pečuj doma

Nedostatek pracovníků v sociálních službách se prohlubuje

14.2.2025

Nedostatek pracovníků v sociálních službách se mezi lety 2023 a 2025 nejenže nevyřešil, ale naopak mírně prohloubil. Aktuálně v sociálních službách chybí více než 3 000 pracovníků, přičemž nedostatek pracovníků hlásí více než polovina organizací, které se do dotazníkového šetření zapojily. Dotazníkové šetření realizovala Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR.  

Nejčastějšími problémy v sociálních službách jsou nedostatek kvalifikovaného personálu, zejména zdravotních sester a pečovatelů, dále nízké mzdy, náročnost práce a nedostatek finančních prostředků, které odrazují potenciální zaměstnance a způsobují vysokou fluktuaci. 

Dotazníkové šetření probíhalo ve dnech 14.–26. ledna 2025, přičemž APSS ČR získala odpovědi od 625 zařízení sociálních služeb.

V roce 2023 chybělo celkem 2 063 pracovníků, přičemž kvalifikovaný odhad přepočítaný pro celý sektor byl 2 827. V roce 2025 tento počet vzrostl na 2 204 pracovníků (dle odpovědí respondentů), s přepočteným kvalifikovaným odhadem pro celý sektor 3 019.

Nejvíce chyběli pracovníci v sociálních službách – v roce 2023 to bylo 953 (resp. 1 306) pracovníků, zatímco v roce 2025 již 1 103 (resp. 1 511). Zdravotničtí pracovníci byli druhou nejvíce chybějící skupinou – v roce 2023 jich chybělo 517 (resp. 708), v roce 2025 pak 526 (721).

Největší nedostatek pracovníků byl v roce 2023 v organizacích zřizovaných krajem (65 %) a církví (64 %), zatímco v roce 2025 to byly organizace zřizované obcí (76,3 %), krajem (63,6 %) a církví (60,9 %).

„Personální situace v sociálních službách se mírně zhoršuje. Ačkoliv chybí aktuálně více než 3 000 pracovníků (což představuje zhruba 2,2 %), nejsme na tom tak špatně jako řada západoevropských zemí,“ uvádí Jiří Horecký, prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR. 

V rámci dotazníkového šetření APSS ČR také zjišťovala, jaká je situace s ohledem na zaměstnávání pracovníků ukrajinské národnosti. Data ukazují, že podíl organizací zaměstnávajících ukrajinské pracovníky vzrostl z 35 % v roce 2023 na 38,1 % v roce 2025, což představuje 751 pracovníků, z nichž 342 je v režimu dočasné ochrany. Přesto však stále více než polovina organizací ukrajinské pracovníky nezaměstnává.

„Mezi hlavní důvody, proč je v sociálních službách nedostatek zaměstnanců, patří nízká atraktivita sektoru, fyzicky a psychicky náročná práce, ale i nízká úroveň odměňování,“ doplňuje Jiří Horecký.

To potvrzují i odpovědi poskytovatelů sociálních služeb v dotazníkovém šetření. Kromě nedostatku kvalifikovaného personálu a nižších mezd je v sociálních službách zásadním problémem zvyšující se věk stávajícího personálu a nedostatečný zájem mladých lidí o práci v tomto sektoru. Nedostatek kvalifikovaných pracovníků má negativní dopad na kvalitu poskytovaných služeb, je proto nezbytné, aby se tomuto problému věnovala zvýšená pozornost a hledala se efektivní řešení, která by mohla situaci zlepšit.

Zdroj: APSS ČR

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Až 44 procentům případů demence lze předejít

18.7.2025 Studie publikovaná online v červnu 2025 v časopise JAMA Neurology prokazuje, že udržování optimálního cévního zdraví v pozdním věku může významně snížit riziko vzniku demence před dosažením věku 80 let. Vědci v ní odhadli podíl nových případů demence spojených s modifikovatelnými rizikovými vaskulárními faktory. více...

PTÁTE SE: Jak sepsat závěť, když je jedno z dětí omezeno ve svéprávnosti

17.7.2025 Jsem opatrovník svého mentálně postiženého syna, který je v ústavu sociální péče, je mu 33 let, je zbavený svéprávnosti. A pak mám staršího syna, který bydlí se svojí rodinou. Chtěla bych sepsat závěť a nevím, zda je lepší to vše odkázat staršímu synovi, s podmínkou, že dá mladšímu bratrovi určitou část finančních prostředků na jeho účet více...

INFO: Videa s lékařkou Horkou a se zástupcem ombudsmana Schormem

16.7.2025 Natočili jsme dvě nová videa z cyklu Etika ve zdravotnictví a sociálních službách.
Z rozhovoru s lékařkou, psycholožkou a terapeutkou Horkou se dozvíte, jak liší etika práce profesionálního a rodinného pečujícího a jaké zásady by měl dodržovat rodinný pečující. Doktorka Taťjána Horká vychází z bohaté praxe více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.