pečuj doma

INFO: Na Slovensku asi už definitivně: Sputnik od 7. června

2.6.2021

Slovensko spustilo čakáreň na očkovanie Sputnikom V cez portál korona.gov.sk. Očkovať by sa malo dať v Lučenci, Bratislave, Michalovciach, Nových Zámkoch, Humennom, Bojniciach, Piešťanoch či Žiline. Prvá osoba má byť zaočkovaná v pondelok 7. júna. V utorok to v TV Markíza oznámil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Očakáva, že zaočkovať sa dá okolo 80.000 ľudí. Podľa šéfa rezortu zdravotníctva by malo v každom kraji fungovať jedno očkovacie centrum. „Teraz sa doriešuje logistika, návoz vakcín, ich uskladnenie,“ uviedol. Očkovanie bude určené pre osoby vo veku od 18 do 60 rokov. Logistiku tejto očkovacej vakcíny považuje za najkomplikovanejšiu, keďže po rozmrazení vydrží dve hodiny.

Lengvarský sa vyjadril k dodatku zmluvy k Sputniku V, v ktorom sa spomína šéfka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzana Baťová. Tej dôveruje. „Niekoľkokrát som sa za ňu postavil a myslím si, že v ničom nepochybila,“ povedal.

Očkovanie detí je podľa Lengvarského otázkou týždňov. Cez systém korona.gov.sk by mala pribudnúť kolónka na očkovanie 12 až 15-ročných. Vykonať sa ešte musia záťažové testy systému. Povedal, že sa uvažuje aj o očkovaní detí od 8 rokov, čo by malo byť už v rukách pediatrov.

Rómske osady by sa mali podľa ministra očkovať spolu s majoritným obyvateľstvom. Očakáva od toho, že dôvera týchto komunít vo vakcínu stúpne. Je už čas na to, aby sa to urobilo pre všetkých rovnako.

Verí, že sa podarí zaočkovať aspoň 70 percent Slovákov do konca leta. Zmysel vidí v zvýhodnení zaočkovaných. Citeľné výhody by mali mať pri cestovaní, hromadných podujatiach na Slovensku, športových aktivitách, či na kúpaliskách. „Veľkú nádej dávame do očkovania všeobecnými lekármi,“ poznamenal s tým, že to považuje za kľúč k úspechu. Prebytočné vakcíny Slovensko podľa Lengvarského daruje. Zameriavať sa bude na Ukrajinu a Balkán.

Cez leto s rúškom v interiéri podľa šéfa rezortu zdravotníctva zrejme bude treba stále počítať. Cestovateľský semafor sa bude na Slovensku podľa neho vyhodnocovať každé dva týždne.

Zdroj: TASR

 

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Duben je v Brně Měsícem bláznovství

28.3.2023 Již 21. ročník destigmatizační akce Měsíc bláznovství v Brně bude probíhat od 3. 4. do 26. 4. 2023. Návštěvníci se opět mohou těšit na bohatý vzdělávací a kulturní program, který se letos bude odehrávat nejen v kavárně Café Práh, ale například také v Kině Art, na Pedagogické fakultě a Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity nebo v Science centru VIDA. více...

PTÁTE SE: Nestihlo se rozhodnout o změně stupně závislosti

27.3.2023 Osm let jsem pečovala o svého tatínka ve věku 84 let, který byl po amputaci nohy. Pobíral příspěvek na péči 2. stupně. Vzhledem k zhoršujícímu se zdravotnímu stavu jsme v říjnu 2022 podali žádost o změnu stupně závislosti. Proběhlo šetření v domácnosti tatínka, lékař úřadu doložil zdravotní dokumentaci a čekali jsme na vyjádření. více...

ZPRÁVY: Vyjádření Fóra mobilních hospiců: Nikoho nezabíjíme

26.3.2023 Fórum mobilních hospiců reagovalo na článek iDNES Umři do měsíce, jinak nezaplatíme… „Smyslem paliativní a hospicové péče je důraz na kvalitu života pacienta. Opiáty jsou tedy aplikovány za účelem zmírnění bolestí a jiných nepříznivých projevů nemoci, které pacienta tíží, právě aby zlepšily celkové pohodlí a kvalitu pacientova života v závěru.“ více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.