pečuj doma

INFO: Na Slovensku asi už definitivně: Sputnik od 7. června

2.6.2021

Slovensko spustilo čakáreň na očkovanie Sputnikom V cez portál korona.gov.sk. Očkovať by sa malo dať v Lučenci, Bratislave, Michalovciach, Nových Zámkoch, Humennom, Bojniciach, Piešťanoch či Žiline. Prvá osoba má byť zaočkovaná v pondelok 7. júna. V utorok to v TV Markíza oznámil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Očakáva, že zaočkovať sa dá okolo 80.000 ľudí. Podľa šéfa rezortu zdravotníctva by malo v každom kraji fungovať jedno očkovacie centrum. „Teraz sa doriešuje logistika, návoz vakcín, ich uskladnenie,“ uviedol. Očkovanie bude určené pre osoby vo veku od 18 do 60 rokov. Logistiku tejto očkovacej vakcíny považuje za najkomplikovanejšiu, keďže po rozmrazení vydrží dve hodiny.

Lengvarský sa vyjadril k dodatku zmluvy k Sputniku V, v ktorom sa spomína šéfka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzana Baťová. Tej dôveruje. „Niekoľkokrát som sa za ňu postavil a myslím si, že v ničom nepochybila,“ povedal.

Očkovanie detí je podľa Lengvarského otázkou týždňov. Cez systém korona.gov.sk by mala pribudnúť kolónka na očkovanie 12 až 15-ročných. Vykonať sa ešte musia záťažové testy systému. Povedal, že sa uvažuje aj o očkovaní detí od 8 rokov, čo by malo byť už v rukách pediatrov.

Rómske osady by sa mali podľa ministra očkovať spolu s majoritným obyvateľstvom. Očakáva od toho, že dôvera týchto komunít vo vakcínu stúpne. Je už čas na to, aby sa to urobilo pre všetkých rovnako.

Verí, že sa podarí zaočkovať aspoň 70 percent Slovákov do konca leta. Zmysel vidí v zvýhodnení zaočkovaných. Citeľné výhody by mali mať pri cestovaní, hromadných podujatiach na Slovensku, športových aktivitách, či na kúpaliskách. „Veľkú nádej dávame do očkovania všeobecnými lekármi,“ poznamenal s tým, že to považuje za kľúč k úspechu. Prebytočné vakcíny Slovensko podľa Lengvarského daruje. Zameriavať sa bude na Ukrajinu a Balkán.

Cez leto s rúškom v interiéri podľa šéfa rezortu zdravotníctva zrejme bude treba stále počítať. Cestovateľský semafor sa bude na Slovensku podľa neho vyhodnocovať každé dva týždne.

Zdroj: TASR

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: V soukromých domovech by měli senioři odevzdat celý svůj příjem

23.6.2024 Je zde další novela zákona o sociálních službách. Jedná se o rozsáhlou novelu, jehož smyslem je zákonem upravit sociálně zdravotní pomezí pro lidi, kteří potřebují zdravotní péči současně se sociální péčí. NRZP ČR souhlasí s tezí propojení sociální péče a zdravotní péče u lidí, kteří potřebují poskytovat oba druhy péče společně více...

PTÁTE SE: Započítání doby péče nebo evidence na úřadu práce do důchodu

22.6.2024 Pečuji o matku, do 31.5.2020 jsem byl zaměstnán, od 1.6.2020 jsem byl veden v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, podpora mi byla poskytnuta od 1.6. do 31.10.2020. Z důvodu covidu a odsouvání návštěv úřadu práce jsem byl vyřazen z evidence až 10.5.2021. V květnu 2020 jsme zažádali o příspěvek na péči, tento se vyřídil více...

INFO: Ženský vzdělávací spolek Vesna bude slavit svátek

21.6.2024 Ve středu 26. 6. 2024 budeme už potřetí slavit svátek Vesny! Zveme všechny účastnice a účastníky našich aktivit i ty, kdo zatím jen zvědavě obhlížejí nástěnky Vesny na Údolní či přinášejí věci do Šatníku na Pellicově 2c - ale i ty, které a kteří prošli v minulosti vesními školami, kurzy a kroužky. Program začíná v 15 hodin a končí ve 20 hodin. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.