června

23.4.2024 Již tradiční mezinárodní konference Stáří spojuje 2024 se koná od 3. do 4. června 2024 v Praze. Hlavními tématy konference letos budou: mezigenerační vztahy, umění stárnout, ageismus, postavení seniorů ve společnosti, týrání a zanedbávání seniorů a další. Pozvání přijala řada významných českých i zahraničních expertů. více...

INFO: Zdravotně postižení budou od dubna 2025 patřit pod ČSSZ

22.4.2024 MPSV připravilo návrh zákona, jehož cílem je systémové sjednocení všech sociálních dávek podmíněných dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem pod hlavičku České správy sociálního zabezpečení. Namísto Úřadu práce ČR by tak nově o příspěvku na péči a dávkách pro osoby se zdravotním postižením rozhodovaly územní správy sociálního zabezpečení. více...

PTÁTE SE: Znovuposouzení příspěvku na péči v 18 letech u celiaka

21.4.2024 Dceři v listopadu 2023 skončil posudek (3. v pořadí) na příspěvek na péči v 1. stupni, dg. celiakie, skolióza (celotrupový korzet). Uznáno pokaždé d) stravování, e) oblékání, h) péče o zdraví. (Rozporovali jsme osobní aktivity, ale nedosáhli). Před dvě dny jsem byla na základě Vyrozumění z úřadu práce nahlédnout do spisu. Posudkový lékař popsal více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.