pečuj doma

Jurečka: Penze by od ledna měly vzrůst o 400 korun

11.8.2023

Loni putovalo do penzí téměř 600 miliard korun, letos by to mohlo být ještě o 90 miliard korun více. Příští rok v lednu by se mohl průměrný starobní důchod dostat na 20 700 Kč, oproti konci letošního roku by tedy mohl vzrůst o zhruba 400 korun. Jasněji bude až v září, kdy Český statistický úřad zveřejní meziroční růst mezd za 1. pololetí.

Růst důchodů by měl každopádně zpomalit, zpřísnit se mají i podmínky pro odchody do předčasného důchodu. Alespoň podle novely, kterou se v současnosti zabývá Poslanecká sněmovna.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) novinářům řekl, že cílem změny je, aby byl důchodový systém stabilní a byl schopen do budoucna garantovat důstojné penze i nynějším dětem.

Odmítl obavy, že důchody současných starobních důchodců i důchody nové v budoucnosti neporostou. „Nikdo nikomu důchod krátit nebude,“ ujišťoval.

U předčasných odchodů do důchodu Jurečka počítá, že nové podmínky budou platit od 1. září. Zkrátit by se měla doba pro odchod ze současných pěti let na tři roky, zároveň se zvýší podmínka pro počet pojistných let na 40. Ministr upozornil, že v průměru penzisté platí pojištění 44,5 roku, pro většinu by to tak neměla být překážka.

Na podzim chce Ministerstvo práce a sociálních věcí představit návrhy zákonů upravující nejen důchodový věk, ale i výši nových penzí nebo dřívější důchod pro náročné profese. Změny by měly platit od roku 2025.

Zdroj: Seznam Zprávy

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Představuje se Brno, jako partner neziskovek

3.10.2023 Dnes proběhl křest tramvaje a začátek kampaně „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“. Akce se odehrála na Komenského náměstí na odstavné koleji. Tramvaj, která bude informovat Brňany a Brňanky o neziskových organizacích věnujících se sociálním službám, pokřtila primátorka města Brna Markéta Vaňková. více...

PTÁTE SE: Dostal jsem výpověď z bytu pro sociálně slabší

2.10.2023 Bydlím v bytovce a mám dlouhodobé spory se sousedy. Celou situaci již řeší Policie ČR. Problémy narůstají, sousedka je matka starosty a ten se nyní mstí. Cizí odpad před bytovými dveřmi, k čemuž se mi starosta přiznal, přešel jsem to. Za dva dny večer starosta u dveří s okamžitou výpověď z bytu, kdy se mám do pěti dní vystěhovat. více...

INFO: Práce na dálku je dostupnější. Pomůže pečujícím

1.10.2023 Rodiče malých dětí snadněji skloubí pracovní a rodinný život. Úprava zákoníku práce jim ulehčí získání práce na dálku a rovněž podpoří flexibilní úvazky. Z lepších podmínek budou těžit i další znevýhodněné skupiny na trhu práce, jako jsou těhotné ženy či lidé, kteří pečují o blízké. Novelu schválila sněmovna v půli září. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.