pečuj doma

Na konci února by měl být léků snad dostatek

15.2.2023

Ministr zdravotnictví ČR Vlastimil Válek se omluvil pacientům za to, že některé léky nebyly momentálně dostupné. Ministerstvo podle něj aktivně pracuje na zlepšení situace. V reakci na vzniklou situaci chystá ministerstvo zdravotnictví novelu léčiv. Vyloučil, že by nedostatek léků souvisel s pomocí Ukrajině.

„Situace s léčivy se postupně stabilizuje,“ prohlásil Válek v úvodu tiskové konference. Stát podle něho jedná s výrobci a distributory. Zlepšit situaci by měla také urychlené dodávky dodávek léčiv.

„Ano výpadky tady jsou, jsou stále problémy s některými kategoriemi,“ pokračoval Válek a dodal, že stát se snaží dělat vše pro to, aby léky byly naskladněny.

„Omlouvám se a nesmírně mě to mrzí, že některý lék, který pacienti sháněli nebyl,“ prohlásil Válek. Podle Válka se jedná o zrychlených dodávkách. Postupně by se do lékáren měly doskladnit různé druhy antibiotik. Okolností, které mohou za výpadek léků, je podle Válka několik. Patří mezi ně pozastavení výroby v Číně, které vzniklo v souvislosti s nemocí Covid-19, dále špatné plánování a strategie výrobců léčiv v roce 2021, válka na Ukrajině, kde válka pozastavila výrobu, a mutace chřipky, které nastoupily po skončení pandemie koronaviru.

Spotřeba antibiotik podle ministra Válka meziročně vzrostla o 300 000 balení, tedy o 47 procent. Zvýšená spotřeba ovlivnila i jejich dostupnost. Konec února by mělo podle náměstka ministerstva zdravotnictví Jakuba Dvořáčka obdobím, kdy se trh bude stabilizovat. Antibiotika v tabletách už jsou podle něj dostupná, chybí suspenze.

Ministr zároveň popřel, že by léky, kterých je nyní nedostatek, chyběly z důvodu pomoci Ukrajině. „Pokud použijeme jen selský rozum, tak my jsme léky, které Ukrajina potřebovala, posílali na přelomu dubna května,“ řekl.

Dále zdůraznil, že Česko posílalo především léky na bolest, nikoli léky, které slouží k léčbě chřipky a angíny, kterých je nyní nedostatek.

Stínová ministryně vlády Alena Schillerová svolala kulatý stůl k tématu chybějících léků, na který zaslala pozvánku také ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi. Ministr zdravotnictví řekl, že účast nepotvrdil.

„Pro zajištění dostatku léků děláme absolutní maximum,“ prohlásil Válek. U antibiotik podle něj v žádném případě nehrozí, že by pacient nedostal patřičnou léčbu.

Zdroj: idnes

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Musí jít peníze z prodeje domu opatrovance do dědictví?

20.3.2023 Mám opatrovnictví na mého strýce (80), který letos prodal dům. Jelikož nemá žádný účet, peníze dostal hotově. Momentálně je na tom opravdu zle, doktor říkal, že máme očekávat nejhorší. Soud vyžaduje, aby peníze byly zaslány na účet. Jak pokračovat? Lze nějak obejít soud, aby peníze byly svěřeny mně, nikoliv v dědictví jeho bratrovi, se kterým neměl dobrý vztah více...

PTÁTE SE: Doplňování lékařských zpráv v řízení o příspěvku na péči

19.3.2023 Chtěla jsem se zeptat, zda je nějaká změna v řízení k příspěvku na péči od 1.1.2023. Dnes mi bylo řečeno, že není možné do námitkového řízení dodávat lékařské zprávy - vysvětlím: probíhá řízení k PNP, 6.3.2023 bylo plánované vyšetření u psychiatra, a když maminka dnes přinesla tuto zprávu, že ji doloží do řízení, bylo jí řečeno více...

INFO: Placený nadstandard kvete, ať ministr chce nebo nechce

18.3.2023 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) veřejně odmítá placenou nadstandardní lékařskou péči. Jenže nemocnice v Česku se vydávají opačným směrem.
Podle zjištění MF DNES různé připlácené služby a balíčky zavádějí další zařízení nebo o zavedení uvažují. A to i ta, která přímo podléhají ministerstvu. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.