pečuj doma

Lze léčit mozkovou mlhu navozenou covidem 19?

15.7.2023

Následky covidu jsou často dlouhotrvající, máme termín dlouhý covid. I u nás řada pacientů, která covid-19 prodělala trpí mozkovou mlhou. Medical Tribune přinesl článek o možné léčbě bupropionem. Dá se jím mlha léčit? Na takto položenou otázku odpovídá americký odborník Samuel Reinfeld z univerzitního pracoviště v Stony Brook, že ano.

Současně ve svém článku, publikovaném v časopisu International Clinical Psychopharmacology, uvádí dvě důkazní kazuistiky.

Neurokognitivní komplikace navozené onemocněním covid‑19, které zahrnují tzv. mozkovou mlhu, ovlivnily velkou část jedinců, kteří přežili covid‑19. Tyto příznaky mohou zahrnout nepozornost, duševní únavu, zapomnětlivost, ztrátu motivace a zmatenost. To vše může být příčinou významné úzkosti a deprese.

Autor představuje dva pacienty, u kterých se vyvinuly příznaky mozkové mlhy, které přetrvávaly po uzdravení z akutní infekce covidu‑19. U obou byla zhoršená paměť, duševní vyčerpanost a nepozornost s přidruženou depresivní náladou. Dostávali bupropion s prodlouženým uvolňováním a ačkoli stav kolísal v souvislosti s dávkováním léku a časem odeznění příznaků, pacienti se výrazně zotavili.

Je známo, že inhibitor zpětného vychytávání dopaminu a noradrenalinu má účinky na mozek, které mohou léčit příznaky mozkové mlhy včetně blokování ztráty buněk v hippocampu, zvýšené nervové aktivity v oblasti kůry cingula a snížení prozánětlivých cytokinů.

Závěr: Bupropion může být možnou volbou pro ty jedince, kteří trpí narůstající a vysilující postkoronavirovou komplikací – mozkovou mlhou.    

Zdroj: Reinfeld S. Can bupropion treat COVID‑19‑induced brain fog? A case series. Int Clin Psychopharmacol. 2023; Medical Tribune

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kolizní opatrovník při užívání bytu opatrovaného

17.7.2024 Po dohodě s rodinou jsem se stal opatrovníkem mého dědy, který aktuálně žije delší dobu v domově důchodců. Po zhoršení zdravotního stavu se za ním do domova přestěhovala i má babička, kde spolu nyní žijí. Mají společně byt v osobním vlastnictví, který oba hradí svým důchodem, byt je ale nyní prázdný. Domluvil jsem se s babičkou více...

INFO: Nesouhlas s upozaděním sociálního šetření u příspěvků na péči

16.7.2024 V legislativním procesu se nachází zákon, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Poslední úpravy se dělaly na konci června. více...

PTÁTE SE: Práce ve stavebnictví při invalidním důchodu třetího stupně

15.7.2024 Můj otec, onkologický pacient, by rád zažádal o přiznání invalidního důchodu. S ohledem na jeho diagnózu by mu byl s největší pravděpodobností přiznán 3. stupeň. Nicméně můj otec je zároveň stále zaměstnán u mezinárodní stavební firmy, přičemž se nejedná v jeho případě o kancelářskou činnost, a pro otce je velmi podstatné, aby i po přiznání více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.