pečuj doma

Ivermektin může poškodit orgány, tvrdí Blatný

7.3.2021

Ivermektin, který se zvažuje jako možný lék na covid-19, není možné používat plošně. Může být spojen s poškozením některých orgánů a je třeba s ním nakládat jako se zatím neschváleným lékem. „Není to lék, který by se měl rozdat všem, určitě ne,“ řekl v neděli v Otázkách Václava Moravce ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Ministr mimo jiné uvedl, že sám by si jej nevzal. Varoval také předtím, aby si lidé pořizovali veterinární formu přípravku, která může být pro člověka velmi škodlivá.

„Já bych si ivermektin nezval, pokud ano, budu ho používat podle protokolu jako lék, který je ‚off label‘. Může být spojen s poškozením jater, ledvin, je třeba ho jako jiné experimentální léky používat opatrně, není možné ho podávat všem,“ uvedl ministr. Blatný připomněl nutnost klinických studií při zavádění nových léků. Podle něj si tuto nutnost zřejmě neuvědomil premiér Andrej Babiš (ANO), když o možném používání ivermektinu mluvil.

 
Ivermektin je přípravek proti parazitům, který se používá převážně u zvířat. V ČR není registrovaný. Část lékařských kruhů uvádí, že ivermektin pomáhá pacientům s koronavirem s těžším průběhem. Nemocnice u svaté Anny v Brně v uplynulém týdnu dostala 10.000 balení. Už od listopadu lék vyzkoušela na 30 zhruba pacientech ve vážném stavu s covidem-19.

Blatný již v minulosti vhodnost podání tohoto léku zpochybnil. Ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová uvedla, že většina studií k léku není úplná. Nakonec ale SÚKL a ministerstvo zdravotnictví povolily svatoanenské nemocnici možnost lék distribuovat dalším nemocnicím.

Blatný uvedl, že rezignace na nutnost klinických studií by se vymstila všem - je to případ jakékoli experimentální léčby. „SÚKL řekl, že (ivermektin) neškodí, ale nevydal ho na léčbu. Nejsou studie, že by pomáhal,“ uvedl v neděli.

Zdroj: Lidovky

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Opatrovnictví při sjednávání sociální služby

17.5.2025 Mám dva dospělé syny s poruchou autistického spektra, kteří mají invalidní důchod 3. stupně a bydlí v bytě, kterého jsem majitelem já a exmanžel. Pánové nejsou schopni plně samostatného života. Staráme se o ně s exmanželem svépomocí a už to nedáváme a rádi bychom hledali pro ně pobytové zařízení. A není nám jasné, zda je nutné a podmínkou více...

ZPRÁVY: Prezident Pavel podepsal vznik nové superdávky

16.5.2025 Příspěvky a doplatky na bydlení, příspěvky na živobytí a dětské přídavky nahradí jedna nová dávka státní sociální pomoci. Lidé budou podávat jednu žádost, víc se bude zohledňovat jejich majetek. Změny přinese od října reforma sociálních podpor, kterou podepsal prezident Petr Pavel. Nový systém sociální pomoci by měl být podle vlády více...

Paroubek: Superdávka dále prohloubí příjmové rozdělení ve společnosti

15.5.2025 "V závěru volebního období vláda P. Fialy chce ještě prokázat, že je také vládou asociální. Kabinet zavádí (už se čeká jen na podpis prezidenta) tzv. jednotnou superdávku, která od října nahradí příspěvky a doplatky na bydlení, příspěvky na živobytí a dětské přídavky. A má prý motivovat lidi k práci," píše Jiří Paroubek a pokračuje: více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.