pečuj doma

Na konci února by měl být léků snad dostatek

15.2.2023

Ministr zdravotnictví ČR Vlastimil Válek se omluvil pacientům za to, že některé léky nebyly momentálně dostupné. Ministerstvo podle něj aktivně pracuje na zlepšení situace. V reakci na vzniklou situaci chystá ministerstvo zdravotnictví novelu léčiv. Vyloučil, že by nedostatek léků souvisel s pomocí Ukrajině.

„Situace s léčivy se postupně stabilizuje,“ prohlásil Válek v úvodu tiskové konference. Stát podle něho jedná s výrobci a distributory. Zlepšit situaci by měla také urychlené dodávky dodávek léčiv.

„Ano výpadky tady jsou, jsou stále problémy s některými kategoriemi,“ pokračoval Válek a dodal, že stát se snaží dělat vše pro to, aby léky byly naskladněny.

„Omlouvám se a nesmírně mě to mrzí, že některý lék, který pacienti sháněli nebyl,“ prohlásil Válek. Podle Válka se jedná o zrychlených dodávkách. Postupně by se do lékáren měly doskladnit různé druhy antibiotik. Okolností, které mohou za výpadek léků, je podle Válka několik. Patří mezi ně pozastavení výroby v Číně, které vzniklo v souvislosti s nemocí Covid-19, dále špatné plánování a strategie výrobců léčiv v roce 2021, válka na Ukrajině, kde válka pozastavila výrobu, a mutace chřipky, které nastoupily po skončení pandemie koronaviru.

Spotřeba antibiotik podle ministra Válka meziročně vzrostla o 300 000 balení, tedy o 47 procent. Zvýšená spotřeba ovlivnila i jejich dostupnost. Konec února by mělo podle náměstka ministerstva zdravotnictví Jakuba Dvořáčka obdobím, kdy se trh bude stabilizovat. Antibiotika v tabletách už jsou podle něj dostupná, chybí suspenze.

Ministr zároveň popřel, že by léky, kterých je nyní nedostatek, chyběly z důvodu pomoci Ukrajině. „Pokud použijeme jen selský rozum, tak my jsme léky, které Ukrajina potřebovala, posílali na přelomu dubna května,“ řekl.

Dále zdůraznil, že Česko posílalo především léky na bolest, nikoli léky, které slouží k léčbě chřipky a angíny, kterých je nyní nedostatek.

Stínová ministryně vlády Alena Schillerová svolala kulatý stůl k tématu chybějících léků, na který zaslala pozvánku také ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi. Ministr zdravotnictví řekl, že účast nepotvrdil.

„Pro zajištění dostatku léků děláme absolutní maximum,“ prohlásil Válek. U antibiotik podle něj v žádném případě nehrozí, že by pacient nedostal patřičnou léčbu.

Zdroj: idnes

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Petice za zvýšení příspěvku na péči ve všech stupních

23.9.2023 Poslední valorizace příspěvku na péči se uskutečnila v roce 2018, kdy byly zvýšeny příspěvky na péči ve III. a IV. stupni. Poslední valorizace všech stupňů příspěvku na péči o 10 % byla realizována v roce 2016. Od roku 2018 došlo k obrovskému a dokonce několikerému nárůstu cen ve všech oblastech života, tedy i v sociálních službách. více...

PTÁTE SE: Jak zabránit dehydrataci a jaké nápoje podávat

22.9.2023 Chtěl bych se zeptat, kolik toho má naše 95letá babička vypít. Má potíže úměrné věku, je trošku zmatená, většinu času leží na lůžku, nebo je v polosedě, když napolohujeme matraci. Jak poznat, že není dehydratovaná? Jaké nápoje by pro ni byly vhodné? Nejraději má slabou kávu s mlékem, to asi nepomůže, jiné pití ale spíš odmítá, někdy se zakuckává. více...

INFO: Nominace na Ceny ministra zdravotnictví pro rok 2023

21.9.2023 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek udělí 3. prosince 2023, u příležitosti Mezinárodního dne osob se zdravotním postižením, dvě ocenění. Jedná se o Cenu ministra zdravotnictví ve prospěch osob se zdravotním postižením a o Cenu ministra zdravotnictví za rozvoj zdravotně sociální péče. Ceny budou předány ve Španělském sále. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.