pečuj doma

Kombinace ivermektinu s remdesivirem funguje, říká Rezek

7.5.2021

Brněnská fakultní nemocnice u svaté Anny podávala od prosince loňského roku svým pacientům s covidem-19 lék ivermektin. Nyní došla k závěrům, že lék je bezpečný a mohl by dobře fungovat zejména v kombinaci s dalším lékem remdesivirem, který se v České republice rovněž v léčbě experimentálně používá.

Tým pod vedením primáře I. interní kardionangiologické kliniky Michala Rezka podal ivermektin celkem 150 nemocným, většinou šlo o pacienty na jednotkách intenzivní péče s průměrným věkem 63 let. Žádné klinicky významné nežádoucí účinky se u nich neobjevily.

„Výsledky naší léčené skupiny potvrdily již opakovaně publikovanou dobrou toleranci léčby a zároveň naznačují možný pozitivní efekt. Léčba ivermektinem u skupiny pacientů s covidem-19 se nám z retrospektivní analýzy jeví bezpečná,“ stojí v posudku, který má Právo k dispozici. Ze skupiny pacientů léčených ivermektinem jich patnáct zemřelo.

„Pozoruhodná je skutečnost, že v našem souboru dostalo celkem 17 pacientů kombinaci remdesivir/ivermektin a ani u těchto pacientů nebyl pozorován žádný nežádoucí účinek léčby. Z těchto pacientů zemřel pouze jeden pacient na druhotnou komplikaci v době, kdy se zlepšoval z covidového zápalu plic,“ stojí v analýze.

„To je zajímavý výsledek, který stojí za případné další zkoumání a zhodnocení na větším počtu pacientů. Kombinovaná antivirotická léčba by pravděpodobně mohla mít větší účinnost u hospitalizovaných pacientů než léčba jedním preparátem,“ míní lékaři.

Rezkův tým však přiznává, že výsledky jdou obtížně interpretovat, protože nešlo o klinickou studii, která má být randomizovaná a s použitím placeba. Takovou studii nemocnice připravuje.

Zdroj: Právo

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Nestihlo se rozhodnout o změně stupně závislosti

27.3.2023 Osm let jsem pečovala o svého tatínka ve věku 84 let, který byl po amputaci nohy. Pobíral příspěvek na péči 2. stupně. Vzhledem k zhoršujícímu se zdravotnímu stavu jsme v říjnu 2022 podali žádost o změnu stupně závislosti. Proběhlo šetření v domácnosti tatínka, lékař úřadu doložil zdravotní dokumentaci a čekali jsme na vyjádření. více...

ZPRÁVY: Vyjádření Fóra mobilních hospiců: Nikoho nezabíjíme

26.3.2023 Fórum mobilních hospiců reagovalo na článek iDNES Umři do měsíce, jinak nezaplatíme… „Smyslem paliativní a hospicové péče je důraz na kvalitu života pacienta. Opiáty jsou tedy aplikovány za účelem zmírnění bolestí a jiných nepříznivých projevů nemoci, které pacienta tíží, právě aby zlepšily celkové pohodlí a kvalitu pacientova života v závěru.“ více...

ZPRÁVY: Umři do měsíce, jinak nezaplatíme...

25.3.2023 Ví, že už brzy zemře. Osmašedesátiletá paní Jiřina ze Starého Města na Uherskohradišťsku trpí rakovinou slinivky v terminálním stadiu. Stará se o ni od loňského listopadu terénní hospic PAHOP. Nemoc z ní vysála zbytek sil a změnila ji v uzlíček kostí a kůže. Oxygenerátor v rohu místnosti na podporu dechu tiše hučí… více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.