pečuj doma

Lidé jsou kvůli pandemii uzavřenější a méně svědomití

24.10.2022

Osobnost většiny lidí se formuje v průběhu mnoha let. Nová studie ale dokazuje, že pandemie spustila u některých lidí rozsáhlé osobnostní změny, k nimž by za běžných okolností nedošlo. Výzkumníci zjistili, že se lidé v mnoha směrech uzavřeli, stali se méně extrovertní, méně vřelí a také méně svědomití.

Studie, kterou zveřejnil vědecký časopis Pios One, se zúčastnilo na sedm tisíc dobrovolníků ze Spojených států ve věku mezi 18 a 109 lety. Když vědci srovnali osobnostní změny se stavem před pandemií a v jejím prvním roce, nezaznamenali zásadní rozdíly. V roce 2021 a 2022 si ale u dobrovolníků všimli velkého poklesu v otevřenosti. Nejvíce změnám podlehli mladí lidé. Kromě již zmíněných posunů se u nich častěji projevila neuróza.

Pandemie měla zásadní vliv na pocit duševní pohody a na duševní zdraví jako takové. Právě otevřenost spojená s vřelostí, extroverzí a svědomitostí totiž s mentální rovnováhou souvisí. Více než dva roky zpřetrhaných sociálních kontaktů a restrikcí negativně ovlivnily schopnost některých lidí vyjádřit účast a laskavost, omezily jejich otevřenost vůči novým myšlenkám a situacím, učinily je vyhýbavějšími a pošramotily jejich odhodlání plnit vytyčené cíle a svědomitě plnit úkoly.

Osobnostní změny jsou během života normální, většinou jsou ale pozitivním důsledkem životní zkušenosti a umožňují nám lépe zvládat problémy, s nimiž se potýkáme. S přibývajícími léty lidem obvykle roste sebedůvěra, umějí se lépe kontrolovat a jsou emočně ukotvenější. Sledovaná skupina se ale v uvedených oblastech vyvíjela přesně opačným směrem. Jistá uzavřenost jim mohla během covidových let sloužit jako jistá forma obrany a je ukázkou adaptace na nezvyklou situaci.

Zdroj: Aktuálně

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Musí jít peníze z prodeje domu opatrovance do dědictví?

20.3.2023 Mám opatrovnictví na mého strýce (80), který letos prodal dům. Jelikož nemá žádný účet, peníze dostal hotově. Momentálně je na tom opravdu zle, doktor říkal, že máme očekávat nejhorší. Soud vyžaduje, aby peníze byly zaslány na účet. Jak pokračovat? Lze nějak obejít soud, aby peníze byly svěřeny mně, nikoliv v dědictví jeho bratrovi, se kterým neměl dobrý vztah více...

PTÁTE SE: Doplňování lékařských zpráv v řízení o příspěvku na péči

19.3.2023 Chtěla jsem se zeptat, zda je nějaká změna v řízení k příspěvku na péči od 1.1.2023. Dnes mi bylo řečeno, že není možné do námitkového řízení dodávat lékařské zprávy - vysvětlím: probíhá řízení k PNP, 6.3.2023 bylo plánované vyšetření u psychiatra, a když maminka dnes přinesla tuto zprávu, že ji doloží do řízení, bylo jí řečeno více...

INFO: Placený nadstandard kvete, ať ministr chce nebo nechce

18.3.2023 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) veřejně odmítá placenou nadstandardní lékařskou péči. Jenže nemocnice v Česku se vydávají opačným směrem.
Podle zjištění MF DNES různé připlácené služby a balíčky zavádějí další zařízení nebo o zavedení uvažují. A to i ta, která přímo podléhají ministerstvu. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.