pečuj doma

Komplikace zdravotně postižených se získáváním řidičáku

8.7.2024

Veřejný ochránce práv se zabýval komplikacemi lidí se zdravotním postižením se získáváním řidičského průkazu, především pak pro lidi s postižením sluchu. Podle zjištění veřejného ochránce práv chybí instruktorům autoškol a zkušebním komisařům pravidla pro dorozumívání se žáky se sluchovým postižením.

Některé autoškoly proto tyto zájemce odmítají. Ministerstvo dopravy teď na doporučení ombudsmana připravuje pro autoškoly manuál, jak při kurzech i zkouškách komunikovat s lidmi, kteří mají problémy se sluchem.

„Zákon nijak nebrání tomu, aby lidé s postižením sluchu mohli udělat zkoušky na jakýkoli druh vozidla. I díky poznatkům veřejného ochránce práv jsme ale zjistili, že autoškoly nevědí, jak s těmito lidmi pracovat. I to, že komisaři nevědí, jak je zkoušet,“ popsal za Ministerstvo dopravy Milan Janda z odboru agendy řidičů.

„Naším cílem je, aby pokud možno každá autoškola byla schopná přijmout žáka se sluchovým postižením. Aby instruktoři věděli, jak mají s těmito žáky komunikovat. Samozřejmě něco podobného platí i pro zkušební komisaře,“ shrnul zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm.

Připomněl, že Úmluva OSN o právech osob se zdravotním postižením, zaručuje lidem s postižením také právo na osobní mobilitu. Lidé s postižením by tedy měli mít také rovný přístup k získání řidičského oprávnění. Jinak hrozí, že se bude prohlubovat jejich sociální vyloučení a závislost na péči blízkých či státu.

Na podobné situace by měl nyní autoškoly už předem připravit manuál, který na základě doporučení ombudsmana začalo připravovat Ministerstvo dopravy spolu s Asociací autoškol a Svazem neslyšících a nedoslýchavých. „Už od počátku je potřeba mluvit i s tím zkušebním komisařem, protože není možné, aby člověk prošel autoškolou, a pak to ztroskotalo na zkoušce. Autoškola by měla už v začátku dát vědět zkušebnímu komisaři, že má žáka se specifickými potřebami, a domluvit se, jak provádět zkoušku. A to bychom měli pojmout v naší metodice,“ popsal Milan Janda z Ministerstva dopravy.

Zdroj: NRZP

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Snižuje se příspěvek na bydlení kvůli přeplatku za energie?

22.6.2025 Pečovala jsem o nemocnou maminku. Asi po dvou letech se, možná náročností péče nebo věkem, projevila bolestí vrozená vada čéšky 5. stupně. Maminka už nežije a já jsem na Úřadu práce a zatím jsem práce neschopná, chodím na fyzioterapii, kterou si platím. Nemám žádný příjem ani dávky, kromě příspěvku na bydlení. více...

ROZHOVOR: „Všichni mi říkali, že jsem se zbláznil…“

21.6.2025 Publicista Pavel Černý hovořil pro časopis Statistika&My s Vojtěchem Sedláčkem o jeho projektech na pomoc lidem, kteří se ocitli na ulici. Díky těmto projektům si dokázaly zajistit střechu nad hlavou už stovky osob. Rozhovor je velice zajímavý, ukazuje problém v jiném světle, než ho většinová společnost vímá, a tak jej přetiskujeme celý. více...

INFO: Pečující se mohou školit v poradenském centru v Brně

20.6.2025 Výukové a poradenské centrum pro pečující provozuje Generace Care z.ú. Zváni jsou pečující z Brna a blízkého okolí – mohou se v centru účastnit vzdělávacích programů, workshopů a seminářů, získat praktické rady při konzultacích s odborníky, probrat všechny otázky včetně finančních a právních. Protože je péče fyzicky i emocionálně náročná více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.