pečuj doma

Na Milostivé léto chybí už jen podpis prezidenta

4.6.2023

Pouze podpis prezidenta Petra Pavla již stačí k tomu, aby pojistné a daňové Milostivé léto mohlo opět pomoci statisícům lidí zatížených exekucemi za předpokladu, že v plné výši uhradí jistinu dluhu. Senátoři jednoznačně podpořili související dva zákony z pera Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva financí.

„Senát udělal zásadní krok ke schválení zákonů, které mnoha lidem vrátí možnost vést normální život. Dluhy jsou obrovské stigma a spadnout do nich je v současnosti bohužel jednoduché. Ze statistik Člověka v tísni plyne, že každý den je zahájeno kolem 1 800 nových exekucí,” řekla senátorka Miluše Horská (za KDU-ČSL), předsedkyně senátního výboru pro sociální politiku.

„Podle propočtů MPSV se jedná o 715 000 fyzických osob a 262 000 právnických osob, které by nabídky mohly využít a splatit dluhy České správě sociálního zabezpečení. V případě fyzických osob si díky tomu stát jednorázově přijde až na 20,7 miliardy korun. S tím se pojí odpuštění zhruba 10,5 miliardy korun poplatků a penále. Právnické osoby by mohly splatit dluh až do výše 36 miliard korun a odpuštěné penále by činilo 7,5 miliardy korun. Celkem si tedy stát přijde až na 56,7 miliardy korun, které by jinak vymáhal jen velmi složitě. A abychom vyšli lidem vstříc, zákon oproti minulým Milostivým letům umožňuje rozložit platbu jistiny do splátkového kalendáře,“ vysvětlil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Jsem velmi rád, že ministerstva financí a práce a sociálních věcí navazují na to, co jsme začali akcemi Milostivé léto I a II. Obě akce dohromady pomohly z dluhové pasti více než 61 tisícům lidí a daly jim šanci na nový začátek. Tentokrát dostanou šanci také ti, kterých se týkají exekuce správní, nikoli soudní,” řekl po schválení Marek Výborný (KDU-ČSL).

U finanční a celní správy, ministerstva financí, soudů a vězeňské služby pak jednorázově zaniknou nedoplatky na dani nedosahující 200 korun, v případě daně z nemovitých věcí nedosahující 30 korun. Pokud má dlužník více malých nedoplatků, nesmí jejich součet překročit 1 000 korun. Jak u MPSV, tak u MF se akce týká pouze dluhů, které vznikly před 30. zářím 2022.

Zdroj: MPSV

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Nový guru libertiánství a jeho metoda motorové pily

25.6.2024 Liberálové po celém světě jsou nadšeni „svobodným, ekonomickým a sociálně-politickým programem“ nového argentinského prezidenta Javiera Mileie. Tento guru libertiánství chce udělat svou zemi „fit“ tím, že potlačí sociální standardy pro většinu lidí. Milei své konání cynicky nazývá metodou motorové pily. Stále víc stoupenců získává i v Evropě. více...

PTÁTE SE: Vrácení listiny opatrovníka po úmrtí opatrované

24.6.2024 Byl jsem jako vnuk určen soudem opatrovníkem své babičky, u které se začala v rámci dlouhodobé těžké cukrovky začala rozvíjet stařecká demence a kvadruparéza. Obdržel jsem listinu opatrovníka. Babička zemřela v listopadu 2023, čímž mé opatrovnictví automaticky zaniklo. Teď v červnu mně do mé osobní datové schránky přišla žádost od soudu, více...

INFO: V soukromých domovech by měli senioři odevzdat celý svůj příjem

23.6.2024 Je zde další novela zákona o sociálních službách. Jedná se o rozsáhlou novelu, jehož smyslem je zákonem upravit sociálně zdravotní pomezí pro lidi, kteří potřebují zdravotní péči současně se sociální péčí. NRZP ČR souhlasí s tezí propojení sociální péče a zdravotní péče u lidí, kteří potřebují poskytovat oba druhy péče společně více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.