pečuj doma

Maďar: Kvůli covidu je nemyslitelné nevětrat

11.11.2022

 

Přestože je prozatím covid-19 na ústupu, podle Rastislava Maďara můžeme očekávat, že s trvalým příchodem chladnějšího počasí dojde ke zhoršení koronavirové situace. Představil i kroky, jak epidemii brzdit a zmínil také, že horší situace bude v případě chřipky, o čemž mluvil i ministr Válek.

„Čeká nás obohacení virových kmenů dominantních v České republice o subvariantu BQ.1, a také větší zastoupení subvariant BQ.1.1 a BF.7. Pandemie by v rámci dalšího vývoje neměla být podceňovaná, na prevenci je nutné klást důraz i nadále,“ upozorňuje děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar.

Do souvislosti to dává mimo jiné s očkovací situací – ta není podle epidemiologa dostatečná a zaostává za očekáváním. Podle dat ministerstva zdravotnictví má první posilující dávku 4 346 689 lidí, druhou posilující dávku má ale pouze 635 896 osob.

 
Předseda Národního institutu pro zvládání pandemie – skupiny epidemiologie a prevence covid-19 také volá po tom, aby se ponechalo zasílání SMS zpráv pozitivně testovaným lidem s poučením o dalším postupu. „Pokud někdo nemá výrazné příznaky, většinou chodí dál mezi lidmi. Situaci nám ztěžují i lidé, kteří neví, že jsou pozitivní,“ míní Maďar s tím, že by povinnou karanténu pro kontakty nemocných nezaváděl, rád by ale obnovil sedmidenní izolace pro nakažené.

Epidemiolog si uvědomuje, že s příchodem chladnějšího počasí se lidé stáhnou především do uzavřených budov, s ohledem na zdražující energie navíc budou méně větrat, aby následně nemuseli místnosti pracně vytápět, čímž by za energie platili více. To je ale při existenci covidu-19 podle Maďara nemyslitelné a apeluje na lidi, aby větrali.

Případně navrhuje, aby si lidé pořídili čističku vzduchu. „Já sám jsem ji koupil ze svých soukromých zdrojů k synovi do třídy. Dnes jsou již tiché a výkonné, takže v boji s koronavirem nám mohou pomoci,“ popisuje .

Kromě situace s covidem-19 doktor upozorňuje, že již před Vánocemi dorazí chřipková epidemie, nicméně to nejhorší dorazí až po nich. „Hlavní nápor nastává po Vánocích. Podíl chřipkových nákaz na celkovém počtu infekcí dýchacích cest se zvýší po Novém roce, chřipková epidemie většinou vrcholí v lednu nebo v únoru,“ zmiňuje.

Usuzuje tak podle vývoje nemoci na jižní polokouli. Například Austrálie měla letos nejvíc případů chřipky za posledních pět let. „Máme čas přibližně do ledna nebo února, proto máme čas prozatím lidi informovat, co nás čeká. Kromě rozestupů a respirátorů existuje ještě jedno řešení – očkování,“ dodává.

Obává se, že současná nebo těsně na sebe navazující chřipková sezona by mohla být pro lidi náročněji zvládnutelná. „Současná nebo těsně na sebe navazující chřipková infekce s covidem může způsobit těžší průběh nemoci i u nerizikových jedinců. Situaci v zimním období to může významně komplikovat,“ uvedl.

Zdroj: iDNES

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
Počet dotazů roste a proto jsme "korigovali" naše předsevzetí. Více...
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Těm, co musí být odebrána slinivka, mohou pomoci vlastní buňky

1.12.2022 IKEM rozšířil program autologní transplantace Langerhansových ostrůvků do celé ČR a poprvé s ní překročil i hranice státu. Pacienti, kterým způsobuje potíže jejich vlastní slinivka, se mohou léčit v nemocnici přímo ve svém regionu a do IKEM putuje jen pankreas, z něhož lékaři z IKEM izolují ostrůvky a s nimi míří za pacientem, kterému je transplantují. více...

DOPORUČENÍ: APSS ČR: Nepodceňte přípravu na blackout

30.11.2022 Poskytovatelé sociálních služeb v České republice by měli být připraveni na rozsáhlý a déletrvající výpadek elektrické energie. Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR (APSS ČR) proto zpracovala doporučený postup, jak by měli zaměstnanci v pobytových sociálních službách jednat v takovéto nouzové situaci, aby byly dopady na klienty co nejmenší. více...

PTÁTE SE: Místo průkazky ZTP/P má mít syn jen TP

29.11.2022 Syn s diagnózou dětský autismus mel do svých 15 let, tedy do srpna 2022, průkaz ZTP/P. Nyní nám přišlo oznámeni, že se chystají přiznat nám pouze TP. Převzala jsem osobně posudek, ale nenašla jsem nic, co by z něj bylo formálně vynecháno. Tudíž z možností, které mi sdělila pracovnice, jsem zvolila odvolaní po přijetí rozhodnutí, protože nové zprávy více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.