pečuj doma

Místo plomby jen barevná sociální výplň v zubu?

19.5.2025

Pacienti, kteří potřebují větší plombu, budou podle České stomatologické komory po zákazu amalgámových plomb dostávat bezplatně jen takzvanou dlouhodobě provizorní výplň. Pouze na ně totiž bude stačit úhrada necelých 900 korun ze zdravotního pojištění. Podle Ministerstva zdravotnictví tím zubaři vyjednávají.

Komora by chtěla, aby zdravotní pojišťovny proplácely trvalou výplň, jejíž cena je kolem 2200 korun. Ministerstvo zdravotnictví však komentovalo výroky zubařů jako vyjednávací taktiku.

„Součástí vyjednávání je právě i nastavení úhrad nově hrazených výplní, které nahradí stávající amalgámové výplně. Mediální výstupy pana prezidenta Šmuclera tak lze vnímat jako součást vyjednávací taktiky pro vyjednání vyššího objemu finančních prostředků,“ uvedl mluvčí Ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Zákaz amalgámových plomb kvůli obsahu rtuti v nich začne platit v roce 2026. Dospělým bude ze zdravotního pojištění hrazena jednoduchá nevrstvená výplň z fotokompozitu. Ta je podle prezidenta stomatologické komory Roman Šmucler Šmuclera v ceně kolem 900 korun a stačí pouze na spravení menšího zubního kazu. Zubaři se na tom shodli na víkendovém sněmu stomatologů ve Špindlerově Mlýně.

 Pro velkoplošnou výplň, která například zasahuje i do vedlejšího zubu, lze podle Šmuclera za 900 korun pořídit jen provizorní výplň, která není definitivní a vydrží zhruba dva až pět let. „Když přestane vyhovovat, tak se začne opravovat. Každé tři roky se převrtá,“ uvedl Šmucler. Na Slovensku dlouhodobě provizorní výplň podle něj nazývají termínem sociální výplň.

Komora by chtěla, aby pacienti dostávali velkoplošné výplně trvalého typu hrazené pojišťovnami. Výrobci provizorní plomby dělají mnohdy barevné, třeba oranžové, aby je každý stomatolog u pacienta na první pohled poznal, doplnil Šmucler.

Zdroj: idnes

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Nejasnosti kolem návrhu na omezení svéprávnosti

11.6.2025 Chystáme se podávat k okresnímu soudu Žádost o opatrovnictví a omezení svéprávnosti syna s poruchou autistického spektra. Má invalidní důchod 3. stupně, nepracuje. Exmanžel je žadatelem příspěvku na péči, protože s ním přímo bydlí. Jsme domluveni, že on by mohl být následně opatrovníkem syna. více...

ZPRÁVY: Jak je důležité postupovat a bránit se společně

10.6.2025 Zákon o zdravotnických prostředcích byl schválen. Zatím jej schválila Poslanecká sněmovna, Národní radě osob se zdravotním postižením ČR se podařilo prosadit dvě důležité novinky. Přijetí tohoto zákona je velmi důležité, protože nově kodifikuje přístup ke zdravotnickým prostředkům, jejich soupis, nároky pacientů a procento spoluúčasti. více...

PTÁTE SE: Doprovod lékaři ve dvou a nárok na volno z práce

9.6.2025 Chci se zeptat, zda mám nárok na placené nebo neplacené volno v práci, pokud doprovázím vnuka (postiženého ADHD, autismem - přiznán II. stupeň závislosti) k lékaři. Chodíme ve dvou (s jeho maminkou, která je doma jako osoba pečující), protože je vnuk neošetřitelný a velmi hyperaktivní, velmi se vzpouzí každému zákroku více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.