pečuj doma

Humánní Itálie: Zdravotník nesmí zvýšit riziko nákazy pacienta

3.12.2021

Italská Státní rada, která má v Itálii roli nejvyššího správního soudu, rozhodla, že lékaři nemohou odmítnout vakcínu proti covidu-19. Zamítla tak stížnost lékaře z kraje Abruzzo, který se odmítl nechat očkovat proti covidu-19. V Itálii je toto očkování zdravotníků povinné od června.

Itálie se odvolává na kulturní normy, které platí v její zemi. V kulturně vyspělé Itálii je lidskému životu přisuzována vyšší cena v porovnání s hodnotou osobní svobody jednotlivce. Zdravotníci nesmějí proto zvyšovat riziko nákazy svých pacientů. Evropská unie ponechává rozhodnutí o očkování zdravotníků na jednotlivých členských zemích.

Italská vláda už v dubnu schválila zákon, který zdravotníkům ukládá povinnost nechat se očkovat proti covidu-19. Zákon poté schválil parlament a v červnu norma vstoupila v platnost. Povinné očkování zdravotníků proti covidu-19 platí v EU například i v Řecku, Maďarsku nebo ve Francii. Mimo EU například v Británii nebo Vatikánu.

Minulý měsíc italská vláda schválila dekret, který rozšiřuje povinné očkování proti covidu-19 na další profesní skupiny. Od 15. prosince by ho měli mít i všichni zaměstnanci škol, vojáci či policisté.

V Itálii jsou plně očkovány proti covidu-19 asi tři čtvrtiny obyvatel, lidem starším 40 let a některým profesním skupinám je tam doporučena třetí dávka v případě dvoudávkových vakcín.

Tento týden místní lékový regulátor AIFA schválil očkování proti covidu-19 i pro děti od pěti do 11 let, s nímž se v Itálii začne od 16. prosince, informovala agentura ANSA. Doporučení očkovat takto malé děti vydala minulý měsíc Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), která pro ně schválila vakcínu od firem Pfizer/BioNTech v třetinovém množství očkovací látky oproti dávce doporučené pro dospělé.

Šedesátimilionová Itálie má v současnosti dvaapůlkrát menší počet nově nakažených, než desetimilionová ČR.

Zdroj: irozhlas, čtk, red

 

 

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Duben je v Brně Měsícem bláznovství

28.3.2023 Již 21. ročník destigmatizační akce Měsíc bláznovství v Brně bude probíhat od 3. 4. do 26. 4. 2023. Návštěvníci se opět mohou těšit na bohatý vzdělávací a kulturní program, který se letos bude odehrávat nejen v kavárně Café Práh, ale například také v Kině Art, na Pedagogické fakultě a Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity nebo v Science centru VIDA. více...

PTÁTE SE: Nestihlo se rozhodnout o změně stupně závislosti

27.3.2023 Osm let jsem pečovala o svého tatínka ve věku 84 let, který byl po amputaci nohy. Pobíral příspěvek na péči 2. stupně. Vzhledem k zhoršujícímu se zdravotnímu stavu jsme v říjnu 2022 podali žádost o změnu stupně závislosti. Proběhlo šetření v domácnosti tatínka, lékař úřadu doložil zdravotní dokumentaci a čekali jsme na vyjádření. více...

ZPRÁVY: Vyjádření Fóra mobilních hospiců: Nikoho nezabíjíme

26.3.2023 Fórum mobilních hospiců reagovalo na článek iDNES Umři do měsíce, jinak nezaplatíme… „Smyslem paliativní a hospicové péče je důraz na kvalitu života pacienta. Opiáty jsou tedy aplikovány za účelem zmírnění bolestí a jiných nepříznivých projevů nemoci, které pacienta tíží, právě aby zlepšily celkové pohodlí a kvalitu pacientova života v závěru.“ více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.