pečuj doma

INFO: Nejhorší je za námi. Léky na tlak však chybí dlouhodobě

27.2.2023

Situace s antibiotiky se v České republice mírně zlepšila, ale stále je napjatá. A to především pro lékárny, které pro distributory nejsou prioritní. „Nemáme za sebou žádný velký majetkový gigant, takže jsme trochu „odřízlí“, hodnotí situaci vedoucí lékárník Lékárny Magnus Marek Hampel. Nějaké léky už roky nemůže objednat.

 „Když už se do naší nezávislé lékárny dostanou, tak za nějaký čas, v malém objemu, někdy vůbec,“ tvrdí lékárník.

Poslední měsíce se intenzivně řeší výpadky antibiotik. Jaká je nyní situace z pohledu malé nezávislé lékárny?
Mírně se zlepšila, už jsme z nejhoršího venku, ale dobré to není. Situace je stále napjatá. Nejhorší je, že na denní bázi musíme sledovat, jestli požadavky našich pacientů budeme moci splnit. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zveřejňuje přerušení dodávek až na poslední chvíli a my nemáme šanci zareagovat dopředu. Někteří dodavatelé nám dodávají nepravidelně, většinou v minimálním množství. Nemáme za sebou žádný velký majetkový gigant, ani distributora, takže jsme trochu odřízlí.

Pomáháte si samovýrobou?
Jako nezávislá lékárna nemáme soustředěnou výrobu v rámci nějakého velkého územního celku. Připravujeme pro každého pacienta individuálně léky a v době nejhorší krize jsme dělali paracetamolové čípky i ostatní přípravky. Ale můžeme to dělat pouze omezenou dobu. Je to nápor na suroviny, objednání, hlídání expirace. Tím, že nedokážeme odhadnout dopředu, jaké léčivo vypadne, se nemůžeme připravit. Když bych věděl dopředu, že vypadne například paralen, vezmu si surovinu a připravím ho. Jenže nyní ty informace dopředu nemám.

Máte výrazně horší postavení oproti velkým sítím?
Když se podíváme na stránky velkodistributorů, tak některé léky nemáme ani možnost objednat. Jsou jenom pro fakultní nemocnice nebo řetězcové lékárny. Například distributor Phoenix disponuje řadou léků, které nikde jinde nelze sehnat. Když už se do naší nezávislé lékárny dostanou, tak za nějaký čas, v malém objemu, někdy vůbec. Další věc je, že pro síť lékáren jsou přípravky mnohdy bez doplatku, ale pro nás se prodávají s doplatkem. Považuji to skoro až za diskriminaci, protože přeci nabízíme služby na zdravotní pojištění, ve veřejném zájmu.

Jaké léky například vůbec nemůžete objednat?
Různé, třeba na vysoký krevní tlak, inhalační kortikoidy na astma, léky na zvýšenou hladinu cukru, ředění krve. Tyto léky si v ostatních evropských zemích mohou objednat všichni, nejde o žádné supermoderní přípravky, které by mohly být jenom k dostání pouze ve fakultních nebo univerzitních lékárnách. Třeba některé látky na zlepšení dýchání u astmatiků jsou v klinické praxi padesát let. Není důvod, aby je neměli všichni distributoři.

Zdroj: iDNES

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Dálniční známku má držitel ZTP/P nadále zdarma

24.2.2024 Už příští týden v pátek 1. března zdraží dálniční známka. Cena za celoroční užívání zpoplatněných úseků stoupne o 800 Kč na 2300 Kč. Nově bude také možné zakoupit elektronický kupon i na jediný den, ten vyjde na dvě stovky. Elektromobily a vozidla na vodíkový pohon jsou i nadále od dálničního poplatku osvobozená. Výjimku mají i držitelé průkazu ZTP/P. více...

PTÁTE SE: Po odpracování 36 let bych potřebovala zůstat doma a pečovat

23.2.2024 Snažila jsem se vždy spoléhat sama na sebe. Je mi 54 let, mám čtyři děti, odpracováno 36 let převážně ve směnném provozu. Minimálně na pracovní neschopnosti, z mateřské dovolené jsem předčasně odcházela zpět do zaměstnání. Nyní byla u dcery zjištěna závažná psychiatrická diagnóza, má invalidní důchod II. stupně ve věku 19 let, ve společné domácnosti je ještě více...

INFO: Oceněné neziskovky. Je mezi nimi Domácí hospic Vysočina

22.2.2024 V Kině Přítomnost v Praze se konalo vyhlášení Neziskovky roku. Letošní ročník se nesl v duchu změny – cílem bylo ohlédnout se za 10 existencí ocenění a zhodnotit rozvoj neziskovek v době po získání ceny. Oceněny byly Diakonie ČCE – středisko Vsetín, spolek Kamarádi, IQ Roma servis, I MY, MENS SANA, Domácí hospic Vysočina a ACORUS. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.