pečuj doma

Na Milostivé léto chybí už jen podpis prezidenta

4.6.2023

Pouze podpis prezidenta Petra Pavla již stačí k tomu, aby pojistné a daňové Milostivé léto mohlo opět pomoci statisícům lidí zatížených exekucemi za předpokladu, že v plné výši uhradí jistinu dluhu. Senátoři jednoznačně podpořili související dva zákony z pera Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva financí.

„Senát udělal zásadní krok ke schválení zákonů, které mnoha lidem vrátí možnost vést normální život. Dluhy jsou obrovské stigma a spadnout do nich je v současnosti bohužel jednoduché. Ze statistik Člověka v tísni plyne, že každý den je zahájeno kolem 1 800 nových exekucí,” řekla senátorka Miluše Horská (za KDU-ČSL), předsedkyně senátního výboru pro sociální politiku.

„Podle propočtů MPSV se jedná o 715 000 fyzických osob a 262 000 právnických osob, které by nabídky mohly využít a splatit dluhy České správě sociálního zabezpečení. V případě fyzických osob si díky tomu stát jednorázově přijde až na 20,7 miliardy korun. S tím se pojí odpuštění zhruba 10,5 miliardy korun poplatků a penále. Právnické osoby by mohly splatit dluh až do výše 36 miliard korun a odpuštěné penále by činilo 7,5 miliardy korun. Celkem si tedy stát přijde až na 56,7 miliardy korun, které by jinak vymáhal jen velmi složitě. A abychom vyšli lidem vstříc, zákon oproti minulým Milostivým letům umožňuje rozložit platbu jistiny do splátkového kalendáře,“ vysvětlil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Jsem velmi rád, že ministerstva financí a práce a sociálních věcí navazují na to, co jsme začali akcemi Milostivé léto I a II. Obě akce dohromady pomohly z dluhové pasti více než 61 tisícům lidí a daly jim šanci na nový začátek. Tentokrát dostanou šanci také ti, kterých se týkají exekuce správní, nikoli soudní,” řekl po schválení Marek Výborný (KDU-ČSL).

U finanční a celní správy, ministerstva financí, soudů a vězeňské služby pak jednorázově zaniknou nedoplatky na dani nedosahující 200 korun, v případě daně z nemovitých věcí nedosahující 30 korun. Pokud má dlužník více malých nedoplatků, nesmí jejich součet překročit 1 000 korun. Jak u MPSV, tak u MF se akce týká pouze dluhů, které vznikly před 30. zářím 2022.

Zdroj: MPSV

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Představuje se Brno, jako partner neziskovek

3.10.2023 Dnes proběhl křest tramvaje a začátek kampaně „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“. Akce se odehrála na Komenského náměstí na odstavné koleji. Tramvaj, která bude informovat Brňany a Brňanky o neziskových organizacích věnujících se sociálním službám, pokřtila primátorka města Brna Markéta Vaňková. více...

PTÁTE SE: Dostal jsem výpověď z bytu pro sociálně slabší

2.10.2023 Bydlím v bytovce a mám dlouhodobé spory se sousedy. Celou situaci již řeší Policie ČR. Problémy narůstají, sousedka je matka starosty a ten se nyní mstí. Cizí odpad před bytovými dveřmi, k čemuž se mi starosta přiznal, přešel jsem to. Za dva dny večer starosta u dveří s okamžitou výpověď z bytu, kdy se mám do pěti dní vystěhovat. více...

INFO: Práce na dálku je dostupnější. Pomůže pečujícím

1.10.2023 Rodiče malých dětí snadněji skloubí pracovní a rodinný život. Úprava zákoníku práce jim ulehčí získání práce na dálku a rovněž podpoří flexibilní úvazky. Z lepších podmínek budou těžit i další znevýhodněné skupiny na trhu práce, jako jsou těhotné ženy či lidé, kteří pečují o blízké. Novelu schválila sněmovna v půli září. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.