pečuj doma

Lze léčit mozkovou mlhu navozenou covidem 19?

15.7.2023

Následky covidu jsou často dlouhotrvající, máme termín dlouhý covid. I u nás řada pacientů, která covid-19 prodělala trpí mozkovou mlhou. Medical Tribune přinesl článek o možné léčbě bupropionem. Dá se jím mlha léčit? Na takto položenou otázku odpovídá americký odborník Samuel Reinfeld z univerzitního pracoviště v Stony Brook, že ano.

Současně ve svém článku, publikovaném v časopisu International Clinical Psychopharmacology, uvádí dvě důkazní kazuistiky.

Neurokognitivní komplikace navozené onemocněním covid‑19, které zahrnují tzv. mozkovou mlhu, ovlivnily velkou část jedinců, kteří přežili covid‑19. Tyto příznaky mohou zahrnout nepozornost, duševní únavu, zapomnětlivost, ztrátu motivace a zmatenost. To vše může být příčinou významné úzkosti a deprese.

Autor představuje dva pacienty, u kterých se vyvinuly příznaky mozkové mlhy, které přetrvávaly po uzdravení z akutní infekce covidu‑19. U obou byla zhoršená paměť, duševní vyčerpanost a nepozornost s přidruženou depresivní náladou. Dostávali bupropion s prodlouženým uvolňováním a ačkoli stav kolísal v souvislosti s dávkováním léku a časem odeznění příznaků, pacienti se výrazně zotavili.

Je známo, že inhibitor zpětného vychytávání dopaminu a noradrenalinu má účinky na mozek, které mohou léčit příznaky mozkové mlhy včetně blokování ztráty buněk v hippocampu, zvýšené nervové aktivity v oblasti kůry cingula a snížení prozánětlivých cytokinů.

Závěr: Bupropion může být možnou volbou pro ty jedince, kteří trpí narůstající a vysilující postkoronavirovou komplikací – mozkovou mlhou.    

Zdroj: Reinfeld S. Can bupropion treat COVID‑19‑induced brain fog? A case series. Int Clin Psychopharmacol. 2023; Medical Tribune

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Dálniční známku má držitel ZTP/P nadále zdarma

24.2.2024 Už příští týden v pátek 1. března zdraží dálniční známka. Cena za celoroční užívání zpoplatněných úseků stoupne o 800 Kč na 2300 Kč. Nově bude také možné zakoupit elektronický kupon i na jediný den, ten vyjde na dvě stovky. Elektromobily a vozidla na vodíkový pohon jsou i nadále od dálničního poplatku osvobozená. Výjimku mají i držitelé průkazu ZTP/P. více...

PTÁTE SE: Po odpracování 36 let bych potřebovala zůstat doma a pečovat

23.2.2024 Snažila jsem se vždy spoléhat sama na sebe. Je mi 54 let, mám čtyři děti, odpracováno 36 let převážně ve směnném provozu. Minimálně na pracovní neschopnosti, z mateřské dovolené jsem předčasně odcházela zpět do zaměstnání. Nyní byla u dcery zjištěna závažná psychiatrická diagnóza, má invalidní důchod II. stupně ve věku 19 let, ve společné domácnosti je ještě více...

INFO: Oceněné neziskovky. Je mezi nimi Domácí hospic Vysočina

22.2.2024 V Kině Přítomnost v Praze se konalo vyhlášení Neziskovky roku. Letošní ročník se nesl v duchu změny – cílem bylo ohlédnout se za 10 existencí ocenění a zhodnotit rozvoj neziskovek v době po získání ceny. Oceněny byly Diakonie ČCE – středisko Vsetín, spolek Kamarádi, IQ Roma servis, I MY, MENS SANA, Domácí hospic Vysočina a ACORUS. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.