pečuj doma

Maďar: Kvůli covidu je nemyslitelné nevětrat

11.11.2022

 

Přestože je prozatím covid-19 na ústupu, podle Rastislava Maďara můžeme očekávat, že s trvalým příchodem chladnějšího počasí dojde ke zhoršení koronavirové situace. Představil i kroky, jak epidemii brzdit a zmínil také, že horší situace bude v případě chřipky, o čemž mluvil i ministr Válek.

„Čeká nás obohacení virových kmenů dominantních v České republice o subvariantu BQ.1, a také větší zastoupení subvariant BQ.1.1 a BF.7. Pandemie by v rámci dalšího vývoje neměla být podceňovaná, na prevenci je nutné klást důraz i nadále,“ upozorňuje děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar.

Do souvislosti to dává mimo jiné s očkovací situací – ta není podle epidemiologa dostatečná a zaostává za očekáváním. Podle dat ministerstva zdravotnictví má první posilující dávku 4 346 689 lidí, druhou posilující dávku má ale pouze 635 896 osob.

 
Předseda Národního institutu pro zvládání pandemie – skupiny epidemiologie a prevence covid-19 také volá po tom, aby se ponechalo zasílání SMS zpráv pozitivně testovaným lidem s poučením o dalším postupu. „Pokud někdo nemá výrazné příznaky, většinou chodí dál mezi lidmi. Situaci nám ztěžují i lidé, kteří neví, že jsou pozitivní,“ míní Maďar s tím, že by povinnou karanténu pro kontakty nemocných nezaváděl, rád by ale obnovil sedmidenní izolace pro nakažené.

Epidemiolog si uvědomuje, že s příchodem chladnějšího počasí se lidé stáhnou především do uzavřených budov, s ohledem na zdražující energie navíc budou méně větrat, aby následně nemuseli místnosti pracně vytápět, čímž by za energie platili více. To je ale při existenci covidu-19 podle Maďara nemyslitelné a apeluje na lidi, aby větrali.

Případně navrhuje, aby si lidé pořídili čističku vzduchu. „Já sám jsem ji koupil ze svých soukromých zdrojů k synovi do třídy. Dnes jsou již tiché a výkonné, takže v boji s koronavirem nám mohou pomoci,“ popisuje .

Kromě situace s covidem-19 doktor upozorňuje, že již před Vánocemi dorazí chřipková epidemie, nicméně to nejhorší dorazí až po nich. „Hlavní nápor nastává po Vánocích. Podíl chřipkových nákaz na celkovém počtu infekcí dýchacích cest se zvýší po Novém roce, chřipková epidemie většinou vrcholí v lednu nebo v únoru,“ zmiňuje.

Usuzuje tak podle vývoje nemoci na jižní polokouli. Například Austrálie měla letos nejvíc případů chřipky za posledních pět let. „Máme čas přibližně do ledna nebo února, proto máme čas prozatím lidi informovat, co nás čeká. Kromě rozestupů a respirátorů existuje ještě jedno řešení – očkování,“ dodává.

Obává se, že současná nebo těsně na sebe navazující chřipková sezona by mohla být pro lidi náročněji zvládnutelná. „Současná nebo těsně na sebe navazující chřipková infekce s covidem může způsobit těžší průběh nemoci i u nerizikových jedinců. Situaci v zimním období to může významně komplikovat,“ uvedl.

Zdroj: iDNES

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: V soukromých domovech by měli senioři odevzdat celý svůj příjem

23.6.2024 Je zde další novela zákona o sociálních službách. Jedná se o rozsáhlou novelu, jehož smyslem je zákonem upravit sociálně zdravotní pomezí pro lidi, kteří potřebují zdravotní péči současně se sociální péčí. NRZP ČR souhlasí s tezí propojení sociální péče a zdravotní péče u lidí, kteří potřebují poskytovat oba druhy péče společně více...

PTÁTE SE: Započítání doby péče nebo evidence na úřadu práce do důchodu

22.6.2024 Pečuji o matku, do 31.5.2020 jsem byl zaměstnán, od 1.6.2020 jsem byl veden v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, podpora mi byla poskytnuta od 1.6. do 31.10.2020. Z důvodu covidu a odsouvání návštěv úřadu práce jsem byl vyřazen z evidence až 10.5.2021. V květnu 2020 jsme zažádali o příspěvek na péči, tento se vyřídil více...

INFO: Ženský vzdělávací spolek Vesna bude slavit svátek

21.6.2024 Ve středu 26. 6. 2024 budeme už potřetí slavit svátek Vesny! Zveme všechny účastnice a účastníky našich aktivit i ty, kdo zatím jen zvědavě obhlížejí nástěnky Vesny na Údolní či přinášejí věci do Šatníku na Pellicově 2c - ale i ty, které a kteří prošli v minulosti vesními školami, kurzy a kroužky. Program začíná v 15 hodin a končí ve 20 hodin. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.