pečuj doma

Jurečka komunistickým prominentům snižuje důchody

2.2.2024

Od 1. března 2024 přijde stovkám bývalých komunistických prominentů v řádech až tisíců korun nižší důchod. Opatření postihne lidi, kteří před rokem 1989 působili ve vysokých politických funkcích, ale také plukovníky nebo generály v řadách StB, SNB nebo Pohraniční stráže. Stane se tak 34 let po Sametové revoluci v Listopadu 1989.

Od 1. března 2024 přijde stovkám bývalých komunistických prominentů v řádech až tisíců korun nižší důchod. Opatření postihne lidi, kteří před rokem 1989 působili ve vysokých politických funkcích, ale také plukovníky nebo generály v řadách StB, SNB nebo Pohraniční stráže. Stane se tak 34 let po Listopadu 89.  

Nižší důchod pro bývalé pohlaváry zajistí změna zákona o důchodovém pojištění, kterou schválila Poslanecká sněmovna. Starobní důchody se zkrátí paušální částkou 300 korun za každý i jen započatý rok doby, po kterou dotyčná osoba zastávala post vysokého funkcionáře a těžila z přímé podpory tehdejšího režimu. Má jít především o symbolický akt. „Je velmi důležité, aby se dostalo morální satisfakce těm, které minulý režim poškodil, neumožnil jim studovat, pracovat ve svém oboru, nebo je dokonce potrestal odnětím svobody.  Není možné, aby tehdejší prominenti i po letech finančně těžili z toho, že před listopadem podporovali totalitní režim,“ uvedl lidovecký ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), jenž návrh předkládal.
 
V lednu 2024 vyšplhá výše průměrného důchodu přes dvacet tisíc korun. Od této částky budou také odvozeny vdovské a vdovecké důchody a invalidní důchody pro invaliditu prvního a druhého stupně. „Tímto krokem konečně splácíme historický dluh společnosti. Máme povinnost uznat a přímo podpořit ty, kteří se statečně postavili za naši svobodu a obětovali za ni mimo jiné svůj osobní komfort a bezpečí,“ uvedl ministr Jurečka.  Podle něj se bude jednat o stovky osob. Účinnost zákona vláda navrhla prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po dni vyhlášení ve Sbírce zákonů.)

Zdroj: KDU-ČSL

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Riziko úmrtí z vedra u nás velmi stoupá, říká expert

14.6.2024 O více než 40 procent vzrostlo za posledních 30 let v Česku riziko úmrtí z vedra. Muži se ovšem dokázali na vysoké teploty adaptovat lépe než ženy. „Podle jedné z hypotéz za to může rozdílná socioekonomická úroveň mužů a žen,” říká v rozhovoru pro iDNES.cz Tomáš Janoš z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty MU. Vyjímáme z něho: více...

INFO: Rusové počítají s velkou válkou, ale nás mezi dvacítku nepřátel neřadí

14.6.2024 Více než polovina Rusů, a to 57 procent, počítá s možností vypuknutí třetí světové války. Ve vítězství Ruska či koalice s ruskou účastí věří 64 procent dotázaných, napsal server The Moscow Times. Vychází přitom z průzkumu výzkumné skupiny Russian Field. Potěšující pro nás snad je, že ČR Rusové nezahrnují mezi dvacítku hlavních nepřátel. více...

PTÁTE SE: Úmrtí rodiče, který se staral o syna s mentálním postižením

13.6.2024 Zemřelý žil ve společné domácnosti s dospělým synem s mentální retardací. Vše kolem vyřizuje mladší sourozenec. Ale nejsme si jistí, že jsou zajištěny jeho práva a ochráněny jeho zájmy.
ODPOVĚĎ
Děkujeme Vám za dotaz a za důvěru, se kterou jste se na nás obrátila. Musím říci, že z Vašeho dotazu mi není úplně jasné, z čeho plynou více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.