pečuj doma

Jurečka: Penze by od ledna měly vzrůst o 400 korun

11.8.2023

Loni putovalo do penzí téměř 600 miliard korun, letos by to mohlo být ještě o 90 miliard korun více. Příští rok v lednu by se mohl průměrný starobní důchod dostat na 20 700 Kč, oproti konci letošního roku by tedy mohl vzrůst o zhruba 400 korun. Jasněji bude až v září, kdy Český statistický úřad zveřejní meziroční růst mezd za 1. pololetí.

Růst důchodů by měl každopádně zpomalit, zpřísnit se mají i podmínky pro odchody do předčasného důchodu. Alespoň podle novely, kterou se v současnosti zabývá Poslanecká sněmovna.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) novinářům řekl, že cílem změny je, aby byl důchodový systém stabilní a byl schopen do budoucna garantovat důstojné penze i nynějším dětem.

Odmítl obavy, že důchody současných starobních důchodců i důchody nové v budoucnosti neporostou. „Nikdo nikomu důchod krátit nebude,“ ujišťoval.

U předčasných odchodů do důchodu Jurečka počítá, že nové podmínky budou platit od 1. září. Zkrátit by se měla doba pro odchod ze současných pěti let na tři roky, zároveň se zvýší podmínka pro počet pojistných let na 40. Ministr upozornil, že v průměru penzisté platí pojištění 44,5 roku, pro většinu by to tak neměla být překážka.

Na podzim chce Ministerstvo práce a sociálních věcí představit návrhy zákonů upravující nejen důchodový věk, ale i výši nových penzí nebo dřívější důchod pro náročné profese. Změny by měly platit od roku 2025.

Zdroj: Seznam Zprávy

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Letošní týden pro rodinu začíná 13. května

15.4.2024 Rodinný svaz ČR vyhlašuje pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje 16. ročník týdne rodiny s mottem: „ŠTĚSTÍ RODINY NEJSOU OSAMOCENÉ ŠEDINY“. Proběhne od 13. do 19. května a chce poukázat na důležitost blízkosti a bolestný nárůst osamělosti, především seniorů, vedoucí často k vyloučení, pádu do izolace až ubližování si. více...

ZPRÁVY: Pečující roku 2024. Nominace do 30. dubna

14.4.2024 Ministerstvo práce a sociálních věcí znovu otevírá nominace na ocenění Pečující roku, které si klade za cíl ocenit a veřejně uznat náročnou práci neformálních pečujících po celé České republice. Slavnostní předávání cen se uskuteční 6. června 2024 v rámci 7. ročníku konference Fórum rodinné politiky, která tento rok zamíří do Jihlavy. více...

PTÁTE SE: Lze dokládat nové lékařské zprávy k námitce u příspěvku na péči?

13.4.2024 Dceři snížili příspěvek na péči ze 4. na 3. stupeň, podali jsme námitku. V ní jsme podle rady rané péče a v podstatě logiky nedodali žádné další/nové lékařské zprávy, jenom zdůvodnili, proč nesouhlasíme. Z úřadu práce nám došlo rozhodnutí, že vzhledem k tomu, že jsme k námitce nepřiložili žádné lékařské zprávy či jiné důkazové prostředky, více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.