pečuj doma

Na Milostivé léto chybí už jen podpis prezidenta

4.6.2023

Pouze podpis prezidenta Petra Pavla již stačí k tomu, aby pojistné a daňové Milostivé léto mohlo opět pomoci statisícům lidí zatížených exekucemi za předpokladu, že v plné výši uhradí jistinu dluhu. Senátoři jednoznačně podpořili související dva zákony z pera Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva financí.

„Senát udělal zásadní krok ke schválení zákonů, které mnoha lidem vrátí možnost vést normální život. Dluhy jsou obrovské stigma a spadnout do nich je v současnosti bohužel jednoduché. Ze statistik Člověka v tísni plyne, že každý den je zahájeno kolem 1 800 nových exekucí,” řekla senátorka Miluše Horská (za KDU-ČSL), předsedkyně senátního výboru pro sociální politiku.

„Podle propočtů MPSV se jedná o 715 000 fyzických osob a 262 000 právnických osob, které by nabídky mohly využít a splatit dluhy České správě sociálního zabezpečení. V případě fyzických osob si díky tomu stát jednorázově přijde až na 20,7 miliardy korun. S tím se pojí odpuštění zhruba 10,5 miliardy korun poplatků a penále. Právnické osoby by mohly splatit dluh až do výše 36 miliard korun a odpuštěné penále by činilo 7,5 miliardy korun. Celkem si tedy stát přijde až na 56,7 miliardy korun, které by jinak vymáhal jen velmi složitě. A abychom vyšli lidem vstříc, zákon oproti minulým Milostivým letům umožňuje rozložit platbu jistiny do splátkového kalendáře,“ vysvětlil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Jsem velmi rád, že ministerstva financí a práce a sociálních věcí navazují na to, co jsme začali akcemi Milostivé léto I a II. Obě akce dohromady pomohly z dluhové pasti více než 61 tisícům lidí a daly jim šanci na nový začátek. Tentokrát dostanou šanci také ti, kterých se týkají exekuce správní, nikoli soudní,” řekl po schválení Marek Výborný (KDU-ČSL).

U finanční a celní správy, ministerstva financí, soudů a vězeňské služby pak jednorázově zaniknou nedoplatky na dani nedosahující 200 korun, v případě daně z nemovitých věcí nedosahující 30 korun. Pokud má dlužník více malých nedoplatků, nesmí jejich součet překročit 1 000 korun. Jak u MPSV, tak u MF se akce týká pouze dluhů, které vznikly před 30. zářím 2022.

Zdroj: MPSV

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Není žádoucí rušit nemocnice, ale transformovat

4.3.2024 Nedostatek personálu, tlak na větší efektivitu, ale i vývoj medicíny a požadavky na kvalitu. To je jen několik důvodů, proč se změnám na mapě nemocnic nevyhneme. Podle expertů by ale neměla být výsledkem koncentrace i základní péče do krajských měst a zhoršení dostupnosti v odlehlých regionech. Píše o tom Medical Tribune. více...

PTÁTE SE: Exekuce ze jmění manželů vůči osobě omezené ve svéprávnosti

3.3.2024 Jsem opatrovníkem dámy, která byla před lety omezena ve svéprávnosti. Už dlouho probíhá rozvodové řízení s jejím manželem. Sňatek byl už dávno znám za neplatný, bohužel soud ani bývalá opatrovnice nezasáhli, aby byl sňatek anulován. Dnes jsem obdržel oznámení o dvou exekucich, které má její manžel, ale exekutor to chce vymáhat po nemocné více...

ZPRÁVY: Hlavním posláním Kociánky je ucelená rehabilitace

2.3.2024 "Narodil jsem se v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze, kousek od Jedličkova ústavu, nejstaršího českého zařízení pro děti a mládež s tělesným postižením. Ten byl založen v roce 1913, pouhých šest let před Kociánkou, sociálně-zdravotnickým zařízením stejného typu. A moje první zaměstnání bylo v Jedličkově ústavu," vypočítává Tomáš Komárek. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.