pečuj doma

Na platy si sáhneme, slibují politici. Ale neví kdy

9.4.2023

Po schválení nižší valorizace důchodů vzrůstá tlak na politiky, aby se v krizi také uskromnili. Zatímco průměrný penzista přijde od června měsíčně kvůli nižší valorizaci o 1 010 korun, plat řadového poslance vzrostl o 11 600 korun. MF DNES se proto ptala všech 200 poslanců, zda si sáhnou na platy. Většina z nich se chce uskromnit.

V tom, jak moc, se už ale rozcházejí. Opoziční ANO a SPD chtějí zmrazit současné platy na roky dopředu. Naposledy to na začátku března neúspěšně navrhoval šéf ANO Andrej Babiš. Koaliční poslanci s tím však převážně nesouhlasí. Argumentují hlavně tím, že se po konci zmrazení platy stejně skokově zvýší.

Hnutí STAN proto přišlo s návrhem, aby se růst platů politiků zpomalil stejně jako u valorizace penzí. Byť na něm hnutí teprve pracuje, podle poslance STAN Josefa Fleka by se tím růst platů politiků zpomalil zhruba o 60 procent.

Vlastní návrh chystají i Piráti. „Zpomalení růstu platů je v době krize důležité gesto, ale krátkodobé. Proto předložíme dlouhodobé řešení, které se bude týkat nejen politiků, ale i vrcholných manažerů státních podniků typu ČEZ,“ napsal MF DNES bez podrobností vicepremiér a šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Opozice však vládu kritizuje, že s ní o návrzích nejedná a také, že přišly pozdě. „Vládní návrhy neberu vážně. Když mohli v březnu podpořit mnou navržené zmrazení platů na pět let, tak to potopili. Rozhoupali se, až když je kritizoval prezident,“ řekl MF DNES předseda ANO Andrej Babiš. Poté, co jeho návrh koalice ve Sněmovně nepřipustila, vyzval prezident Petr Pavel vládu, aby s opozicí projednala úpravu, která zajistí, že se na úsporách budou podílet i politici.

Tím evidentně některé poslance popudil. „Pokud to bude smysluplné opatření týkající se nejen poslanců a pokud pan prezident začne sám u sebe, v zásadě s tím problém nemám,“ reagoval pro MF DNES poslanec KDU-ČSL Aleš Dufek.

Zdroj: iDNES

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Nový seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Co bude s opatrovanými, kdyby opatrovník náhle zemřel

7.12.2023 Mám v opatrovnické péči dva syny. Kam se sousedi mají obrátit o pomoc, v případě mojí náhlé smrti?
ODPOVĚĎ
Opatrovnictví vlastních dospělých dětí má nejspíše dvě roviny:
právní – jste opatrovníkem, tj. hájíte práva synů v jejich dospělosti, více...

Zprávy: Pečujeme doma o hrdinství všedního dne i valorizaci příspěvku

6.12.2023 Včera, 5. prosince vyšlo další číslo novin Pečujeme doma. Nabízí mj. rozhovor s Jolanou Voldánovou, novou ředitelkou Konta Bariéry, všímáme si seriálů, které se zabývají pečováním, a nemůžeme samozřejmě vynechat ústřední problém pečujících: odsouvání valorizace příspěvku na péči, k němuž nedošlo u některých stupňů od roku 2016. více...

Blog R. Honzáka: Starý doktor píše mladým stávkujícím kolegům

5.12.2023 Kolegyně a kolegové! Pokud vám bylo dopřáno vystudovat na Universitě Karlově, tak pomnětě, že ještě před pár roky patřila mezi 400 nejkvalitnějších fakult světa. Že se propadla níže, není už zásluha mojí generace. Bylo vám tedy dopřáno vzdělání, jako málokomu na světě. Aniž se na vás požadovaly jiné než elementární poplatky ve formě kolkovného. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.