pečuj doma

Maďar: Kvůli covidu je nemyslitelné nevětrat

11.11.2022

 

Přestože je prozatím covid-19 na ústupu, podle Rastislava Maďara můžeme očekávat, že s trvalým příchodem chladnějšího počasí dojde ke zhoršení koronavirové situace. Představil i kroky, jak epidemii brzdit a zmínil také, že horší situace bude v případě chřipky, o čemž mluvil i ministr Válek.

„Čeká nás obohacení virových kmenů dominantních v České republice o subvariantu BQ.1, a také větší zastoupení subvariant BQ.1.1 a BF.7. Pandemie by v rámci dalšího vývoje neměla být podceňovaná, na prevenci je nutné klást důraz i nadále,“ upozorňuje děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar.

Do souvislosti to dává mimo jiné s očkovací situací – ta není podle epidemiologa dostatečná a zaostává za očekáváním. Podle dat ministerstva zdravotnictví má první posilující dávku 4 346 689 lidí, druhou posilující dávku má ale pouze 635 896 osob.

 
Předseda Národního institutu pro zvládání pandemie – skupiny epidemiologie a prevence covid-19 také volá po tom, aby se ponechalo zasílání SMS zpráv pozitivně testovaným lidem s poučením o dalším postupu. „Pokud někdo nemá výrazné příznaky, většinou chodí dál mezi lidmi. Situaci nám ztěžují i lidé, kteří neví, že jsou pozitivní,“ míní Maďar s tím, že by povinnou karanténu pro kontakty nemocných nezaváděl, rád by ale obnovil sedmidenní izolace pro nakažené.

Epidemiolog si uvědomuje, že s příchodem chladnějšího počasí se lidé stáhnou především do uzavřených budov, s ohledem na zdražující energie navíc budou méně větrat, aby následně nemuseli místnosti pracně vytápět, čímž by za energie platili více. To je ale při existenci covidu-19 podle Maďara nemyslitelné a apeluje na lidi, aby větrali.

Případně navrhuje, aby si lidé pořídili čističku vzduchu. „Já sám jsem ji koupil ze svých soukromých zdrojů k synovi do třídy. Dnes jsou již tiché a výkonné, takže v boji s koronavirem nám mohou pomoci,“ popisuje .

Kromě situace s covidem-19 doktor upozorňuje, že již před Vánocemi dorazí chřipková epidemie, nicméně to nejhorší dorazí až po nich. „Hlavní nápor nastává po Vánocích. Podíl chřipkových nákaz na celkovém počtu infekcí dýchacích cest se zvýší po Novém roce, chřipková epidemie většinou vrcholí v lednu nebo v únoru,“ zmiňuje.

Usuzuje tak podle vývoje nemoci na jižní polokouli. Například Austrálie měla letos nejvíc případů chřipky za posledních pět let. „Máme čas přibližně do ledna nebo února, proto máme čas prozatím lidi informovat, co nás čeká. Kromě rozestupů a respirátorů existuje ještě jedno řešení – očkování,“ dodává.

Obává se, že současná nebo těsně na sebe navazující chřipková sezona by mohla být pro lidi náročněji zvládnutelná. „Současná nebo těsně na sebe navazující chřipková infekce s covidem může způsobit těžší průběh nemoci i u nerizikových jedinců. Situaci v zimním období to může významně komplikovat,“ uvedl.

Zdroj: iDNES

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Duben je v Brně Měsícem bláznovství

28.3.2023 Již 21. ročník destigmatizační akce Měsíc bláznovství v Brně bude probíhat od 3. 4. do 26. 4. 2023. Návštěvníci se opět mohou těšit na bohatý vzdělávací a kulturní program, který se letos bude odehrávat nejen v kavárně Café Práh, ale například také v Kině Art, na Pedagogické fakultě a Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity nebo v Science centru VIDA. více...

PTÁTE SE: Nestihlo se rozhodnout o změně stupně závislosti

27.3.2023 Osm let jsem pečovala o svého tatínka ve věku 84 let, který byl po amputaci nohy. Pobíral příspěvek na péči 2. stupně. Vzhledem k zhoršujícímu se zdravotnímu stavu jsme v říjnu 2022 podali žádost o změnu stupně závislosti. Proběhlo šetření v domácnosti tatínka, lékař úřadu doložil zdravotní dokumentaci a čekali jsme na vyjádření. více...

ZPRÁVY: Vyjádření Fóra mobilních hospiců: Nikoho nezabíjíme

26.3.2023 Fórum mobilních hospiců reagovalo na článek iDNES Umři do měsíce, jinak nezaplatíme… „Smyslem paliativní a hospicové péče je důraz na kvalitu života pacienta. Opiáty jsou tedy aplikovány za účelem zmírnění bolestí a jiných nepříznivých projevů nemoci, které pacienta tíží, právě aby zlepšily celkové pohodlí a kvalitu pacientova života v závěru.“ více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.