pečuj doma

Kam, vašnosto? Kam? Podle Šmuclera je zubařů dost

20.1.2023

Ptali se prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera, co s nedostatkem zubařů v regionech. Odpověděl, jak se dalo očekávat: Češi si musí prostě zvyknout za služby platit a dojíždět za nimi. Stomatologické ordinace v malých městech jsou zbytečný přepych, který je ve světě raritou. A hlavně není důvod si takové ordinace vydržovat.

Velká stomatologická centra ve městech nabízí veškerý komfort. Tam bychom měli směrovat, říká prezident Šmucler.

Kapitalismus. Co nejvíc a nejrychleji vydělat. Zubař těsně před odchodem do důchodu na maloměstě, který mi dělal nouzový zákrok a pak mě vyhnal s tím, ať si najdu stálého zubaře, mi řekl, že služby zubařů zdražily proto, že zdražily stomatologické laboratoře. Materiál zdražil. Všechno zdražilo.

S ohledem na Šmuclerovo doporučení jsem si prošel nabídku zubařských křesel v Praze. No co, pojedu tam tři hodiny, pak tři hodiny zpátky, jednou za čas se to vydrží. Šmucler má jistě pravdu. Proč si držet zubaře na vesnici.

Nabídka jedné zubařské ordinace v Praze. 15 minut konzultace, 1500 korun. Marně jsem přemýšlel, kolik zdraženého materiálu na takovou konzultaci padlo. Ale nešť, našel jsem i jednoho, co konzultuje 20 minut za 940 korun. Konkurence funguje. Jenže ani jeden z nich nepřijímal. Budu pátrat dál.

V rámci předchozího šetření jsem oslovil svou pojišťovnu s tím, že bych uvítal zubaře. Vlastními silami mi sehnat stále ještě nejde. Pobočka pojišťovny pro Ústecký kraj mi doporučila na ten jeden konkrétní den, abych se hlásil v Hejnicích v Libereckém kraji. Že prý nabírají. Čtyři hodiny od mého bydliště. Další den jsem se dočetl, že v Hejnicích zažili podobnou frontu jako před měsícem v Hustopečích. Na všechny se rozhodně nedostalo.

Ale věren Šmuclerově stomatologii pro bohaté mě zarazilo, že pobočka pojišťovny v našem kraji nebyla schopná nabídnout volného zubaře ani v rámci okresního nebo dokonce krajského města. To jest ta Šmuclerova bájná stomatologická centra, kde se člověku dostane skutečně perfektní péče. Nejsou jak zubaři na maloměstech, tak ani v okresních a krajských městech. Chybí. I přes Šmuclerovo ujišťování, že když si pacient zajede a připlatí, péči bude mít. Není, pane Šmuclere. Není tu nic. Vinou pojišťoven i vinou České stomatologické komory.

Politika zubařů je také k popukání. Syna píchlo v zubu, požadoval po mně tedy zubaře. Vyjevil jsem se. Zubaře? V téhle době? Ale protože byl neodbytný, odkázal jsem jej na pravidlo akutního ošetření, které zubař provést musí.

A tak syn před třemi týdny vyrazil k zubařce. Sedl si do čekárny a čekal. Dočkal se. Vzala ho, usadila na křeslo, zub mu navrtala vrtačkou, zaplácla cementem, jak pravila, a poslala ho pryč s tím, že si má najít stálého zubaře, který mu to dodělá. Cement je označení pro krátkodobou výplň, která se do měsíce rozpustí. A jsme tam, kde jsme byli. U Šmuclerova – dojeď si, připlať si. A to i přes skutečnost, že není kam. Okresní i krajské město je plonkové. Místní pobočka pojišťovny, té všeobecné, už odmítá komunikovat, protože nemá jak okomentovat své totální selhání.

Psal mi pán ze Zlína. Situace podobná. Zubaři nejsou. Ale přece, jeden mladý zubař se pochlapil a otvírá tam ordinaci. Čtenář mi přeposlal jeho odpověď na otázku, zda nabírá nové pacienty. Pravil, že ano, ale že se chce primárně věnovat estetické stomatologii, neřešit bolesti a zkažené zuby. Takže se nám tady ta šmucleřina pro vrchních deset tisíc šíří jako epidemie (sám Šmucler je estetický stomatolog, huby chudiny by se nedotkl… nějaký sociální soucit? Úterý ve Šmuclerově ordinaci jen pro chudé a grátis? To se na Západě sice děje, ale u nás se jen při chlemtání vína káže voda).

Psala mi paní z Vysočiny. Situace stejná. Zubaři nejsou. Nejsou. Nejsou. U toho zavzpomínala na svá mladá léta, kdy se školou dvakrát ročně museli povinně k zubaři. Sebrala se celá třída, souška učitelka v čele a šlo se do ordinace. Zubař pak haranty přebral jednoho po druhém, a u kterého haranta viděl klubající se kaz, ten dostal vyplněnou pozvánku na mučení. I já takové celotřídní výlety za zubařem zažil. V té době mi zubařka podchytila dva kazy. Dala mi tam plomby. Obě mi před třemi lety vystřelily a sehnat teď zubaře? Nemožné. Zuby se rozpadají vzdor Šmuclerově dojeď si a připlať. I navzdory mlčení pojišťovny.

Dobrá, nakašlat na Šmuclera a jeho vzdušné zámky. Nechť je chátra bezzubá. Jenže začíná být problém i s praktickými lékaři a pediatry. I oni dochází. Dobíhá nás jedno z posledních dědictví komunismu, kdy lékařská péče byla rozmístěná rovnoměrně po celé republice. Lékaři v regionech po revoluci zůstali a pokračovali v činnosti. Teď odchází do důchodu a ordinace zůstávají prázdné. Čekárny ovšem ne. Jaká je Šmuclerova rada? Dojeď si, připlať si? Ale kam, pane vašnosto, kam?

***

V ČR chybí zubaři, toho svého nemají v některých krajích i tisíce lidí. Počet zubařů sice roste, většina ale míří do velkých měst. Více než 82 procent lidí podle České stomatologické komory má zubaře na pojišťovnu, dalších 10 procent si péči hradí. Neregistrovaných je asi 600 tisíc, uvedl na kritiku stomatologické péče prezident komory Roman Šmucler.

„Plně si uvědomujeme nízkou dostupnost stomatologů pracujících pro zdravotní pojišťovnu,“ uvedl v minulosti mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Chtějí proto postupně navýšit počty mediků na vysokých školách a pracovat na lepší organizaci zdravotní péče.

Problémem je i to, že 1 200 zubařů v Česku nemá smlouvy se zdravotními pojišťovnami a svou klientelu pouze za hotové peníze. Drahou léčbu si velká část pacientů nemůže dovolit. Změny má přinést nová pracovní skupina, která vzniká při ministerstvu zdravotnictví.

„Povinnost uzavřít smlouvy s pojišťovnami alespoň na několik let po škole je jeden z řady našich návrhů, který chceme prosadit. Není v pořádku, aby mladí lékaři začali ihned po škole pracovat jen za hotové peníze,“ uvedl ředitel krnovské nemocnice a senátor Ladislav Václavec.

Návrhy se však prezidentovi stomatologické komory Romanu Šmuclerovi nelíbí. „Zubařů je v Česku dostatek. Na Slovensku je 2 800 zubařů a stačí to. V Česku jich pracuje téměř devět tisíc, což je nejvíc v EU na počet obyvatel,“ dodal Šmucler.

Zdroj: zvědavec, kfo, iDNES.cz

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Synovi kupuji auto, přispívá úřad práce. Schvaluje to soud?

16.1.2025 Poprvé 9letému synovi schválili příspěvek na vůz. Budu kupovat vůz od firmy, ojetinu. Všude čtu, že musím dát žádost na opatrovnický soud, ale nikde nemůžu najít nějaký vzor, co psát, případně co poslat. Bohužel v okolí nemám nikoho, kdo by mi poradil. Na internetu jsme našla jen to, že syn musí být majitel, já provozovatelale, ale při registraci více...

PTÁTE SE: Příspěvek na péči při přerušení pobytu v domově

15.1.2025 Maminka je narozena v roce 1935. Pobírá příspěvek na péči, v roce 2023 získala první stupeň, od července 2024 má 3. stupeň. Od listopadu 2024 pobývá v domově s pečovatelskou službou. Každý víkend od pátku do neděle si ji beru domů do jejího domku. Můj dotaz se týká příspěvku na péči. Nenáleží jí poměrná část příspěvku za dobu více...

INFO: Dohody o provedení práce – pravidla od ledna 2025

14.1.2025 ČSSZ rekapituluje právní úpravu, která se týká povinné účasti na nemocenském a důchodovém pojištění pracovníků na dohody o provedení práce (DPP). Povinná účast platí, jakmile má zaměstnanec z DPP měsíční příjmy ve výši 11 500 Kč a více. Pro všechny DPP platí jednotná pravidla, nebudou se rozlišovat DPP v režimu oznámené a neoznámené dohody. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.