pečuj doma

Lze léčit mozkovou mlhu navozenou covidem 19?

15.7.2023

Následky covidu jsou často dlouhotrvající, máme termín dlouhý covid. I u nás řada pacientů, která covid-19 prodělala trpí mozkovou mlhou. Medical Tribune přinesl článek o možné léčbě bupropionem. Dá se jím mlha léčit? Na takto položenou otázku odpovídá americký odborník Samuel Reinfeld z univerzitního pracoviště v Stony Brook, že ano.

Současně ve svém článku, publikovaném v časopisu International Clinical Psychopharmacology, uvádí dvě důkazní kazuistiky.

Neurokognitivní komplikace navozené onemocněním covid‑19, které zahrnují tzv. mozkovou mlhu, ovlivnily velkou část jedinců, kteří přežili covid‑19. Tyto příznaky mohou zahrnout nepozornost, duševní únavu, zapomnětlivost, ztrátu motivace a zmatenost. To vše může být příčinou významné úzkosti a deprese.

Autor představuje dva pacienty, u kterých se vyvinuly příznaky mozkové mlhy, které přetrvávaly po uzdravení z akutní infekce covidu‑19. U obou byla zhoršená paměť, duševní vyčerpanost a nepozornost s přidruženou depresivní náladou. Dostávali bupropion s prodlouženým uvolňováním a ačkoli stav kolísal v souvislosti s dávkováním léku a časem odeznění příznaků, pacienti se výrazně zotavili.

Je známo, že inhibitor zpětného vychytávání dopaminu a noradrenalinu má účinky na mozek, které mohou léčit příznaky mozkové mlhy včetně blokování ztráty buněk v hippocampu, zvýšené nervové aktivity v oblasti kůry cingula a snížení prozánětlivých cytokinů.

Závěr: Bupropion může být možnou volbou pro ty jedince, kteří trpí narůstající a vysilující postkoronavirovou komplikací – mozkovou mlhou.    

Zdroj: Reinfeld S. Can bupropion treat COVID‑19‑induced brain fog? A case series. Int Clin Psychopharmacol. 2023; Medical Tribune

 

Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Opětovná žaloba v řízení o invalidním důchodu

11.7.2025 Jsem pečující osobou o prarodiče a sama mám zdravotní problémy. Z tohoto důvodu jsem se rozhodla požádat o invalidní důchod, který mi byl dříve uznán a poté odebrán. Vzhledem k tomu, že se mi zhoršil zdravotní stav, jsem se rozhodla o ID požádat znovu na konci roku 2023. Invalidní důchod mi byl znovu zamítnut. více...

INFO: Domácí hospice výjimky pro neonkologické pacienty nevybojovaly

10.7.2025 Domácí hospice se čím dál častěji starají i o pacienty s jinou než onkologickou diagnózou, kde ovšem závěr života probíhá jinak. Právě tento fakt chtělo Fórum domácích hospiců zohlednit během letošního dohodovacího řízení s pojišťovnami – ovšem neúspěšně. Výsledkem může být menší ochota domácích hospiců brát tyto pacienty do péče. více...

PTÁTE SE: Co spadá do potřeby oblékání a obouvání

9.7.2025 Manželka, pečující i opatrovník své matky v jedné osobě, opětovně žádá o příspěvek na péči. V žádosti uvedla, že mamince dennodenně na noc pomáhá s navlékáním plenkových inkontinenčních kalhotek. Posudkový lékař do vyjádření napsal, že tento úkon spadá do životní potřeby: oblékání a obouvání. Je to správně? více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.