pečuj doma

Na konci února by měl být léků snad dostatek

15.2.2023

Ministr zdravotnictví ČR Vlastimil Válek se omluvil pacientům za to, že některé léky nebyly momentálně dostupné. Ministerstvo podle něj aktivně pracuje na zlepšení situace. V reakci na vzniklou situaci chystá ministerstvo zdravotnictví novelu léčiv. Vyloučil, že by nedostatek léků souvisel s pomocí Ukrajině.

„Situace s léčivy se postupně stabilizuje,“ prohlásil Válek v úvodu tiskové konference. Stát podle něho jedná s výrobci a distributory. Zlepšit situaci by měla také urychlené dodávky dodávek léčiv.

„Ano výpadky tady jsou, jsou stále problémy s některými kategoriemi,“ pokračoval Válek a dodal, že stát se snaží dělat vše pro to, aby léky byly naskladněny.

„Omlouvám se a nesmírně mě to mrzí, že některý lék, který pacienti sháněli nebyl,“ prohlásil Válek. Podle Válka se jedná o zrychlených dodávkách. Postupně by se do lékáren měly doskladnit různé druhy antibiotik. Okolností, které mohou za výpadek léků, je podle Válka několik. Patří mezi ně pozastavení výroby v Číně, které vzniklo v souvislosti s nemocí Covid-19, dále špatné plánování a strategie výrobců léčiv v roce 2021, válka na Ukrajině, kde válka pozastavila výrobu, a mutace chřipky, které nastoupily po skončení pandemie koronaviru.

Spotřeba antibiotik podle ministra Válka meziročně vzrostla o 300 000 balení, tedy o 47 procent. Zvýšená spotřeba ovlivnila i jejich dostupnost. Konec února by mělo podle náměstka ministerstva zdravotnictví Jakuba Dvořáčka obdobím, kdy se trh bude stabilizovat. Antibiotika v tabletách už jsou podle něj dostupná, chybí suspenze.

Ministr zároveň popřel, že by léky, kterých je nyní nedostatek, chyběly z důvodu pomoci Ukrajině. „Pokud použijeme jen selský rozum, tak my jsme léky, které Ukrajina potřebovala, posílali na přelomu dubna května,“ řekl.

Dále zdůraznil, že Česko posílalo především léky na bolest, nikoli léky, které slouží k léčbě chřipky a angíny, kterých je nyní nedostatek.

Stínová ministryně vlády Alena Schillerová svolala kulatý stůl k tématu chybějících léků, na který zaslala pozvánku také ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi. Ministr zdravotnictví řekl, že účast nepotvrdil.

„Pro zajištění dostatku léků děláme absolutní maximum,“ prohlásil Válek. U antibiotik podle něj v žádném případě nehrozí, že by pacient nedostal patřičnou léčbu.

Zdroj: idnes

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Významná konference "Stáří spojuje" bude začátkem června

23.4.2024 Již tradiční mezinárodní konference Stáří spojuje 2024 se koná od 3. do 4. června 2024 v Praze. Hlavními tématy konference letos budou: mezigenerační vztahy, umění stárnout, ageismus, postavení seniorů ve společnosti, týrání a zanedbávání seniorů a další. Pozvání přijala řada významných českých i zahraničních expertů. více...

INFO: Zdravotně postižení budou od dubna 2025 patřit pod ČSSZ

22.4.2024 MPSV připravilo návrh zákona, jehož cílem je systémové sjednocení všech sociálních dávek podmíněných dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem pod hlavičku České správy sociálního zabezpečení. Namísto Úřadu práce ČR by tak nově o příspěvku na péči a dávkách pro osoby se zdravotním postižením rozhodovaly územní správy sociálního zabezpečení. více...

PTÁTE SE: Znovuposouzení příspěvku na péči v 18 letech u celiaka

21.4.2024 Dceři v listopadu 2023 skončil posudek (3. v pořadí) na příspěvek na péči v 1. stupni, dg. celiakie, skolióza (celotrupový korzet). Uznáno pokaždé d) stravování, e) oblékání, h) péče o zdraví. (Rozporovali jsme osobní aktivity, ale nedosáhli). Před dvě dny jsem byla na základě Vyrozumění z úřadu práce nahlédnout do spisu. Posudkový lékař popsal více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.