pečuj doma

Kniha, která vyniká slovem i obrazem. Brno tentokrát trochu jinak

12.10.2022

V tyto dny přibyla do dlouhé řady brunensií, tedy knih o Brně, další… Je trochu jiná než ostatní. Není to bedekr, není to průvodce městem, ani kniha zaměřená na památky, či historii, ani kniha povídek, ani textů odborně zaměřených… Tak, co to tedy je?

Na počátku byl nápad tří autorů, tří starých Brňanů, sestavit knihu z akvarelů a jim odpovídajících fotografií, doprovázený krátkým spojovacím textem. Takové estetické show, jak říká autor textů, geolog, publicista a novinář Ladislav Vencálek. Pak se nám to nějak vymklo z ruky, dodává. Texty se hromadily, tak jak se hromadily události, až vzniklo 224 stránek, které nabízejí jak obrázky a fotografie Brna, tak texty, které s humorem glosují minulost města i jeho současnost. A protože autoři skončili svou práci na knížce symbolicky 24. únorem letošního roku, je v nadpisu i otazník… Jak to bude dál? Je docela možné… že za nějakou miliardu let najde naši knížku ve sklepení pod Špilberkem malá měňavka a zavolá: babi, podívej, co mám… to Brno bylo docela pěkné…

Kniha vyniká nejen textem a obrazovou částí, ale i citlivou a svěží grafickou úpravou Petry Spáčilové a je vhodným dárkem vánočním…

BRNO autorů Zdeňka Bláhy (akvarely), Přemysla Dížky (fotografie) a Ladislava Vencálka (foto a texty) vydalo nakladatelství Šimona Ryšavého. V jeho knihkupectví na ulici Táborská číslo 30 pořídíte knihu se slevou deset procent.

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Duben je v Brně Měsícem bláznovství

28.3.2023 Již 21. ročník destigmatizační akce Měsíc bláznovství v Brně bude probíhat od 3. 4. do 26. 4. 2023. Návštěvníci se opět mohou těšit na bohatý vzdělávací a kulturní program, který se letos bude odehrávat nejen v kavárně Café Práh, ale například také v Kině Art, na Pedagogické fakultě a Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity nebo v Science centru VIDA. více...

PTÁTE SE: Nestihlo se rozhodnout o změně stupně závislosti

27.3.2023 Osm let jsem pečovala o svého tatínka ve věku 84 let, který byl po amputaci nohy. Pobíral příspěvek na péči 2. stupně. Vzhledem k zhoršujícímu se zdravotnímu stavu jsme v říjnu 2022 podali žádost o změnu stupně závislosti. Proběhlo šetření v domácnosti tatínka, lékař úřadu doložil zdravotní dokumentaci a čekali jsme na vyjádření. více...

ZPRÁVY: Vyjádření Fóra mobilních hospiců: Nikoho nezabíjíme

26.3.2023 Fórum mobilních hospiců reagovalo na článek iDNES Umři do měsíce, jinak nezaplatíme… „Smyslem paliativní a hospicové péče je důraz na kvalitu života pacienta. Opiáty jsou tedy aplikovány za účelem zmírnění bolestí a jiných nepříznivých projevů nemoci, které pacienta tíží, právě aby zlepšily celkové pohodlí a kvalitu pacientova života v závěru.“ více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.