pečuj doma

Kniha, která vyniká slovem i obrazem. Brno tentokrát trochu jinak

12.10.2022

V tyto dny přibyla do dlouhé řady brunensií, tedy knih o Brně, další… Je trochu jiná než ostatní. Není to bedekr, není to průvodce městem, ani kniha zaměřená na památky, či historii, ani kniha povídek, ani textů odborně zaměřených… Tak, co to tedy je?

Na počátku byl nápad tří autorů, tří starých Brňanů, sestavit knihu z akvarelů a jim odpovídajících fotografií, doprovázený krátkým spojovacím textem. Takové estetické show, jak říká autor textů, geolog, publicista a novinář Ladislav Vencálek. Pak se nám to nějak vymklo z ruky, dodává. Texty se hromadily, tak jak se hromadily události, až vzniklo 224 stránek, které nabízejí jak obrázky a fotografie Brna, tak texty, které s humorem glosují minulost města i jeho současnost. A protože autoři skončili svou práci na knížce symbolicky 24. únorem letošního roku, je v nadpisu i otazník… Jak to bude dál? Je docela možné… že za nějakou miliardu let najde naši knížku ve sklepení pod Špilberkem malá měňavka a zavolá: babi, podívej, co mám… to Brno bylo docela pěkné…

Kniha vyniká nejen textem a obrazovou částí, ale i citlivou a svěží grafickou úpravou Petry Spáčilové a je vhodným dárkem vánočním…

BRNO autorů Zdeňka Bláhy (akvarely), Přemysla Dížky (fotografie) a Ladislava Vencálka (foto a texty) vydalo nakladatelství Šimona Ryšavého. V jeho knihkupectví na ulici Táborská číslo 30 pořídíte knihu se slevou deset procent.

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Petice za zvýšení příspěvku na péči ve všech stupních

23.9.2023 Poslední valorizace příspěvku na péči se uskutečnila v roce 2018, kdy byly zvýšeny příspěvky na péči ve III. a IV. stupni. Poslední valorizace všech stupňů příspěvku na péči o 10 % byla realizována v roce 2016. Od roku 2018 došlo k obrovskému a dokonce několikerému nárůstu cen ve všech oblastech života, tedy i v sociálních službách. více...

PTÁTE SE: Jak zabránit dehydrataci a jaké nápoje podávat

22.9.2023 Chtěl bych se zeptat, kolik toho má naše 95letá babička vypít. Má potíže úměrné věku, je trošku zmatená, většinu času leží na lůžku, nebo je v polosedě, když napolohujeme matraci. Jak poznat, že není dehydratovaná? Jaké nápoje by pro ni byly vhodné? Nejraději má slabou kávu s mlékem, to asi nepomůže, jiné pití ale spíš odmítá, někdy se zakuckává. více...

INFO: Nominace na Ceny ministra zdravotnictví pro rok 2023

21.9.2023 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek udělí 3. prosince 2023, u příležitosti Mezinárodního dne osob se zdravotním postižením, dvě ocenění. Jedná se o Cenu ministra zdravotnictví ve prospěch osob se zdravotním postižením a o Cenu ministra zdravotnictví za rozvoj zdravotně sociální péče. Ceny budou předány ve Španělském sále. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.