pečuj doma

INFO: Konečně jedna dobrá zpráva. Ivermektin je bezpečný, říká SÚKL

5.3.2021

Státní ústav pro kontrolu léčiv poprvé uznal, že „dosavadní poznání ukazuje na relativně dobrý bezpečnostní profil ivermektinu“. Uvedla to mluvčí SÚKL K. Brunclíková. Současně doporučil, aby pacienti, kteří dostanou v rámci léčby covidu-19 ivermektin, byli pod kontrolou lékaře. Zda se jedná o lékaře v nemocnicích, nebo i praktické, nechtěl upřesnit.

Záleží na Blatném

Klíčové rozhodnutí je teď jen na ministerstvu zdravotnictví. „Pokud na základě dalších odborných konzultací dojde k jiným závěrům, je plně v jeho kompetencích stanovisko SÚKL při svém rozhodování nezohlednit,“ uvedla Brunclíková.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný naznačil, že by část dodávky, kterou objednala nemocnice U sv. Anny, skutečně mohla jít praktickým lékařům. „Mohli by s ním, bude- li fungovat, odvrátit příjem pacientů do nemocnice nebo zabránit rozvinutí závažnějšího stavu,“ uvedl v ČT.

Sdružení praktických lékařů tento týden vyzvalo, aby ministerstvo zdravotnictví co nejdříve vypracovalo metodické pokyny, jak lék správně podávat. To by mělo být hotovo do poloviny března.

Část českých odborníků, například Společnost infekčního lékařství, však ještě minulý týden ivermektin odmítla s argumentem, že pro reálný účinek je potřeba až stonásobek běžné dávky, což by vedlo k vážnému poškození zdraví pacientů. Běžná dávka je 0,2 mg/kg váhy. Stonásobné navýšení by znamenalo, že by nemocní dostávali denní dávku 20 mg/kg váhy.

„Úplná somarina“
Při váze 70 kg by nemocný měl dostat podle této teorie 1400 mg ivermektinu. Ve skutečnosti se tak silná dávka v praxi nikdy nepodávala, žádný lékař by ji pacientovi nepodal, protože by tím ohrozil jeho zdraví. Lékaři, kteří ivermektin používají, se proti tomuto nesmyslnému teoretickému konstruktu ostře ohrazují.

„To je somarina, úplná somarina,“ reagoval k tomu doc. Pavol Török z Východoslovenského ústavu srdečních a cévních nemocí, který covid-19 ivermektinem léčí úspěšně už přes měsíc. I on aplikuje u svých pacientů standardní dávku 0,2 mg/kg váhy.

Zdroj: Právo

 

Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Až 44 procentům případů demence lze předejít

18.7.2025 Studie publikovaná online v červnu 2025 v časopise JAMA Neurology prokazuje, že udržování optimálního cévního zdraví v pozdním věku může významně snížit riziko vzniku demence před dosažením věku 80 let. Vědci v ní odhadli podíl nových případů demence spojených s modifikovatelnými rizikovými vaskulárními faktory. více...

PTÁTE SE: Jak sepsat závěť, když je jedno z dětí omezeno ve svéprávnosti

17.7.2025 Jsem opatrovník svého mentálně postiženého syna, který je v ústavu sociální péče, je mu 33 let, je zbavený svéprávnosti. A pak mám staršího syna, který bydlí se svojí rodinou. Chtěla bych sepsat závěť a nevím, zda je lepší to vše odkázat staršímu synovi, s podmínkou, že dá mladšímu bratrovi určitou část finančních prostředků na jeho účet více...

INFO: Videa s lékařkou Horkou a se zástupcem ombudsmana Schormem

16.7.2025 Natočili jsme dvě nová videa z cyklu Etika ve zdravotnictví a sociálních službách.
Z rozhovoru s lékařkou, psycholožkou a terapeutkou Horkou se dozvíte, jak liší etika práce profesionálního a rodinného pečujícího a jaké zásady by měl dodržovat rodinný pečující. Doktorka Taťjána Horká vychází z bohaté praxe více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.