pečuj doma

Navýšení u příspěvků na péči nebude plošné, ale odstupňované

9.2.2024

Příspěvky na péči by se neměly od července zvedat plošně, ale pro každý ze čtyř stupňů jinak. Na páteční tiskové konferenci o tom informoval Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministr práce a sociálních věcí. Růst se má pohybovat od 11 do 40 procent. Výdaje by ročně měly vzrůst zhruba o sedm miliard korun.

„Sociální služby hrají zásadní roli ve zvyšování kvality života lidí, kteří jsou odkázáni na pomoc druhých,“ řekl Jurečka. Dodal, že na zvýšení příspěvku na péči se po dvouměsíčním jednání nakonec shodla celá vládní koalice.

Zvýšení bude podle ministra odstupňované. Nejvíce přidáno dostanou lidé ve čtvrtém stupni, tedy ti v domácí péči závislí na pomoci jiných. Jejich příspěvek se zvýší o 7 800 korun více než doposud. „Začali jsme řešit situaci, která je dlouho neřešené,“ poznamenal Jurečka.

Do novely o sociálních službách, kterou projednává Sněmovna, by ho měli dodat poslanci.

Podle údajů ministerstva práce příspěvek loni v prosinci dostalo 367 200 lidí. Úřady práce minulý rok na dávce vyplatily 37,17 miliardy korun.

Příspěvek se poskytuje od roku 2007 postiženým a seniorům na zajištění péče v zařízení či doma. Dospělí teď dostávají podle své závislosti na pomoci měsíčně 880, 4400, 12 800 a 19 200 korun a děti 3300, 6600, 13 900 a 19 200 korun.

Podle návrhu by se od července mělo dospělým vyplácet 880, 4900, 14 800 a 23 000 korun. Lidé s nejvyšší dávkou, kteří jsou v domácí péči, by měli dostávat 27 000 korun. Pro děti by měly být částky 3300, 7400, 16 100, 23 000 a v domácím prostředí pak také 27 000 korun.

Zdroj: iDNES

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Riziko úmrtí z vedra u nás velmi stoupá, říká expert

14.6.2024 O více než 40 procent vzrostlo za posledních 30 let v Česku riziko úmrtí z vedra. Muži se ovšem dokázali na vysoké teploty adaptovat lépe než ženy. „Podle jedné z hypotéz za to může rozdílná socioekonomická úroveň mužů a žen,” říká v rozhovoru pro iDNES.cz Tomáš Janoš z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty MU. Vyjímáme z něho: více...

INFO: Rusové počítají s velkou válkou, ale nás mezi dvacítku nepřátel neřadí

14.6.2024 Více než polovina Rusů, a to 57 procent, počítá s možností vypuknutí třetí světové války. Ve vítězství Ruska či koalice s ruskou účastí věří 64 procent dotázaných, napsal server The Moscow Times. Vychází přitom z průzkumu výzkumné skupiny Russian Field. Potěšující pro nás snad je, že ČR Rusové nezahrnují mezi dvacítku hlavních nepřátel. více...

PTÁTE SE: Úmrtí rodiče, který se staral o syna s mentálním postižením

13.6.2024 Zemřelý žil ve společné domácnosti s dospělým synem s mentální retardací. Vše kolem vyřizuje mladší sourozenec. Ale nejsme si jistí, že jsou zajištěny jeho práva a ochráněny jeho zájmy.
ODPOVĚĎ
Děkujeme Vám za dotaz a za důvěru, se kterou jste se na nás obrátila. Musím říci, že z Vašeho dotazu mi není úplně jasné, z čeho plynou více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.