pečuj doma

Návrh epidemiologa Berana. Seznamte se s ním…

12.12.2020

Mnoho se mluvilo a mluví o návrhu profesora Jiřího Berana. Je zaměřena na neojhroženější věkovou skupinu nad 65 let. „V 93 procentech přispívají nejen do statistik úmrtí, ale i do statistik hospitalizací,“ stojí v návrhu. Beran stanovil v návrhu několik priorit. První je zaměřit se primárně na osoby starší 65 let bez ohledu na to, kde se nacházejí.

Druhou prioritou je zrychlit a zefektivnit testování, trasování či hospitalizace lidí starších 65 let. Další možností je neprovádět plošné, ale naopak cílené testování právě starších lidí. Rovněž by testování mělo cílit na personál, který se o ně stará.

„Například každý týden jako nyní, a to opět antigenním testem. V případě pozitivity zaměstnance testovat i klienty či nemocné osoby, kteří byli se zaměstnancem v kontaktu a v případě jejich pozitivity je izolovat,“ podotkl v návrhu Beran.

Řadu z těchto opatření ministerstvo zdravotnictví začíná zavádět. Beran má také za to, že senioři, kteří nejsou v žádném sociálním zařízení, by měli mít přednostní právo na testování. „Nebudou stát ve frontách před odběrovými stany, aby prochladli a aby byli někým infikováni. Test musí být proveden optimálně pátý den po rizikovém kontaktu a při vzniku příznaků ihned. Bylo by vhodné umožnit testování na požádání jednou za měsíc i mimo první dvě uvedené indikace,“ zní dále návrh. Současná čekací doba je podle Berana delší než pět dní a od rizikového kontaktu či začátku příznaků pak čekají déle než tři dny. Rovněž považuje za důležité, aby senioři výsledky testů obdrželi do 24 hodin.

V návrhu rovněž stojí, že starší lidé by měli být přednostně trasováni. Podle lékaře jsou dnes běžně trasovány školky a jiné instituce, přitom v domovech pro seniory čekají i týdny na provedení PCR testu.

Beran si také myslí, že by se během deseti dní od PCR pozitivity osob z rizikové skupiny měly provést bezpečnostní telefonáty ke zjištění, zda se zdravotní stav nehorší. Podle něj je rizikový třetí, sedmý a desátý den. 

„Je nutné připravit pro telefonistu jednoduchý dotazník s kontrolou příznaků a varovných signálů a jejich změn. Výsledek dotazníku bude zapsán do chytré karantény,“ navrhuje Beran. Stejně jako přednostní hospitalizaci v případě zhoršení zdravotního stavu.

Návrh také počítá s tím, že lidé starší 65 let by měli nosit roušky či respirátory v budovách i mimo ní. Ochranné pomůcky by pak měli dostávat zdarma na nějakém výdejním místě.

Lékař také doporučuje, aby seniorům pokud budou chtít, po zjištění pozitivity, byl podán lék Isoprinosine. „Snižuje dramaticky počty úmrtí, pokud se aplikuje v domovech důchodců klientům ihned po zjištění PCR pozitivity,“ píše lékař v návrhu.

Podle něj lék snižuje u seniorů smrtnost z 18 na 8 procent.  „V současné chvíli je podání jediný efektivní nástroj jak snížit počty hospitalizací a úmrtí v domovech důchodců a měl by být součástí současné protiepidemické strategie,“ dodal na závěr analýzy epidemiolog, který by lék podával i zdravotníkům v první linii. 

Zdroj: idnes

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Co dělat, když končí podpůrčí doba nemocenské

22.4.2025 Prosím o informaci, jak postupovat: Příslušná Okresní zpráva sociálního zabezpečení rozhodla 21. března 2025 o ukončení podpůrčí doby (trvala dle zákona 380 dní, skončila dle rozhodnutí k 6. března, kdy jsem rovněž měla mít kontrolu u lékaře. Nicméně sestra z ordinace mi na začátku března volala, že kontrola u lékaře z důvodu jeho nemoci proběhne více...

ZPRÁVY: Dezinformace o očkování mohou naopak přivést lidi k rozumu

21.4.2025 Slovenský vládní zmocněnec Peter Kotlár vícekrát zpochybnil bezpečnost vakcín proti onemocnění covid-19. Opírá se o studii, která nebyla zveřejněna. Jeho slova zase zpochybňují odborníci. I když by se mohlo zdát, že tvrzení zmocněnce mohou důvěru v očkování snižovat, ve skutečnosti to může být naopak. více...

ZPRÁVY: Počet lidí s postižením ve společnosti stoupá…

20.4.2025 Výzkum Českého statického úřadu (dále jenom ČSÚ) týkající se údajů o osobách se zdravotním postižením (dále jenom OZP) v České republice za rok 2024 byl zveřejněný koncem března. V české společnosti podle něj žije zhruba 15 % obyvatel, kteří se potýkají s trvalými zdravotními potížemi nebo postižením, případně s kombinací obojího. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.