pečuj doma

INFO: Nejhorší je za námi. Léky na tlak však chybí dlouhodobě

27.2.2023

Situace s antibiotiky se v České republice mírně zlepšila, ale stále je napjatá. A to především pro lékárny, které pro distributory nejsou prioritní. „Nemáme za sebou žádný velký majetkový gigant, takže jsme trochu „odřízlí“, hodnotí situaci vedoucí lékárník Lékárny Magnus Marek Hampel. Nějaké léky už roky nemůže objednat.

 „Když už se do naší nezávislé lékárny dostanou, tak za nějaký čas, v malém objemu, někdy vůbec,“ tvrdí lékárník.

Poslední měsíce se intenzivně řeší výpadky antibiotik. Jaká je nyní situace z pohledu malé nezávislé lékárny?
Mírně se zlepšila, už jsme z nejhoršího venku, ale dobré to není. Situace je stále napjatá. Nejhorší je, že na denní bázi musíme sledovat, jestli požadavky našich pacientů budeme moci splnit. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zveřejňuje přerušení dodávek až na poslední chvíli a my nemáme šanci zareagovat dopředu. Někteří dodavatelé nám dodávají nepravidelně, většinou v minimálním množství. Nemáme za sebou žádný velký majetkový gigant, ani distributora, takže jsme trochu odřízlí.

Pomáháte si samovýrobou?
Jako nezávislá lékárna nemáme soustředěnou výrobu v rámci nějakého velkého územního celku. Připravujeme pro každého pacienta individuálně léky a v době nejhorší krize jsme dělali paracetamolové čípky i ostatní přípravky. Ale můžeme to dělat pouze omezenou dobu. Je to nápor na suroviny, objednání, hlídání expirace. Tím, že nedokážeme odhadnout dopředu, jaké léčivo vypadne, se nemůžeme připravit. Když bych věděl dopředu, že vypadne například paralen, vezmu si surovinu a připravím ho. Jenže nyní ty informace dopředu nemám.

Máte výrazně horší postavení oproti velkým sítím?
Když se podíváme na stránky velkodistributorů, tak některé léky nemáme ani možnost objednat. Jsou jenom pro fakultní nemocnice nebo řetězcové lékárny. Například distributor Phoenix disponuje řadou léků, které nikde jinde nelze sehnat. Když už se do naší nezávislé lékárny dostanou, tak za nějaký čas, v malém objemu, někdy vůbec. Další věc je, že pro síť lékáren jsou přípravky mnohdy bez doplatku, ale pro nás se prodávají s doplatkem. Považuji to skoro až za diskriminaci, protože přeci nabízíme služby na zdravotní pojištění, ve veřejném zájmu.

Jaké léky například vůbec nemůžete objednat?
Různé, třeba na vysoký krevní tlak, inhalační kortikoidy na astma, léky na zvýšenou hladinu cukru, ředění krve. Tyto léky si v ostatních evropských zemích mohou objednat všichni, nejde o žádné supermoderní přípravky, které by mohly být jenom k dostání pouze ve fakultních nebo univerzitních lékárnách. Třeba některé látky na zlepšení dýchání u astmatiků jsou v klinické praxi padesát let. Není důvod, aby je neměli všichni distributoři.

Zdroj: iDNES

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Hlasy z koalice: „Senioři řezání důchodů kvůli obraně pochopí“

21.3.2025 Z vládních stran se začíná otevřeně mluvit o potřebě osekat sociální systém. „Stát se musí postarat hlavně o bezpečnost svých občanů a věřím, že český senior řezání pochopí.“ Uvedl to poslanec hnutí STAN Petr Letocha. Šéf bezpečnostního výboru Pavel Žáček (ODS) uvedl, že Česko má rozbujelý sociální systém a je na místě jej osekat. více...

ZPRÁVY: Poslední možnost za této vlády, další až příští rok

20.3.2025 Příští týden bude, s velkou pravděpodobností, Poslanecká sněmovna hlasovat o pozměňovacím návrhu na navýšení příspěvku na péči v 1. stupni z 880,- korun na 2000,- korun a příspěvku na péči ve 2. stupni z 4900,- korun na 6000,- korun. NRZP odeslala všem poslankyním a poslancům dopis, ve kterém jim vysvětlujeme celou situaci. více...

INFO: Německý systém dlouhodobé péče hluboko v červených číslech

19.3.2025 Dlouhodobá sociální péče je vedle německého veřejného zdravotnictví dalším sociálním fondem, který v roce 2024 hospodařil s poměrně hlubokou ztrátou. Podle německé Spolkové asociace statutárních zdravotních v dlouhodobé péči ke konci loňského roku chybělo více než 1,5 miliardy eur. Tématem se zabývá Zdravotnický deník. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.