pečuj doma

Náš boj s covidem má velkou trhlinu. Čtěte zásadní rozhovor

25.10.2021

Imunolog Vojtěch Thon z Masarykovy univerzity v Brně poukazuje na nedostatky boje s epidemií covidu-19. „Těch 400 tisíc nenaočkovaných zranitelných lidí vnímám jako zásadní nezvládnutí situace v České republice,“ říká mimo jiné v rozhovoru pro internetový portál Seznam Zprávy.

Podle profesora z brněnského centra Recetox Masarykovy univerzity současná opatření neumožňují praktikům předepisovat léky, které zabrání těžkým průběhům covidu. Thon má na mysli kortikoidy i medikamenty proti poruchám srážlivosti krve.

V rozhovoru pro Seznam Zprávy zároveň upozorňuje, že jsou současná oficiální čísla nakažených zavádějící. „Jsme v úplně jiné situaci než loni. Infekce virem nutně neznamená rozvoj onemocnění. Navíc testujeme jen neočkované jedince, přitom i očkovaní mohou virus přenášet,“ zdůrazňuje Thon.

Pane profesore, tvrdíte, že při boji s covidem nevyužíváme všechny možnosti. Jak to myslíte?

Naše medicína už má možnosti precizní léčby, jenže je zanedbaná. Jsou to takzvaná imunosupresiva, ale musí se nasadit již v domácím ošetřování, to jest dříve, než dojde k rozvoji onemocnění. To se neděje a pak je pozdě. V tom vidím zásadní problém. Když se totiž onemocnění covid-19 plně rozvíjí, je potřeba snižovat přehnanou imunitní odpověď organismu a regulovat krevní srážení. Covid-19 už není přímo infekcí, ale je to postinfekční stav s přemrštěnou imunitní reakcí. Imunitní systém se paradoxně musí přibrzdit. Účinnými léky jsou kupříkladu kortikoid dexametazon, který snižuje imunitní odpověď, a v tabletové formě léky proti krevnímu srážení. Jedná se o léky, které je nutné podávat pod kontrolou lékaře.

Z vašeho pohledu tedy selhává primární péče u praktiků?

Takto bych to neřekl. Potřebná léčba praktikům není umožněná lidmi, kteří boj s epidemií řídí. U covidu-19 kromě imunosupresiv potřebujete zajistit léčbu proti krevnímu srážení. Takový lék stojí přibližně dva tisíce korun, ale praktik jej nemůže napsat, protože ho od pojišťovny nedostane proplacený. Měl by také udělat vyšetření D-dimerů. (Je to test, který se používá pro zjištění a monitorování nadměrného krevního srážení - pozn. red.). Ty jsou u nemoci covid-19 vždycky zvýšené. Pokud v počátku zaléčíte poruchu krevního srážení, člověku zachraňujete život.

Které léky konkrétně máte na mysli?

Jsou to takzvaná nová perorální antikoagulancia, zkratka NOAC. Podávají se v tabletové podobě. Jsou to moderní léky, ale ne úplně nové. Na trhu fungují přibližně od roku 2015. Podobný druh léku používá třeba člověk, který je propuštěný domů po operaci kyčlí. Zabraňují mozkové mrtvici, embolizaci do plic, infarktu myokardu. Jestli si vzpomínáte na reportáže z Itálie nebo Číny, kde lidé čekali na ošetření a najednou padli mrtví k zemi. Často právě kvůli krevním sraženinám.

V současném systému tedy zanedbáváme na začátku poměrně levnou léčbu v řádech několika tisíc korun, která by zajistila, že se člověk ani v domácím léčení ve valné většině nedostane do těžké formy covidu. Léčba na intenzivní péči pak stojí statisíce korun, ale prognóza pacienta už je nejistá.

Proč praktici tyto léky nemohou předepsat?

U nás na rozdíl od Německa či Rakouska nedostanou úhradu od pojišťoven. U sousedů je systém nastavený jinak. Praktik tam může předepsat jakýkoli lék a je za to zodpovědný. U nás má každá odbornost své léky. Pacienta pak posíláte k dalšímu specialistovi.

U rizikových pacientů lze přidat i drahou variantu léčby monoklonálními protilátkami, které se podávají infuzí. Když je aplikujete včas, člověk může odejít po dvou hodinách domů. V přímém přenosu jsme to viděli u bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Měl infekci, tímto koktejlem ho v uvozovkách předávkovali a on už druhý den přelétával na druhý konec Spojených států. Tyto koktejly velmi rychle zabrání rizikovému průběhu nemoci covid-19.

V posledních dnech hlásily laboratoře přes čtyři tisíce nově nakažených denně. Co na čísla říkáte?

Je to velmi nepřesné, protože se netestují lidé, kteří jsou očkovaní. Oni také přenášejí virus. Není politická vůle testovat i očkované. Jenže pak nemá smysl to takto zjišťovat a měřit.

Takže očkovaní a neočkovaní podle vás virus mohou přenášet víceméně stejně?

Rozdíl tam je. Očkovaní mohou virovou nálož rychle snižovat. Od samého začátku ale víme, že očkovaní nejsou bezinfekční. Samotný termín bezinfekčnost není v pořádku. Vakcíny podávané do svalu nemohou zajistit takzvanou sterilizační imunitu (tento typ brání přenosu na další jedince - pozn. red.). Tahle informace k vakcínám se zpočátku nikomu nehodila. Ale důležité je, že očkování brání těžké formě nemoci covidu-19 a zabraňuje úmrtím.

Když jsme spolu hovořili v létě, říkal jste, že je naše společnost blízko dosažení kolektivní imunity. Čím si tedy vysvětlujete rychlý nárůst infikovaných?

To se nevylučuje. Kolektivní imunita v širším slova smyslu není pouze ta sterilizační. Pozor, to je velký rozdíl. Podáváním vakcín do svalu vytváříme systémovou imunitu, ale slizniční imunitu tím hned neovlivníme. Virus se na sliznici třeba v ústech může dál uchytit i u naočkovaného člověka, proto jej může přenášet.

Jaký očekáváte další vývoj epidemie?

Virus se stává sezonním virem, to je naprosto normální. Nicméně měli bychom brát zřetel na to, co uvádí Světová zdravotnická organizace a co bohaté státy nerespektují. Nebezpečí plyne ze zemí, které jsou na tom teď jako my na začátku roku a nemají vakcíny. Světově není vyrobený dostatek vakcín. My máme nadbytek. Nemůžeme si myslet, že se po další a další dávce staneme chráněným ostrovem a neochráníme jiné. Jak jsem řekl, současné vakcíny chrání proti těžkým formám nemoci, ale ne proti infekci. Kdybychom to podchytili v celém světě, pomáháme i sobě. Pokud se vakcinace celosvětově nezkoordinuje, pomyslná štafeta viru se bude předávat pořád. Budou pořád zůstávat ohniska nákazy a utrpení lidí, již nedostali ani první dávku vakcíny, která zachraňuje životy.

Třeba u nás zůstává široké „okno“ 300 až 400 tisíc nejnáchylnějších starších neočkovaných lidí. Vnímám to jako zásadní nezvládnutí situace. Měli jsme dostatek času, ale stát to nedokázal zajistit. Můžeme to napravit jen tím, že pro tyto i další lidi nachystáme primární péči zavčas v domácím prostředí včetně léků proti krevnímu srážení a monoklonální protilátky. A je potřeba se pokusit je doočkovat.

Zdroj: Tomáš Svoboda, Seznam Zprávy

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Zvažujeme zvýšení poplatku za pohotovost, připustil Stanjura

31.5.2023 Vláda zvažuje zvýšení poplatku za pohotovost, připustil ministr financí Zbyněk Stanjura. „Nebavili jsme se o konkrétní částce, ale říkali jsme si, že by bylo dobré, kdyby vláda nebo ministerstvo zdravotnictví zvážily zvýšení této částky,“ potvrdil Stanjura na dotaz, zda vláda zvýší poplatek za pohotovost. Ten v současnosti činí 90 korun. více...

PTÁTE SE: Opatrovník brání kontaktu opatrovaného s matkou

30.5.2023 Jak postupovat v situaci, kdy opatrovník brání kontaktu s jinými osobami (v tomto případě se jedná o matku opatrovance)? Obrátila se na nás matka našeho uživatele (denního stacionáře pro lidi s mentálním postižením). Neví si rady se situací, kdy jí její bývalý manžel a zároveň opatrovník jejího syna brání v kontaktu s ním. více...

INFO: Do sociálních služeb může prakticky kdokoli. Chystá se změna

29.5.2023 Česká republika má jedna z nejnižších kvalifikačních kritérií pro práci v sociálních službách v Evropě. Nastoupit může prakticky kdokoli, stačí když má čistý trestní rejstřík a do roku a půl od nástupu do zaměstnání absolvuje kvalifikační kurs. Z pohledu nedostatku pracovníků v sociálních službách to může být jistá výhoda. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.